S druholigovým celkem se rozloučil po půlročním angažmá, přestože tento tým figuruje po podzimní části na šestém místě.

Po skončení této trenérské štace si dá od fotbalu pauzu, a jak sám Deníku popsal, bude to „hluché období“.

Jaký byl důvod vašeho konce ve Znojmě?
Důvodů to mělo hned několik. Začalo to 22. prosince, kdy jsem se dozvěděl o odchodu Oty Kohoutka. Pak v lednu odešel sportovní ředitel Michal Bělák, tak jsem tam zůstal jako trenér sám ve sportovním vedení a domluvili jsme se s Jirkou Tunkou, novým majitelem, že to zkusíme do 30. června. Měli jsme si se Zdeňkem Pláňkou a Romanem Švarcem rozdělit práci sportovního ředitele, což se stalo. Potom jsme si na něco plácli, ale ono to nefungovalo, a tak jsme se domluvili na ukončení smlouvy.

Není toho konce škoda, nebyla to cesta, jak se dostat trenérsky výš?
Určitě mě to mrzí. Když jsem se loučil s kabinou, bylo mi smutno. Ty kluky obdivuji, kdo nezná Znojmo, tak to nepochopí. Já jsem tam chtěl zůstat, ale dál to skutečně už nešlo. My jsme tam nějakým způsobem začali práci a myslím, že to fungovalo. Skončili jsme se ztrátou pouhých pěti bodů na druhé postupové místo, což je podle mě úspěch na to, jaké možnosti ve Znojmě jsou. Líbí se mi, že to byl takový rodinný klub, stejně jako v Uničově. Byla to práce o málo lidech a všichni, co tam pracovali, tak to nedělali jen pro peníze, ale dělali to srdcem, z lásky ke klubu. Většina z nich hrála ve Znojmě za mládežnické kategorie i za muže. Tihle lidé ale pomalu končí, což mě mrzí.

Našli jsme svoji tvář

Jak byste ten půlrok zhodnotil?
Když jsem přišel, tak to bylo takové hektické. Měli jsme šest týdnů do mistrovských utkání a točilo se nám tam hodně hráčů na zkoušce, takže bylo hrozně málo času na to, abychom mužstvo připravili. Pak se nám nepovedlo prvních pět kol, po kterých jsme měli málo bodů. Mužstvo nastartoval skvělý výkon proti Opavě, který jsme vyhráli 2:0. Postupně jsme našli svoji tvář a nakonec je to umístění dobré. Odehráli jsme několik dobrých zápasů, včetně poháru se Spartou. Myslím, že to je úspěch, protože ty finanční podmínky jsou ve Znojmě omezené, oproti tomu s jakým rozpočtem pracují ostatní týmy jako třeba Opava, Třinec, České Budějovice nebo Hradec Králové, který skončil za námi.

V zimní přípravě byl ve Znojmě na zkoušce Jan Ambrozek, jehož jste v týmu nechtěl. Po vašem odchodu se do klubu vrátil. Jaký byl důvod ukončení jeho zkoušky?
Zkoušeli jsme tři hráče ze Sigmy, ať už to byl Ambrozek, Vichta nebo Antl. Ti hráči nepřišli na přestup, ale jen na zkoušku a tu šanci jsem jim dával. Ambrozka jsem sledoval na podzim Uničově a očekával jsem od něj už tam lepší výkony, i když nehrál na své pozici. Hráč se musí přehoupnout přes nějaké výkony. Nemá to být tak, že ho nějaký agent nebo někdo doporučí. Ty výkony nebyly podle představ a na konci jsem jim vysvětlil, proč tu jejich zkoušku končím. Teď je tam nový trenér a ten se rozhodl, že Ambrozka angažuje, to jsou takové normální věci.

Co máte v nejbližší době v plánu?
Teď si dám od fotbalu pauzu a budu trávit čas hlavně s rodinou. Mám naplánované stáže v Německu a chci jet za kamarádem na Slovensko, kde si chci udělat obrázek o tamní první a druhé lize. Pojedu takovou tour po Slovensku. To stejné mám v plánu i tady u nás, objet nějaké ty zápasy.

Uničov půjde nahoru

Je ve hře návrat do Uničova?
Ne, to ne, teď bych se chtěl hlavně vzdělávat. Je to takové hluché období pro trenéra budu jezdit na semináře a stáže.

Co říkáte na Uničov? Moc se mu na podzim nedařilo.
Pro trenéra Zbyňka Zbořila je to těžké, když to mužstvo skončilo první a dosáhlo svého vrcholu. Není lehké zopakovat to. Hlavně ten začátek nebyl ideální, ale potom vyhráli několik zápasů. Musím říct, že teď dobře posílili a myslím, že půjdou jen nahoru.

Hodně hráčů z něj odešlo. Ať už zmíníme Nuce, Juřátka, Swiecha, Vasiljeva nebo půlroční odchod Binara, který se teď vrátil.
To se děje v každém mužstvu, je to většinou hráčovo rozhodnutí. Možná už tam byli Juřátek s Nucem dlouho. Hráči často dostanou nový impuls, když začnou hrát jinde. Naopak do Uničova můžou přijít jiní hráči, kteří se budou chtít ukázat a dostat se na vrchol, takže já bych v tom nějaký problém neviděl. Uničov je dobrá adresa.

Jílek odvádí skvělou práci

Co říkáte na to, jak si vede Tomáš Vasiljev?
Já jsem o něj měl zájem, chtěl jsem, aby šel v létě do Znojma. On se rozhodl jít do Vítkovic. Je to kluk s dobrým charakterem, přál jsem mu tu vyšší soutěž. Ve Vítkovicích jsem ho samozřejmě sledoval. Je jen otázka času, kdy se prosadí výš.

Před rokem jste měl střídat trenéra Václava Jílka v Sigmě. Ta teď hraje o poháry, co na to říkáte?
Já jsem jenom rád, že se Sigma drží nahoře. Celý život jsem strávil právě v Olomouci. Já jim budu přát, ať se tam udrží a hrají poháry, jako tomu bylo dřív a aby chodilo co nejvíce diváků. Vašek Jílek odvádí skvělou práci.

Michal Muzikant