Na tom, že Sigma Olomouc přezimuje na třetím místě prvoligové tabulky, má zásadní podíl. Tomáš Janotka, ofenzivní pravý bek moderního typu, chyběl v podzimní části na hřišti pouhých šestnáct minut, když musel střídat pro zranění v duelu se Spartou.

V součtu s minulou sezonou pak vynechal pouze jediné utkání kvůli žlutým kartám.

Zkrátka, když je někde Sigma, Janotka je tam také.

To potvrzuje i po nedělním mači s Příbramí, který Sigma vyhrála 3:1. V rámci klubových aktivit se z něj stihl v pondělí stát prodavač ve stánku na náměstí, v úterý pro změnu motokárový závodník.

Osmadvacetiletý magistr se zaslouženě stal jednou z hlavních tváří hanáckého klubu.

Jaký to byl pocit, být suverénně nejstarším mazákem olomoucké obrany v zápase proti Příbrami?
Bylo to zajímavé. A to si myslím, že ještě nejsem nějak starý… (smích). Podle mě jsme ten zápas zvládli dobře. Na klucích je samozřejmě vidět, že ty zkušenosti tam ještě chybějí, ale poprali se s tím na výbornou. Utkání jsme zvládli tak, jak jsme chtěli. Bez větších problémů.

Měl jste kvůli tomu více vůdcovských rolí?
Samozřejmě, já takovou roli už mít musím, protože tady patřím mezi nejstarší. Člověk musí víc mluvit, hecovat, snažit se hru dirigovat. Obzvlášť pak v případech, kdy sestava je takto mladá.

Tomáš Kalas si hodně pochvaloval dirigování obrany Petrem Drobiszem. To asi taky hodně pomůže.
Přesně tak. Peťa je gólman, který hodně mluví, a myslím si, že nejenom stopery, ale celou obrannou čtverku výborně dirigoval. A nejenom proti Příbrami, ale v každém zápase.

Jak moc bylo důležité, že jste rychle dokázali vést 2:0. Cítil jste, že třeba z mladých stoperů spadla nervozita?
Takový průběh utkání vždy mladším hráčům pomůže. Nakopne je to a dodá jim sebevědomí. Zvlášť, když se jim navíc povede taková akce, po které dal Ondra Murin gól. Člověk se pak dostane do euforie.

Nakonec jste Příbram porazili 3:1, ale těch brankových příležitostí tam bylo daleko víc.
Musím na tomhle místě pochválit gólmana Hrušku. Chytal výborně, zlikvidoval pět nebo šest tutovek, kdy jsme všichni už měli ruce nad hlavou a on to vytáhl. Na tři góly ale nedosáhl a my jsme spokojeni s tím, že jsme si pohlídali třetí pozici v lize. Byl to důležitý zápas před zimou, člověk se loučí před domácím publikem, a když je to loučení vítězné, tak je to pro nás impulz do zimní přípravy. Atmosféra bude uvolněná.

Vy jste u té situace měl poměrně dobrý úhel, jak jste ji viděl?
Já to měl všechno krásně před sebou. Viděl jsem naše obránce v lajně a myslím si, že Huňa tam za námi číhal tak metr a půl. Podle mě to byl jasný ofsajd.

Domácí zápasy si parádně užíváme

Po podzimní části máte 31 bodů, jste třetí, Michal Hubník je nejlepším střelcem soutěže. Z těchto pohledů asi musíte být spokojeni.
Když to vezmeme takhle, tak opravdu musíme být spokojení. Krásné třetí místo, máme hodně bodů, na jaře bude o co hrát. Hrajeme podle mě výborný ofenzivní fotbal, vytváříme si šance a začínají to oceňovat i diváci. Myslím si, že atmosféra na stadionu se obrovsky zlepšuje. Fanoušky musíme jednoznačně pochválit. S tím naším herním stylem se začalo fandit a domácí zápasy si všichni parádně užíváme.

Jak se těší Tomáš Janotka na zimní pauzu a volno?
Asi jako každý. Ten podzim byl dlouhý, přidaly se tam dva zápasy a všichni si teď rádi dají oraz. Je potřeba zregenerovat, my jezdíme do lázní načerpat síly. Musíme dobít baterky.

Jsou důležitější věci než prohra se Spartou

Máte za sebou výbornou půlku sezony, možná nejlepší v kariéře. Jak jste byl sám se sebou spokojený?
Vždycky to může být lepší, že? (úsměv) Ale když to vezmu obecně, tak si myslím, že to z mého pohledu byl povedený podzim. Nechci se chválit, ale se svými výkony jsem spokojený. Myslím si, že je vidět, že už jsem získal zkušenosti s rolí obránce. Ze začátku tam byly poziční chyby, ty jsou sice i dnes, protože nikdo není dokonalý, ale snažím se jich vyvarovávat. Na pozici pravého beka jsem se zabydlel a usadil.

Jak se na té vaší pohodě projevilo narození dcery Nelly?
Člověk se hodně zklidní a hlavně si uvědomí, že jsou v životě i jiné priority. I po prohraném zápase, když přijdu domů a vidím dcerku, jak leží v postýlce, tak zjistím, že jsou na světě mnohem důležitější věci. Než například to, že třeba doma prohrajeme se Spartou gólem z penalty v 90. minutě.