Zkušený gólman společně se svými mladšími olomouckými spoluhráči udivuje všechny fotbalové fanoušky a prohání velkokluby na špici tabulky.

Po skvělém startu do sezony Buchta sympaticky přiznává, že Sigma pomalu přehodnocuje své předsezonní ambice.

„Chceme být pohárům co nejblíže,“ usmívá se brankář, který v sobotu vychytal šesté čisté konto v ročníku.

Hned v polovině ligových utkáních jste neinkasoval. To zní hezky, ne?
Dřív jsem si statistiky moc nevedl, ale teď už asi začnu, protože je příjemné mít z dvanácti kol šest nul (úsměv). Někdy na tom mám větší zásluhu, někdy menší, ale je to o celém mančaftu.

Proti Teplicím ta zásluha byla jaká? De facto vás ohrozil jen Kučera tvrdou bombou hned v úvodu.
No, ta střela přede mnou hezky zaplavala, zničehonic šla nahoru… Pak tam měl ještě jednu střelou kolem šibenice, klukům jsem trochu vyčítal, že moc couvají a nechávají mu prostor ke střele. Teď ty zápasy bývají o jedné, dvou šancích, které musím chytit, abych klukům pomohl. Stejně tak si musím poradit s vysokými balony, zbytek kluci odskáčou, odmakají, odkopou. Opět nám zafungovala obrana, jsem za další nulu rád. Ukázali jsme, že žádnou krizi nemáme, jen jsme prostě minulé zápasy nezvládli výsledkově.

Výkony dua středových obránců Radaković – Jemelka se vám teď musejí zamlouvat.
Víme, že máme skvělé stopery a další jsou připraveni na lavičce. Na té pozici máme fakt silné kluky, ale celkově jsme jeden mančaft. Pokud to někomu nejde, tak ho v pohodě zastoupí.

Co říkáte na to, jak do ligy vstoupil odchovanec Jemelka?
Džem tam vlítl jako mladý kluk, vůbec se nebojí, má výborný timing, vyhrává hlavy, souboje. Navíc je levák, takže je výhoda, že na té pozici máme lepší rozehrávku. I Uroš je velmi dynamický, taky má dobrou rozehrávku. Oba dva jsou podle mého názoru jedni z nejlepších v lize.

Důležitou roli však hraje i defenzivní záložník Lukáš Kalvach, který před nimi čistí nebezpečný prostor, souhlasíte?
Přesně tak, Kalvi přišel z hostování, dostal šanci a chytil ji za pačesy. Dneska patří k velmi výrazným hráčům naší sestavy. Jsme rádi, že ho máme. Doufám, že všechny kluky udržíme pohromadě, abychom hráli co nejvýš.

O poháry?
Cíl před sezonou byla záchrana, ale dneska jsme nahoře… Nechceme vyloženě mluvit o pohárech, abychom to nezakřikli, ale sami cítíme, že je na nás větší tlak. Předhodnocujeme své cíle a chceme hrát v první pětce, abychom k pohárům měli co nejblíže.