„Pracoval jsem několik let na svazu a měl jsem s ním párkrát co do činění. Není to příjemný člověk. Choval se arogantně. Celkově vytvářel hroznou atmosféru. O jeho nekalých aktivitách se hovořilo a psalo dlouho. Nepřekvapilo mě to tedy, byla to spíš otázka času,“ tvrdí funkcionář.

Dnes již bývalý místopředseda FAČR rezignoval v pondělí na všechny své funkce ve fotbale korespondenčně z vyšetřovací vazby. Policisté jej viní z korupce, ovlivňování výsledků ve druhé a třetí lize a také ze zpronevěry peněz na Plzeňském krajském fotbalovém svazu, jehož byl předsedou.

„Nepřeju mu, aby šel do vězení, stačilo by mi, kdyby už nikdy nemohl pracovat ve fotbale. Pak určitě bude s českým fotbalem líp,“ dodává Jaroš.

Najít lidi, kterým jde o fotbal

V aféře bylo celkem obviněno 20 lidí, z podstatné části rozhodčích. Asociace následkem toho rozpustila komisi rozhodčích pro první a druhou ligu i stejnou komisi pro českou část třetí ligy (ČFL) a divizí (skupiny A, B, C). Výkonný výbor také nařídil kontrolu financování krajských fotbalových svazů se speciálním zaměřením na Plzeňský kraj.

Sám předseda FAČR Marek Malík připustil, že zvažoval rezignaci. Bohuňovický předseda Jaroš není v této otázce radikální.

„Je těžká otázka, jestli by měl skončit i předseda potažmo celý výkonný výbor. Já osobně bych dal těm lidem šanci dokázat, že jsou lepší. Berbr držel moc pevnou rukou a spoustu lidí zastrašoval. Prosazovat něco proti němu bylo těžké, často nemožné,“ řekl.

„Myslím, že fotbal má teď šanci se očistit. Je ale potřeba, aby jej vedli lidé, kterým jde o fotbal a ne o sebe a svůj prospěch. A najít takové, to není jednoduché. Je potřeba si uvědomit, že funkce jsou neplacené,“ dodává Jaroš.

Sahal i na Moravu

Berbrův vliv podle něj dosahoval i na Moravu.

„O tom není sporu. Sám se tady ukazoval a snažil se naklonit si funkcionáře a kluby. Za naším předsedou Kalábem byl několikrát. Celkově si ale myslím, že i když se o to snažil, tak tady zdaleka neměl takové postavení jako v Čechách,“ řekl Jaroš.

I díky tomu je s fotbalovými poměry v Olomouckém kraji navzdory dílčím těžkostem vcelku spokojen.

„Oproti minulosti se rozhodně zlepšily. Co se dělo ze strany rozhodčích dřív, to se vůbec nedá srovnat,“ míní Jaroš.

Důvod je podle něj nasnadě. „Jednak je to tím, že kluby už nemají takové peníze jako dřív a když už ano, tak je necpou rozhodčím. Málo platné, když není žádná nabídka, tak pro rozhodčí není ani pokušení, kterému mohou někteří podlehnout,“ doplnil.