„Pro mě je to určitě trochu zvláštnější zápas. My, co jsme pracovali u mládeže, tak dobře víme, že Baník – Sigma je na Moravě hodně prestižní souboj,“ říká před utkáním kouč Sigmy Zdeněk Psotka.

„Je to vyhlášené derby. Na tento zápas bývá obvykle dobrá atmosféra. My ale potřebujeme vyhrát a je nám jedno, jestli je to Baník, Brno nebo Sparta,“ zaujal poněkud mírnější postoj útočník Sigmy Michal Ordoš.

Před třaskavým duelem naopak přilil svým zimním prohlášením trošku oleje do ohně nový kouč Baníku Karol Marko, který prohlásil, že ví, jak na Sigmu a její domácí velmi ofenzivní mašinu vyzrát.

„Trenér Marko si může vykládat, co chce,“ usmál se kouč Sigmy při zmínce o slovech jeho pondělního soka.

„Těšíme se na Baník Ostrava, protože vždycky bývá dobrá atmosféra. Bude to vlastně pro nás první jarní zápas, protože hrát bez diváků, to není ono. Minulý týden už to sice byla liga, ale diváků nebylo moc. I když zase jsme měli domácí prostředí, protože naši fanoušci byli hodně slyšet,“ řekl Psotka.

Fans kritizují prodej vstupenek

Hodně slyšet jsou fanoušci také před zápasem s Baníkem.

Tentokrát ale nejde o věc, která by Sigmě dělala takovou radost jako relativně hojná účast na zápase na druhém konci republiky.

Z úst fanoušků zní především kritika kvůli způsobu distribuce vstupenek na očekávaný duel s ostravským rivalem.

Lístek lze zakoupit pouze na jméno a u vchodů na stadion se v pondělí bude kontrolovat, zda údaje na vstupence souhlasí s údaji v dokladu totožnosti, přičemž jedna osoba může zakoupit maximálně pět lístků najednou.

Asi nejkritizovanějším krokem je rozhodnutí neprodávat vstupenky bezprostředně před utkáním. Mimoolomoučtí diváci by tak teoreticky museli do hanácké metropole cestovat nadvakrát.

Klub se brání tím, že jde o bezpečnostní opatření, což se týká i snížení kapacity Androva stadionu. Na zápas s Baníkem je omezena na 9200 diváků.

„Probíhá tady určitý proces, který by měl dostat na stadion ty diváky, kteří jsou slušní, kteří chtějí fandit, a ne ty, kteří chtějí rozbíjet záchody a příslušenství tribuny. Musí se to nějak vyselektovat. Při každé nové věci, která vzniká, je spousta malých mušek, které se musejí postupně odstranit,“ vysvětluje kouč Psotka.

„V Olomouci jde o první pokus, jak se chránit proti tomu, abychom po zápase měli zase rozbitý stadion. Jsou tam některé věci, které nejsou dořešené. S marketingovým ředitelem se o tom neustále bavíme, abychom to zlepšovali. Samozřejmě stále jsou tam problémy, které divákům mohou nastat. Věřím ale, že i přesto si cestu na stadion najdou,“ dodal.

Začátek zápasu? Vidím to pragmaticky, říká Psotka

Hojně diskutovaným tématem jsou také hrací dny a časy, které se mění kvůli televizním přenosům. Naposledy si na pozdní páteční výkop postěžoval trenér Bohemians 1905 Pavel Hoftych před pátečním duelem s Jabloncem, když začátek ve 20.15 označil za šlapák vůči týmům.

„Uměl bych si to představit v létě, ale ne teď v zimě. Pro mě je to naprosto nepochopitelný, nesmyslný termín,“ uvedl kouč Klokanů.

„Já se na to dívám pragmaticky,“ nesouhlasí trenér Sigmy.

„Jsou to peníze navíc, které do fotbalu přišly. Měli bychom respektovat to, že je o českou Gambrinus ligu zájem a že je dokonce ze tří televizí. Podle informací redaktorů z televizí je sledovanost vysoká, dokonce násobně vyšší než u hokeje. Pro nás jsou to finanční prostředky, které nám pomáhají.“

Dostat diváky na stadion a pak je tam udržet

„Pokud budeme hrát v osm hodin večer v létě, tak budeme všichni rádi. V zimě je to samozřejmě trochu problém. My jsme také řešili, jestli hrát v létě v sedm večer, potom v pět a v prosinci třeba ve tři, ale podle mě je stabilní termín jednoznačně lepší. Spíš bychom se měli soustředit na zázemí na tribunách. Abychom diváky na stadion dostali a pak je tam dvě hodiny udrželi. Já bych v tom problém neviděl,“ řekl Psotka, který si se svým týmem zahraje v pátek večer už příští týden v Brně.

Nerozhází jej ani zmínka o tom, že v případě určité shody okolností, která není zase tak nepravděpodobná, může nastat situace, kdy mezi zápasy při rytmu pondělí – pátek – pondělí vznikne až devítidenní pauza.

„Víme to vždycky minimálně tři týdny dopředu, takže jsme schopní se na to připravit. Když víme, že bude dlouhý týden, tak budeme víc trénovat, když bude krátký týden, tak zase budeme víc hrát. Naštěstí to víme dopředu a myslím, že i pro diváka je měsíc dopředu dostatečný. Musíme se s tím vždycky srovnat. Dá se tam třeba vložit přípravný zápas. My ještě na jaře budeme hrát pohár, takže ten rytmus bude pravidelnější. Ani v tomhle problém nevidím,“ řekl Psotka.

„Někdy je to takové divné, když je mezi zápasy deset dní. Ale já s tím taky moc problém nemám. Jsou čtyři televize, tak si to musejí nějak rozebrat,“ přidal Ordoš hráčský pohled.