Možná byste si sami vzpomněli, když se přidá nápověda Vlašim. Před necelými dvěma roky ve středočeském městečku visel jeho další osud v Sigmě na vlásku.

Hanáci se po sestupu do druhé ligy v prvních třech kolech trápili a po třech remízách byla na spadnutí další.

Vedení klubu už velmi vážně přemýšlelo o tom, že kouče propustí.

Kdo ví, jak by to s Václavem Jílkem dopadlo, kdyby mladý obránce Jan Štěrba tehdy hlavou v 90. minutě nestrhl vítězství na stranu Olomouce.

Střih do května 2018. Hanáci s obrovským přehledem vítězí na půdě Zlína 4:1 a právě si zajistili účast v evropských pohárech.

Úžasné završení neskutečné cesty z českého fotbalového suterénu zpět mezi smetánku.

„Fotbal je hodně vrtkavý. Při zápase ve Vlašimi jsem si myslel, že už u týmu končím. Honza Štěrba mě i celý tým zachránil,“ uvědomoval si Jílek, když s týmem slavil návrat do nejvyšší soutěže.

To měl za sebou pěkně turbulentních 18 měsíců na lavičce Sigmy. Usedl na ni v říjnu 2015, krátce poté, co se vrátil domů ze Sparty, kde dělal tři a půl roku asistenta. Olomouc tehdy ještě byla prvoligová.

ZAČÁTEK, JAKÝ NECHCETE

Jenže týmu, který se vrátil do nejvyšší soutěže podobně jako ten letošní po roční druholigové anabázi, to moc nešlo.

Hned v prvním zápase sice Sigma vyhrála na Slavii, ovšem hlavně kolísavé jarní výsledky přivolaly sestupové starosti.

Na záchranu nakonec nestačilo ani drtivé vítězství 6:0 nad Teplicemi v posledním kole (i kvůli podivné bezbrankové remíze Příbrami v Jablonci).

Takhle tedy svou první ligovou štaci v roli hlavního kouče určitě začínat nechcete.

„Kdybych měl porovnat sedm měsíců, co tady jsem, se třemi a půl lety ve Spartě, tak člověk až teď poznává, jak to v klubu chodí. Když jste v pozici asistenta, ten tlak a odpovědnost na vás prostě není. Tohle pro mě byla obrovská zkušenost, bohužel draze zaplacená,“ vykládal Jílek v květnu 2016.

Z boje ale nechtěl ani po sestupu utéct.

„Na jednu stranu vnímám obrovské zklamání, na druhou stranu mám vnitřní odhodlání vybudovat mužstvo, které zvládne druhou ligu a bude konkurenceschopné v první,“ řekl tehdy.

Tu možnost dostal. A své přání vyplnil.

DŮVĚRA, KTERÁ SE VYPLATILA

„Myslím, že není důvod ho vyhodit. Měl by prokázat, že je dobrý trenér a nějakým způsobem to vrátit zpátky,“ prohlásil tehdejší šéf klubu Josef Lébr na Jílkovu adresu bezprostředně po pádu.

Klíčové rozhodnutí!

Zpočátku to sice drhlo, ale když Jílek přežil krizový moment ve Vlašimi, všechno se otočilo.

Od té doby už Sigma i jeho vlastní trenérská hvězda jen stoupaly vzhůru.

„Když do Olomouce přicházel, říkal jsem bývalému majiteli panu Lébrovi, se kterým se znám, že získal špičkového trenéra. Jednoho z top pěti v Česku. Tenkrát ještě žádné jméno neměl, protože dělal jen asistenta. Jsem rád, že vedení Sigmy bylo rozumné a nechalo ho pracovat. Je to špičkový trenér a to, kde Sigma teď hraje, je z velké části jeho zásluha,“ chválil trenérského kolegu Martin Hašek z Bohemians, po jarním zápase na Hané.

V ČEM JE TO KOUZLO?

Jílkův recept na úspěch? Snad to , že pevně věřil své i klubové filozofii, na kterou se v hektických letech trošku pozapomnělo.

„Stojím si za tím, že by se měl udělat radikální řez, ale tím myslím třeba šest, sedm hráčů. V kabině by měla být větší jednotnost, aby to víc táhlo za jeden provaz,“ měl jasno hned po sestupu.

A taky zdůraznil, že by se Sigma měla vrátit k tvrdé práci s mládeží, která klubu vždycky nesla ovoce.

Právě na borce z domácí líhně pak vsadil.

Nejprve ve druhé lize, kde jeho mužstvo dostalo čas na sehrání a nakonec ji v pohodě vyhrálo.

Zářil Jakub Plšek, který se s osmnácti góly stal z pozice záložníka nejlepším kanonýrem.

V útoku se otrkal Tomáš Chorý, jenž postupně vyzrál až ve forvarda, za kterého mistrovská Plzeň zaplatila až 25 milionů korun.

Do pozice tahounů dorostli také křídla Tomáš Zahradníček a Šimon Falta.

Znovu se nastartoval i David Houska, jenž už měl nakročeno do Mladé Boleslavi.

Především se ale Olomouc přesně podle Jílkovy představy prezentovala jako tým.

Ten funguje i o patro výš. Tak skvěle, že to nikdo ani nečekal.

O poznání zkušenější Jílek se nebál do něj implementovat další odchovance, stopera Václava Jemelku či defenzivní štít Lukáše Kalvacha.

Oba se stali kometami této sezóny. Spolu s Urošem Radakovičem vytvořili v defenzivě pevnou hráz, kterou soupeři těžko překonávají.

Neztratí se ovšem ani ve hře dopředu, při konstruktivní rozehrávce, což je zásadní. Sigma může už odzadu díky nim hrát kombinačně.

Po podzimu z toho bylo třetí místo. Paráda, která i přes lehce pomalejší jarní rozjezd platí i dvě kola před koncem.

Po poslední výhře ve Zlíně má Sigma po devíti dlouhých letech čekání jisté evropské poháry.

„Asi to nedokážu ještě úplně vyhodnotit. Je to fantastická sezóna. Dnes jsme se dostali přes padesát bodů, což je známka kvality,“ radoval se Jílek.

Veškeré zásluhy si ale připsat nenechal.

„Není to jen moje práce, ale celého realizačního týmu kolem. Já jsem hlavně strašně rád, že Olomouc ukazuje jinou tvář, než v předchozích sezónách. Jsem třeba moc rád, že za námi do Zlína přijeli fanoušci a vytvořili dobrou kulisu. I to byl jeden z mých cílů. Zvládnout to sportovně, ale taky vrátit diváky na stadion. Věřím, že by se to pomalu mohlo začít plnit,“ nezapomněl na pokoru. I ta je důležitým faktorem olomouckého úspěchu.

A TEĎ PRO MEDAILI!

Vedle toho, že třetí místo bude téměř jistě znamenat přímý postup do základní skupiny Evropské ligy a jistotu 80 milionů korun, je tu také ligová medaile.

A k té dovedli v olomoucké historii svá mužstva pouze tři trenérské veličiny – Karel Brückner, Leoš Kalvoda a Petr Uličný.

„Bylo by to něco neuvěřitelného. Sparta je obrovský favorit, i když je v tabulce za námi. Pro ni je to jednoznačný cíl. Ona musí, my chceme,“ myslí si Jílek.

„Už teď ale říkám, že tam nepojedeme ten zápas jen tak nějak odehrát a spoléhat třeba na nějaké zaváhání v posledním kole. Naše mužstvo má svou sílu. Prezentuje se nějakým způsobem a to nebudeme měnit, i když se potkáme se soupeřem z nejkvalitnějších,“ burcuje kouč, který právě dnes slaví 42. narozeniny, před očekávaným sobotním přímým soubojem.

Další dárek, například jisté třetí místo, by jistě od svých hráčů rád přijal.

Milníky cesty z druhé ligy do Evropy

NÁSTUP. První trénink vedl Václav Jílek 19. října 2015. A hned první zápas na Slavii s týmem vyhrál. Dál už to ale nešlo tak hladce.

Nový kouč Sigmy Václav Jílek na prvním trénínku

SESTUP. Květen 2016. Hanáci klopýtali celé jaro a nakonec i přes výhru 6:0 s Teplicemi ligu nezachránili. Vedení však Jílka podrželo.

Sigma vyhrála 6:0, přesto sestupuje.

VLAŠIM. Srpen 2016. Nebýt zachránce Šterby a jeho gólu v poslední minutě, Jílek by nejspíš skončil. Místo toho se rozjela série 9 výher.

Trenér Sigmy Václav Jílek

POSTUP. Květen 2017. Sigma nakonec s přehledem FNL vyhrála. Návrat do ligy oslavila čtyři kola před koncem, ve Znojmě na začátku května.

Olomoučtí fotbalisté (v červeném) porazili Znojmo 4:1 a slavili postup do první ligy

EVROPA. Květen 2018. Po fantastickém podzimním tažení Sigma na jaře nepolevila. Ve Zlíně si zajistila minimálně předkolo Evropské ligy.

Olomoučtí Jakub Řezníček a Tomáš Zahradníček se radují z gólu do zlínské sítě