„Nikdy jsem si nepomyslel, že se mohu ocitnout v takové elitní společnosti," prohlásil na slavnostním galavečeru Karel Brückner.

„Říkal jsem si, že jsem do té fotbalové pokladnice nepřispěl nějakými skvostnými činy, ale že to mám spíše za vytrvalost, houževnatost a trochu neodbytnost," řekl se svým tradičním osobitým důvtipem.

Olomoucký patriot Brückner je prvním „čistokrevným" trenérem v Síni slávy.

Všichni jeho předchůdci – Josef Masopust, Andrej Kvašňák, Antonín Panenka, František Veselý, Ladislav Novák, Ivo Viktor i členové stříbrného týmu z mistrovství světa 1962 v Chile – si renomé vydobyli přímo na trávníku.

Jediný český kouč na MS

Čtyřiasedmdesá­tiletý Karel Brückner to dotáhl jako hráč ke dvěma prvoligovým startům v dresu Baníku Ostrava. Coby stratéga na lavičce ho ale respektoval celý svět.

S českou fotbalovou reprezentací získal bronzové medaile na mistrovství Evropy 2004 v Portugalsku a o dva roky později s týmem postoupil jako dosud jediný kouč od rozdělení federace na mistrovství světa v Německu.

Ve sbírce má také stříbro z mistrovství Evropy jednadvacítek 2000 na Slovensku a účast na olympijských hrách v Sydney v témže roce.

V roce 2003 mu patřilo v anketě Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků druhé místo.

Kromě českého národního týmu vedl krátce i Rakousko.

Sigma Olomouc vs. Real Madrid 1:1, 1992

Zdroj: Youtube

Úspěchy sbíral Brückner i na klubové úrovni. Na začátku devadesátých let dovedl olomouckou Sigmu k jejímu nejlepšímu výsledku v pohárové Evropě.

Hanáckou „spanilou jízdu" zastavil až ve čtvrtfinále tehdejšího Poháru UEFA po vyrovnaných bitvách slavný Real Madrid.

Brückner je podepsaný i pod nejlepším umístěním Sigmy v české lize. V sezoně 1995/96 získalo jím vedené mužstvo stříbrné medaile.

Jako hlavní kouč trénoval naposledy v roce 2009. Z pozice poradce pak krátce pomáhal české reprezentaci pod vedením Ivana Haška.

Od letošního ledna je znovu součástí realizačního týmu nového trenéra reprezentace Pavla Vrby. Dohodl se s ním na pozici konzultanta.