Legendární postava olomoucké obrany, robustní stoper s bujnou hřívou, který kromě poctivé obranné práce uměl střílet góly, i dnes pozorně sleduje Sigmu.

V první lize za ni nastřádal 87 startů a vstřelil v nich deset branek. Kučerňáka dosavadní forma jeho nástupců v obranné linii těší a pro Olomoucký deník se o ní rozhovořil.

Rozhovor

Ve dvanácti kolech obdržela obrana Sigmy pouhých sedm branek. Přitom se o ní mluví jako o ofenzivním týmu. Čím to, že má nejlepší obranu v lize?
Proč má Sigma nejlepší obranu? Protože si myslím, že defenzivní úkoly plní všichni. Od levého křídla po pravého obránce. Třeba obranná činnost útočníků má na to obrovský vliv. To je dobře vidět konkrétně na Hubníkovi, ten obránce nikdy nenechá v klidu zpracovat míč. Pak to ten zadák musí hrát pod tlakem a nakopne dlouhý míč, se kterým si už defenziva Sigmy poradí. Podle mě je to o napadání.

Při výčtu bránících hráčů asi nelze opomenout Daniela Rossiho, který odvede spoustu černé práce.
Ano, v tomhle je Rossi velmi důležitý. To je do defenzivy exkluzivní hráč. Odhlavičkuje, ubrání, je prostě vynikající. A navíc má výhodu, že jen neodkopne balon, ale dobře ho rozehraje.

Sigmě přitom chybí Radim Kučera, který měl být ve svých šestatřiceti letech hlavním pilířem obrany. Překvapilo vás, že to defenziva zvládá skvěle i bez něj?
Docela mě to překvapilo. Stopera jsem hrával dlouhé roky a pořád si myslím, že u Pavla Dreksy to pořád ještě není ono. Ale vynikající formu má Škerle, Janotka i Vepřek si to taky odehrají, u Dreksy ještě vidím trochu tvrdší nohy. Je to talent, ale má ještě na čem pracovat.

Co říkáte na výkony Aleše Škerleho, který zatím nechyběl ani minutu a je velkým lídrem olomoucké obrany?
Předvádí fantastické výkony. Tam je jistota, že uprostřed ho člověk neobejde. Občas třeba pokazí něco v rozehrávce, ale defenzivu má špičkovou.

Když jste zářil v Sigmě, hrálo se ještě trochu jinak. Teď krajní obránci létají na čáře nahoru dolů. Jaké to může být pro stopera?
To bych jako problém neviděl, i když u nás to bylo trochu jednodušší. Byl předstoper, a když hrál soupeř na tři útočníky, tak jsme věděli, že předstoper má jednoho útočníka a beci křídla. Ale když někdo hraje jenom na dva útočníky, tak je těžké si to v těch čtyřech předávat. Když to bylo rozdělené mezi tři, tak jste věděli, že vás libero jistí. Takové prolínání, jako je teď, že se jeden obránce posouvá zleva doprava, ze středu doleva, někdy z jedné strany úplně na druhou, to nebylo. Tím pádem je to daleko víc o spolupráci, o mluvení. Ty jdeš, já jdu, počkám za tebou, pozor, přebíhá, to je strašně důležité. V tom bych viděl největší rozdíl.

Býval jste výtečný hlavičkář v obraně i v útoku, nyní Sigma možná až na Radima Kučeru takového hráče nemá. Přesto důležité souboje vyhrává. Proč to tak je?
To je zajímavé. I když na tom nejsou obránci Sigmy ve srovnání se zbytkem ligy nějak bůhvíjak dobře, tak jsem neviděl, že by jim působily komplikace standardní situace. Asi to musejí hodně trénovat.

Může být problém se znovuzařazením Radima Kučery? Projevilo by se to nějak na součinnosti obranné čtverky?
Myslím si, že to problém být nemusí. Ale v okamžiku, kdy by se Sigma dostala do pohárů, tak by byl Kučera platnější než Dreksa. V Evropě by Radimova zkušenost byla obrovským plusem. Tam by to hrálo důležitou roli. Ale v české lize, když člověk vidí dva zápasy s Kučerou a pět bez něj, tak žádný zásadní rozdíl vidět není.