Sám Buchta zatím odpověď nezná. „Nechám si čas na rozmyšlení. Uvidím po dovolené," prozradil Buchta, který si chce nejprve vyhodnotit své výkony v uplynulé sezoně. „Já si sám doma udělám analýzu. Podívám se na své zápasy, kde jsem mohl víc pomoci. Ani s tím zdravím to navíc není úplně dobré. Probereme s manželkou, co by pro nás bylo lepší a pak se rozhodneme," uvedla olomoucká jednička.

Stále je tak možné, že utkání s Teplicemi bylo pro Buchtu posledním v kariéře. Zakončení kariéry sestupem by ale pochopitelně nebylo happyendem.

„Byly úvahy, že by to byl můj poslední zápas v kariéře. Celkově se cítím vysílený. Akorát nevím, jestli by bylo vhodné takhle končit. Nedělal jsem fotbal pro to, abych skončil v takovém momentu. Možná to pro mě znamená ještě nějakou motivaci, abych se se Sigmou okamžitě vrátil do první ligy," přemýšlel nahlas zkušený gólman, který většinu své kariéry strávil na Slovensku a v Rumunsku.

Právě olomoucký sestup pro něj znamená jeden z nejhorších fotbalových zážitků. „Je to hodně špatný pocit. Ze Sigmy jsem odcházel do zahraniční jako mladý kluk a po třinácti letech jsem se vrátil domů. I když jsem tu předtím prakticky nic neodchytal, lidé v klubu byli stále stejní, takže jsem nepřišel do neznámého prostředí a byla to pro mě srdeční záležitost. Je to velké zklamání, protože jsem přišel pomoci týmu a nepovedlo se to," mrzelo Buchtu.

K záchraně Sigmě nepomohlo ani vysoké vítězství nad Teplicemi v posledním kole. Vzývaná pomoc z Jablonce totiž nepřišla a v lize se na úkor Sigmy zachránila Příbram.

„Byla to bezmoc, beznaděj. 6:0 je krásné vítězství, bavili jsme se fotbalem, diváci se bavili, ale bohužel jsme to nechali dojít až do posledního zápasu a neměli to ve svých rukách. Musíme si teď zanalyzovat, proč to takhle dopadlo," apeluje Buchta.

Sám si po zápase dobře uvědomoval, že kdyby takhle Hanáci hráli po celou sezonuý, nemohli by sestoupit. „Dokázali jsme, že jsme asi nebyli v lize nejhorší. Nechceme se vymlouvat, ale občas jsme měli i smůlu. V některých zápasech nám to tam nepadalo. Ale honili jsme to na poslední chvíli," litoval ostřílený gólman.

Cestu k sestupu do druhé ligy si podle něj Sigma začala dláždit už v úvodu sezony. „Nevyšly nám nějaké zápasy na začátku a pak už jsme hráli v křeči. Věřili jsme, že to přes zimu nějak dáme dohromady a že se nám v té odvetné části bude dařit. Celkem dobré zápasy jsme odehráli i na soustředění v Turecku. Ale potvrdilo se, že přípravné zápasy jsou o něčem jiném," přiznal Buchta.

Ani jaro Sigma neodstartovala dobře. „Přišel první zápas s Bohemkou, která nás zaskočila dobrou hrou, ztratili jsme body a už se to vezlo. A také zápasy venku, kde jsme často hráli pod své možnosti. Možná to rozhodlo o tom, že nám teď chybí dva tři body," hledal důvody sestupu Buchta.

Ten se brzy po svém příchodu zařadil mezi opory a v závěru sezony dokonce převzal roli kapitána. Přestože se ani on nevyhnul chybám, mužstvo v několika zápasech zachránil.

„Nějakou kvalitu jsem si možná držel, ale sezonu jsem neodchytal se stoprocentním zdravím. Možná bych byl ještě lepší, kdybych byl úplně zdravý. Možná to díky zkušenostem nebylo tak vidět a to svoje jsem si odchytal. Ale u některých zápasů mě mrzí, že jsme je nedohráli s nulou, což by pomohlo k bodům," vyčítal si olomoucký brankář.

ONDŘEJ KAŠLÍK