Vyprodané tribuny odměnily svěřence Václava Jílka dlouhatánským potleskem ve stoje.

„Něco takového jsem tady snad ještě nezažil, a to na fotbal chodím od roku 1982,“ prozradil Miroslav Skácelík, pravověrný Sigmák, který se momentálně stará o klubový fanshop.

Ani po památných bitvách s Hamburkem či Realem Madrid v devedesátých minulého století prý nedostali olomoučtí fotbalisté takové ovace.

Andrův stadion skutečně nabízel výjevy, jaké běžně nevidíte.

Po rozhodujícím gólu Sarabii sice zavládlo na pár vteřin hrobové ticho, ale pak najednou publikum kompletně spustilo burácivý aplaus a fotbalisty, kteří zklamáním popadali na trávník, zase postavilo na nohy.

Z toho naskakovala husí kůže.

„Byl to pro mě obrovský zážitek a doufám, že pro hráče taky. Jen mě mrzí, že jsem se chytil do vlastní pasti. Před zápasem jsem říkal, že chceme hlavně dobrý výkon a když se Sevillou prohrajeme ve výborném zápase o gól, nebudeme zklamaní. Nečekal jsem ale, že ten gól dostaneme čtyři minuty před koncem,“ vyznal se kouč Václav Jílek.

„Atmosféra byla vážně fantastická. Kdyby aspoň z poloviny taková byla i na ligu, tak jsem přesvědčený, že budeme mít i víc bodů,“ dodal.

Jakub Plšek (vpravo) v zápase Sigmy se Sevillou
Plšek: Z diváků jsem měl husí kůži

Většina hrála předloni druhou ligu

Kulisu duelu vyzdvihl i český brankář Sevilly Tomáš Vaclík, kterého hanáčtí fandové přivítali potleskem už při rozcvičce.

„Bylo to perfektní. Podle toho, co jsem četl, to byl velký svátek a odměna pro celý klub i celý region. Zvlášť po tom všem, čím si Sigma prošla. Když vezmeme v potaz, že před dvěma lety hrála s totožným kádrem druhou ligu a dnes byla schopná odehrát takový zápas, tak je potřeba smeknout klobouk před progresem, který udělala,“ připomněl český reprezentant zřejmě unikátní fakt.

Hned dvanáct ze čtrnácti fotbalistů, které kouč Jílek proti Seville aspoň na minutu postavil, hrálo ještě před rokem a půl druhou českou ligu!

Navíc devět hráčů ze základu plus dva náhradníci Hála s Texlem prošli místní klubovou klubovou akademií.

„Jsem rád, že Sigma ukázala, že i český tým složený z vlastních odchovanců může hrát dobrý fotbal. Ani v odvětě nás nečeká nic lehkého!“ doplnil Vaclík na Twitteru.

Co tedy Sigmě scházelo k tomu, aby hvězdného soka nejen potrápila, ale opravdu skolila? Trefně to pojmenoval kouč Jílek.

„Mám obrovský respekt vůči výkonu hráčů. Dokonale splnili taktiku. Fotbal se však hraje na góly. Výsledek 0:1 je z mého pohledu krutý, ale zasloužený. Rozhoduje řešení finální fáze. V tom byla Sevilla lepší,“ konstatoval.

Rozdíl demonstrovala jediná branka Sarabii.

„Takové zakončení v české lize nevidíte. Každý hráč u nás by si to přebral a Miloš Buchta by tam asi byl. On to místo toho vyřešil dokonale, přitom to nebyla jednoduchá situace,“ doplnil.

Sigma proti Jablonci. Ilustrační foto
Sigma musí přeladit na ligu. Body z Jablonce by se hodily

Při tvrdé práci lze hrát s každým

Sigma není první ani poslední český klub, který v Evropě doplatil na neproměňování šancí. Stejně dopadla Sparta se Suboticou i Slavia s Dynamem Kyjev. To je rozdíl, který odděluje špičku od průměrných.

„V kondičním směru už náš výkon moc posunout nemůžeme, ale věřím, že z herního hlediska máme na víc. Situace na tréninku jsme schopní řešit ještě s větším klidem a kvalitněji,“ doufá Jílek, že výkon proti Seville nebyl stropem jeho týmu.

„Kluci ze Sigmy si ověřili, že to, co je učí trenér, má smysl. Ukázali všem, že fotbal hrát umí a jejich výsledky v lize neodpovídají jejich kvalitě,“ chválil i Vaclík.

Právě v lize Sigma zatím možná i pod tíhou pohárového vytížení trochu tápe. Zatím má jen tři body a v neděli ji čeká těžký zápas v Jablonci.

„Bude to hlavně o mentálním nastavení. Hráči si se Sevillou ověřili, že se mohou měřit s absolutní špičkou a že pokud se tvrdě pracuje, tak se hrát dá s každým,“ uvedl kouč Jílek.

Trenér Václav Jílek tleská publiku po heroickém výkonu svého týmu v zápase se Sevillou
Jílek po Seville: Obrovský respekt k hráčům i divákům. Porážka teď hodně bolí

STŘÍPKY Z UTKÁNÍ

– pátá nejvyšší návštěva na Andrově stadionu v historii: 11 709

– jen na vstupném vydělala Sigma přes 7 milionů korun

– obránce Gnagnon tak dlouho nemohl odevzdat vzorek na dopingové kontrole, až zbytek týmu odjel na letiště do Brna bez něj. V doprovodu jednoho z klubových činovníků tak musel cestovat po vlastní ose do Prahy a odtud do Španělska.

– v základní sestavě Sigmy, která odehrála většinu zápasu, bylo 9 odchovanců.

– kromě útočníka Nešpora hráli všichni členové základní jedenáctky před rokem a půl druhou českou ligu.

CO ŘEKLI PO ZÁPASE?

„Věděli jsme jak hrát, ale vždycky záleží na tom, co vám soupeř dovolí. Sigma útočila jako tsunami. Díky tomu byla nebezpečná vepředu, ale zranitelná vzadu. Rozhodla kvalita hráčů v zakončení.“
Pablo Machín, trenér Sevilly

„Kdyby mi někdo před zápasem řekl, že si proti takovému soupeři vytvoříme tolik šancí, tak bych mu nevěřil. Z toho ale prostě musíme dát aspoň jeden gól. Na konci nás to také pěkně doběhlo.“
Jakub Plšek, záložník Sigmy

„Hodně lidí nám nedávalo absolutně žádnou šanci. Spousta lidí řekne, že Sevilla hrála na 50 procent, a další zase, že nastoupila s náhradníky. Tak to ale není. Dnes to bylo o tom, že jsme byli plní energie a dokázali jsme celých devadesát minut pracovat,“
Václav Jílek, trenér Sigmy

NAPSALI VE ŠPANĚLSKU

„Sevilla si zahrávala s ohněm byla jen kousek od toho, aby v České republice pohořela.“
Diario Sport

„Sigma měla mnoho šancí na lepší výsledek a Sevillu zachránilo jen to, že je domácí neproměnili.“
El País

„Sigma Olomouc byl obtížnější soupeř, než Sevilla čekala, ale i přes špatnou hru dokázala Sevilla vyhrát díky gólu Sarabii v posledních minutách zápasu.“
La Sexta