Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Atmosféra přivede lidi na stadion, věří fans ze Sigma United

Olomouc - Sdružení Sigma United vzniklo před rokem jako inciativa fanoušků s cílem pozvednou atmosféru na Andrově stadionu. O tom, jak se mu to zatím daří, si Olomoucký deník povídal s vedením fandovského "spolku".

29.11.2010 13
SDÍLEJ:

Malý fanda SigmyFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

V Česku mají pověst lidí, se kterými není radno přijít do styku. Fotbaloví fanoušci bývají až příliš často prezentovaní jako zvěř, která má fotbal jen jako záminku k tomu, aby se mohla porvat, pohrát si s ohníčky a provokovat policisty.

Dvojice Tomáš Vaida a David Tyl, předseda a místopředseda sdružení Sigma United, působila během našeho setkání všelijak, ale rozhodně ne jako dvojice chuligánů, před kterými byste se museli mít na pozoru.

Není divu, že se plánovaný dvacetiminutový rozhovor zvrtnul v povídání o všech možných i nemožných potížích příznivců, které trvalo přes hodinu.

Výsledek? Na stadiony se chodit nebojte. Pokud budou olomoucký kotel řídit tihle dva, do sektoru S na východní tribunu Androva stadionu nebo na výjezd můžete vyrazit s klidným svědomím.

Sigma má perspektivu, Plzeň ne

Naše rozmluva začala rezervovaným hodnocením umístění Sigmy po podzimní části ligy. Se třetím místem byli oba reprezentanti fanoušků spokojeni.

„Já třetí místo rozhodně považuji za úspěch. Před začátkem sezony to asi nikdo nečekal. Doma jsme zažili spoustu krásných zápasů, padalo hodně gólů. Po všech stránkách můžeme být spokojeni,“ míní zkušenější z dvojice Tomáš Vaida.

„Samozřejmě po nějakých šesti kolech jsme pomýšleli výš, ale musíme se na věc dívat reálně. Kdyby nám někdo v létě řekl, že po polovině sezony budeme třetí, tak to budeme brát všemi deseti,“ doplňuje ho mladý Tyl.

„Ztráta na první místo už je veliká,“ mrzí Vaidu.

„Na druhou stranu, nemyslím si, že bychom byli v situaci, že když ne letos, tak nikdy. Pokud se kádr udrží nebo ještě doplní, tak si myslím, že máme obrovskou perspektivu, což se třeba u Plzně říct nedá. Horváthovi je šestatřicet a věk nezastaví,“ pousmál se Vaida.

Udržet kádr pohromadě, to bude podle obou nejdůležitější úkol pro zimní období.

„To víte, že mám obavy z toho, aby po úspěšném podzimu nepřišel výprodej. Každý fanoušek si přeje, aby v mužstvu nejlepší hráči zůstali a pokud možno přišly posily,“ říká Vaida.

„I když vlastně ani nevím, jestli v lize jsou ještě někde hráči, kteří by nám pomohli. Ti naši současní patří na svých postech ke špičce,“ zamyslí se.

„Výprodej bude asi jenom ve Slavii,“ konstatuje se škodolibým úsměvem Tyl.

Ale zbyl tam vlastně někdo pro Sigmu?

„Ve své nejlepší formě se mi moc líbil Hloušek, ten Slavii táhl, když jsme s nimi loni hráli. Ale nikdo nevíme, jak je na tom teď,“ krčí rameny Vaida.

„Ve Slavii mají buď starší hráče za zenitem jako Martina Vaniaka nebo Standu Vlčka, a pak spoustu mladých, což nefunguje,“ doplní Tyl.

Dál už jsme se ale situaci ve Slavii věnovali jen povrchně. Koneckonců rozbor její situace se vším všudy od pánů Bosáka a Táborského je momentálně k dispozici na všech větších internetových serverech.

První rok občanského sdružení všech fanoušků olomoucké Sigmy, které vzniklo s cílem pozvednout atmosféru na Andrově stadionu, se chýlí ke konci. A stejně jako fotbalisté i fanoušci ho mohou hodnotit jako úspěšný.

Hrají nejlepší fotbal, stadion má být vyprodaný

Návštěvnost na ligových utkáních rapidně stoupla. Ve srovnání s loňským podzimem přišlo letos na Sigmu dokonce v průměru o více než 1500 lidí víc.

„Je to ovlivněno tím, že se hraje dobrý fotbal. Tak to v Olomouci bylo a bude,“ odmítá zásluhy sdružení Tyl.

„Když na tom budeme jako Ústí, tak tady budou čtyři tisíce jako vždycky,“ zůstává skeptický.

„Je to smutné, že vyprodáno bylo jenom na Spartu. Hraje se nejlepší fotbal za posledních deset let a stadion má být vyprodaný. Je to o chuti těch lidí přijít na fotbal.“

Shovívavý je k návštěvám v úvodu sezony, kdy Sigma často hrála před televizními kamerami.

„Chápu, že tomu dá někdo prostě přednost a radši se podívá v televizi, ale i když bylo pěkné počasí a Sigma v televizi nebyla, lidé stejně nepřišli.“

Do kotle o hodinu dřív? Snad se to zase vrátí

Na druhou stranu Sigmě patří v tabulce návštěvnosti třetí místo za oběma pražskými S. Na záda jí dýchá ještě Plzeň, kde běžely masivní marketingové kampaně. Jinde jsou na tom podstatně hůř.

„Taková tragédie jako v Jablonci to tady nikdy nebude. Tam se loni hrálo o titul, letos čtvrté místo a nikdo tam nechodí. To je katastrofa,“ kroutí hlavou Vaida.

„Myslím, že u nás v Olomouci už jsme si na pomyslné dno v návštěvnosti sáhli před několika lety, kdy ty výkony nebyly ideální. Ale tak špatně na tom zase nejsme, i když dnes už bohužel neplatí, že kdo chce jít do kotle, musí přijít hodinu předem, ale snad se tyto časy zase vrátí,“ říká Vaida.

Podle představ předsedy Sigma United k tomu kromě fotbalistů, kteří momentálně činí maximum, může přispět i atmosféra na olomouckém stadionu.

„Výkony hráčů jsou jedna věc, ale atmosféra také může lidi přimět k tomu, aby se zase na stadion vrátili,“ míní Vaida.

Sektor S strhnul celou tribunu

Téměř hmatatelnému zlepšení klimatu v olomoucké fotbalové katedrále podle obou představitelů fanouškovského sdružení prospělo přesunutí fandících diváků do středu východní tribuny, do sektoru S.

„To byla zatím nejdůležitější věc, kterou se povedlo zařídit. Podařilo se nám strhnout s sebou prakticky celou východní tribunu,“ je spokojený Tyl.

„Cítím, že je tam větší ochota zapojovat se. Chodí tam i kluci, kteří by do kotle nikdy ani nepřišli,“ přisvědčuje Vaida.

„Ve spolupráci se Sigmou jsme vytvořili prostor, a jaký si ho fanoušci udělají, takový ho budou mít. Je to nejen o tom místě, ale i tom, že chceme být otevření pro všechny.“

Hezcí i oškliví, všichni fandí Sigmě

Právě motiv spojit všechny různé fanouškovské skupiny stál u založení sdružení.

„Myslím si, že se to povedlo. V Esku jsme teď všichni pohromadě a podle mého názoru to tak vnímají i lidé,“ říká Vaida.

„Je to tak. Mladí i staří, hezcí i oškliví, všechny nás spojuje to, že fandíme Sigmě,“ doplňuje Tyl a ukazuje vždy nejprve na sebe a pak na předsedu.

Ten zůstává ledově klidný a dodává.

„Je to i o tom, že člověk potká nové známé, se kterými má něco společného. Třeba my dva bychom k sobě jinak asi těžko hledali cestu,“ culí se odhadem pětačtyřicátník na svého podstatně mladšího kolegu.

Členů není tolik, co jsme si představovali

Přestože se Sigma United má čile k životu, k maximální spokojenosti chybí pořád víc než dost. Třeba členská základna není taková, jakou si u zrodu zakladatelé představovali.

„Počet členů Sigma United není asi takový, jak jsme si představovali na začátku, když to řeknu kulantně. Řádově jsme v desítkách,“ přiznává Vaida.

„Je spousta lidí, kteří nás podporují, ale nejsou členy. Řadu nových členů jsme získali při výjezdu do Jablonce, který se vydařil. To nám pomohlo.“

Velká ostuda v Rakousku

Předchozí výjezdní akce Sigma United naopak celou řadu potenciálních zájemců odradila. V rakouském Hollabrunnu, kde Sigma v létě hrála přípravu s CSKA Moskva, si Hanáci uřízli pořádnou ostudu.

Jeden z účastníků zájezdu na stadionu hajloval, další dva budili veřejné pohoršení v ulicích městečka a jeden člověk si dokonce pobyt u jižních sousedů neplánovaně prodloužil, když kvůli krádeži skončil v policejní cele.

„Letní zájezd byl šitý horkou jehlou a to se projevilo. Proto jsme také dlouho žádnou podobnou akci nedělali. Před Jabloncem jsme cítili velký zájem. Nakonec to také byla poměrně rychlá akce, ale nebylo to, že se pojede za každou cenu,“ říká Vaida.

Výjezdy komplikují termíny televize

Na druhý výjezd se dostali pouze členové Sigma United a dále členové Věrnostního programu.

„V podstatě to byli všechno prověření lidé a když si někdo vzal někoho s sebou, ručil za něj,“ dodává Vaida k „bezpečnostním opatřením“, která přinesla své ovoce.

„Měl jsem z toho nakonec velkou radost. Nikdy se nedá zaručit, že sto procent lidí ten výjezd zvládne. Ale členové sdružení nebo věrnostního programu zárukou jsou. Sigma nám navíc finančně přispěla, takže jsme mohli nasadit slušnou cenu,“ připomíná Vaida.

„Spolupráce s klubem je bezproblémová, přestože oni pracují s fanoušky po vlastní linii právě Věrnostním programem.“

Další výjezd plánuje Sigma United hned na první jarní zápas s Ústím nad Labem do Teplic.

„Je to v únoru a bude to pořádná dálka, tak uvidíme, jestli naplníme autobus. Z těch, co jeli do Jablonce, ale projevila zájem drtivá většina. Komplikuje nám to navíc spousta věcí. Třeba termíny České televize. Pátek a pondělí jsou problematické dny, protože z práce nebo ze školy se každý uvolnit nemůže.“

Získávání peněz, tam čeká hodně práce

Podobně jako většina ostatních fanouškovských sdružení zápolí i Sigma United s finančními problémy.

„Samozřejmě, že nám peníze chybějí. Komu dnes ne. Každý se rád podívá na choreografie, ale všechno to stojí peníze. K tomu další věci jako bubny, megafon, baterky do něj. Je toho hodně. Na získávání peněz na tyto aktivity bychom se chtěli zaměřit. Tam nás čeká hodně práce,“ povzdechl si Vaida.

O bezpečnosti na stadionech se také rozvinula velmi zajímavá debata.

„Víte, chodím na fotbal čtyřicet let a nikdy jsem žádný problém nezaznamenal,“ kroutí hlavou Vaida. Stejně tak hovoří i Tyl.

Lístky na jméno? Bojkot!

I proto oba nadzvedly nedávné úvahy předsedy fotbalového svazu Ivana Haška a ministra vnitra Radka Johna o zavedení tzv. adresného ticketingu, tedy prodeje vstupenek na konkrétní jméno.

„Vidím v tom jenom komplikace. Obrovsky se prodlouží fronty u vchodů, lidé nejsou zvyklí chodit na zápas hodinu předem. Odradí je to. Když bude na stadionu kamerový systém, k čemu potřebuje klub moje osobní údaje?“ táže se rozhořčeně Tyl.

„Pokud se toto zavede, pak k tomu mám jediné slovo – bojkot.“

Vaida je smířlivější.

„Pokud budou existovat jednotná pravidla pro všechny kluby, pak nám nic jiného, než je akceptovat, nezbyde. Ale současný stav, kdy si každý vymýšlí hlouposti, mi vadí.“

Posledních 10 let se na stadionu nic nestalo

Ani argumenty o tom, že nový systém prodeje vstupenek by měl zabránit vstupu osobám, které mají fotbal zakázaný, před dvojicí neobstojí.

„Pokud má někdo zákaz, tak se má hlásit na policejní stanici, jako je to v Anglii. Nefunguje celý systém. Také vymahatelnost práva v Anglii je na jiné úrovni než u nás,“ připojuje Vaida.

„Nechápu, proč se neustále přijímají nová opatření ve prospěch bezpečnosti na stadionech. Posledních deset let se na stadionu nic nestalo. Že policie nezvládá svou práci mimo něj a někdo se tam porve, to přece není záležitost těch, kteří chodí na fotbal,“ přisazuje si Tyl.

A že jsou z hlediště slyšet občas hanlivé pokřiky?

„Věřte tomu, že na fotbalovém stadionu žádné dítě neobjeví něco, co by ještě neznalo,“ dodává Vaida.

Autor: Jiří Fišara

29.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:
Výběh vlků Hudsonových v olomoucké zoo
5

Případ dítěte pokousaného vlkem policie odložila

Ilustrační foto.

Bezdomovci se ve Šternberku porvali, jeden zemřel

Praktičtí lékaři na Olomoucku stávkují, neotevřou ordinace

Dveře ordinace ve středu neotevře řada praktických lékařů a ambulantních specialistů v Olomouckém kraji.

Rondel u Globusu dostane "bypass". Pro novou spojku do Řepčína

Nikoliv páté rameno, ale další nový podélný pruh bude mít v budoucnu kruhový objezd nedaleko obchodního centra Olomouc City na výpadovce z Olomouce na Mohelnici.

Floru zaplnila burza práce, nejvíc táhly supermarkety

Ženy ve středním a vyšším věku se zkušenostmi v administrativě byly spolu s žáky devátých tříd nejpočetnější skupinou návštěvníků Burzy práce a vzdělání 2017.

VIDEO: Převrácený jeřáb po tragédii stále visí nad vodou

Mimořádně komplikovaným úkolem je vyproštění havarovaného autojeřábu z hrany dolní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Ani pátý den po nehodě práce ještě nezačaly.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení