Především v boji o udržení je stále řada týmů „namočena“ a vyčkává, jak se bude situace vyvíjet. O počtech sestupujících totiž často rozhoduje situace ve vyšších soutěžích, počty a regionální příslušnost ohrožených.

Deník proto zpracoval souhrn, jak aktuálně vypadá situace v zásadních otázkách postupu, respektive sestupu regionálních fotbalových klubů v soutěžích od MSFL až po okresní přebory. Stejně jako, kolik a které týmy jsou v ohrožení…

MSFL

Zde je situace nejčitelnější. Již několik kol před koncem si první místo a postu do II. ligy zajistila rezerva Sigmy Olomouc. V zákulisí se také hovoří o možném postupu druhého celku (aktuálně Kroměříž) v případě, že první čtyři celky ČFL možnost postupu odmítnout. „Pak by dle pravidel a řádů dostaly postupně nabídku možnosti startu v příštím ročníku II. ligy právě celky z naší MSFL na druhém až čtvrtém místě,“ potvrdil sekretář řídící komise pro Moravu Radek Šindelář.

Protože z druhé ligy nesestoupil žádný moravský tým (Ústí nad Labem a Viktoria Žižkov), z MSFL budou sestupovat jen dva celky – již na podzim odhlášený Dolní Benešov a 17. tým Jihlava B.

DIVIZE

Ve všech moravských skupinách jsou již jasní vítězové a postupující – ze skupiny D Hodonín, ze skupiny E Hranice a ze skupiny F Frýdlant nad Ostravicí.

Výrazně zamotanější byla dlouho situace v boji o záchranu. „Ze všech divizí sestoupí dohromady čtyři celky, nejhorší z každé skupiny a předposlední tým s nejmenším počtem bodů,“ upřesnil sekretář Radek Šindelář.

Nyní už je ale vše jisté. Ve skupině D sestoupí jen poslední Polná (10 bodů), ostatní celky mají jistotu záchrany. Ve skupině E získal o víkendu tři body Holešov, čímž se zachránil a poslal do krajského přeboru Strání, na které má před posledním kolem náskok tří bodů, ale i pokud by Strání zvítězilo, tak lepší vzájemný zápas hovoří pro Holešov. Nejhorší výchozí pozici měly poslední dva celky skupiny F, kde sestupový konec také jistě nemine čtrnácté Heřmanice (8) ani třinácté Dětmarovice (13), protože už nezískají více jak předposlední celek divize E Holešov (17)!

KRAJSKÝ PŘEBOR

V návaznosti na divizi, ze které nepadá ani jeden celek Olomouckého kraje, je jisté, že z krajského přeboru díky tomu sestoupí pouze jeden tým. Tím budou Kralice, protože kolo před koncem ztrácí na Litovel pět bodů. Postup do divize oslavil už po utkání s Medlovem Šternberk.

Pozor! Pokud by z divize padal celek z Olomouckého kraje, tak by nahradil Šternberk, tím pádem, aby bylo místo pro postupující z obou dvou skupin I. A třídy, musely by sestupovat z krajského přeboru týmy dva.

Postup do divize – 1 tým: Šternberk
Sestup do I. A třídy – 1 tým: Kralice na Hané

I. A TŘÍDY

Vítězové skupin A i B si už s předstihem zajistili postup do krajského přeboru. Skupinu A ovládla Konice, v béčku triumfovaly Čechovice. O jednom sestupujícím už bylo dávno jasno. Ze skupiny B se totiž odhlásil Kojetín, který tak soutěž nedohrál a automaticky se bere jako první sestupující. I to způsobilo paradox, že na záchranu v soutěži stačí Dubu nad Moravou prozatímních sedm bodů z 22 zápasů. Ve skupině A pak jistě sestupuje Bohdíkov.

I. A třída, skupina A
postup do KP – 1 tým: Konice
sestup do I. B třídy – 1 tým: Bohdíkov

I. A třída, skupina B
postup do KP – 1 tým: Čechovice
sestup do I. B třídy – 1 tým: Kojetín

I. B TŘÍDY

Nejvíce zamotaná situace je v I. B třídách, které mají v Olomouckém kraji tři skupiny. A od nich se následně odvíjí postupy a sestupy v nižších okresních soutěžích. Postup si vybojují vítězové jednotlivých skupin A, B i C. Sestupovat budou ale hned čtyři celky. Tedy vždy poslední z každé skupiny a následně nejhorší tým na předposledním místě. Nepůjde ale jen o body, protože se bude muset přepočítávat koeficient předposledních týmů. Ve skupině A je totiž pouze 13 týmů kvůli odhlášení Jezernice a ve zbylých dvou skupinách je 14 mančaftů. Proto by celek ze skupiny A byl znevýhodněn, protože odehrál o dva zápasy méně.

I. B třída, skupina A
postup do I. A třídy
– 1 tým: Kovalovice
sestup do OP
– Jezernice

I. B třída, skupina B
postup do I. A třídy
- 1 tým: Velká Bystřice
sestup do OP
- Jesenec-Dzbel

I. B třída, skupina C
postup do I. A třídy
- 1 tým: Bludov
sestup do OP
- Nový Malín

„Koeficient se bude počítat vydělením počtu získaných bodů počtem odehraných zápasů,“ potvrdil sekretář OFS Olomouc Lukáš Bartoň.

Jak tedy situace v jednotlivých skupinách vypadá?

Postupovat ze skupiny A by měl jeden tým – Kovalovice. Stejně tak ze skupiny B - Velká Bystřice i C - Bludov

A co sestupující z I. B tříd? Celkově musí spadnout čtyři týmy. Vždy to budou poslední celky tabulky a nejhorší z předposledních. Jistým sestupujícím je ve skupině A Jezernice (OFS Přerov), která se odhlásila, ve skupině B pak jistě padá Jesenec-Dzbel (OFS Prostějov) a ze skupiny C, kde se o udržení hrálo do posledního kola nakonec sestoupí Nový Malín (OFS Šumperk).

Pozor! Podle toho, do kterých OFS týmy z I. B třídy spadnou, se následně odvíjí počet sestupujících v okresním přeboru daného OFS.

Sestupujícím z předposledního místa by měly být ze skupiny A Troubky (OFS Přerov).

A jak je to v případě okresních soutěží?

OFS OLOMOUC

Sestupy v jednotlivých OFS se odvíjí právě od toho, kolik do daného OFS sestoupí týmů z I. B třídy. „Postupy jsou dané a nezávisí na sestupech. Z II. třídy postoupí jeden, z III. a IV. třídy dva,“ sdělil Deníku Lukáš Bartoň. Do OFS Olomouc prozatím nepadá žádný tým. Pokud to takto zůstane, tak schéma bude následující:

II. třída - 1 tým postoupí do I. B třídy (Hodolany) a 1 tým sestoupí do III. třídy (Grygov/Nová Hradečná)

III. třída - 2 týmy postoupí do II. třídy (Štarnov a Chválkovice B/Slavonín B/Drahanovice) a 1 tým sestoupí do IV. třídy (Dlouhá Loučka)

IV. třída - 2 týmy postoupí do III. třídy (Štěpánov a Libavá)

Už nyní je jisté, že z II. třídy postupují Hodolany. O sestupujícím se ještě bude rozhodovat, protože kolo před koncem dělí poslední Grygov a předposlední Novou Hradečnou dva body.

Ve III. třídě je jistým vítězem Štarnov. Na druhém místě, které nabízí možnost postupu, jsou Příkazy B - ty ale postoupit nemůžou, jelikož jejich áčko hraje II. Třídu - takže by se postup nabídl dalšímu týmu v pořadí, kterým bude Slavonín B, Chválkovice B nebo Drahanovice. Sestupuje pak jistě Dlouhá Loučka.

Ve IV. třídě skončí už jistě první Štěpánov a druhá Libavá.

„Pak ještě může přijít na řadu doplnění soutěží v případě, že by se některý z týmů nepřihlásil do II. nebo III. třídy. To se dělá tak, že se oslovují týmy do čtvrtého místa z nižších soutěží, jestli nechtějí postoupit. Pokud by žádný z nich nechtěl, tak se osloví padající, že může v soutěži zůstat. Pokud bude chtít dobrovolně spadnout, tak se může nabídnout postup týmům pátém a horším místě,“ dodal ještě Bartoň.

OFS PROSTĚJOV

Do OFS Prostějov s jistotou z I. B třídy padá Jesenec-Dzbel. Z II. třídy tak sestoupí dva týmy. Postupovat pak z II. třídy do I. B třídy i z obou skupin III. tříd do II. třídy bude vždy jeden tým. O všem je již jasno.

Schéma:

II. třída: 1 tým postoupí do I. B třídy (Brodek u Prostějova) a 2 týmy sestoupí do III. třídy (Tištín a Ptení)

III. třída, skupina A: 1 tým postoupí do II. třídy (Kostelec na Hané B)

III. třída, skupina B: 1 tým postoupí do II. třídy (Přemyslovice)

OFS Přerov

Do OFS Přerov by měly z I. B třídy sestupovat dva týmy. Jistota je v Jezernici, která se odhlásila a nejhorším předposledním týmem podle koeficientu jsou Troubky. Z okresního přeboru se automaticky jako první sestupující berou Opatovice B, protože se ze soutěže odhlásily.

Okresní přebor: 1 tým postoupí do I. B třídy (Domaželice), 2 týmy sestoupí do okresní soutěže (Opatovice B a Stará Ves)

Okresní soutěž: 1 tým postoupí do okresního přeboru (Brodek u Přerova B)

Perlička: Kdyby nastala situace, že z I. B třídy sestoupí pouze jeden tým, mohla nastane nevídaná situace. Stará Ves by se udržela v soutěži bez zisku jediného bodu, protože prvním automatickým sestupujícím z okresního přeboru je béčko Opatovic, které se ze soutěže odhlásilo.

OFS ŠUMPERK

V OFS Šumperk se hrají tři nižší soutěže - okresní přebor a dvě skupiny III. třídy. Z okresního přeboru do I. B třídy postoupí vítěz, stejně tak vítězové obou skupin III. třídy dostanou právo hrát okresní přebor - zde již je jisté, že své skupiny ovládla béčka Zábřehu a Šumperku. Sestupovat pak budou z okresního přeboru minimálně dva týmy, protože minimálně jeden celek ze Šumperska spadne z I. B třídy.

„Zatím není nikdo stoprocentně rozhodnutý, že by chtěl postoupit. U Starého Města to závisí na posilách, u Oskavy by se to muselo probrat, ale vypadá to, že spíše by nechtěli. Další v pořadí Třeština, Juventus Mohelnice ani Jestřebí zájem nemají,“ řekl sekretář OFS Šumperk Radim Netopil.

Dvě kola před koncem má první Staré Město náskok na Třeštinu dvou bodů, na Oskavu tří. Jistým sestupujícím je pak poslední Hrabišín. Předposlední skončila Lesnice B.

Okresní přebor: 1 tým postoupí do I. B třídy (Třeština), 2 týmy sestoupí do III. třídy (Hrabišín a Lesnice B)

III. třída, skupina A: 1 tým postoupí do OP (Šumperk B)

III. třída, skupina B: 1 tým postoupí do OP (Zábřeh B)

OFS JESENÍK

Jednoduchá situace je v OFS Jeseník, kde je jedinou soutěží okresní přebor - tedy nikdo nesestupuje. Naopak vítěz má právo na postup do I. B třídy. O něj se ve vzájemném souboji poprali o víkendu Zlaté Hory s Černou Vodou. Zlaté Hory doma zvítězily 2:0, díky čemuž mají nedostižný náskok osmi bodů.

Do OFS Jeseník nespadne žádný z týmů z I. B třídy a je otázka, s kolika týmy se bude hrát příští ročník Závisí to pouze na tom, kdo se do tamního okresního přeboru přihlásí. „Máme nějaké indície a neoficiální informace, že by se některé týmy, které hrají teď, nemusely přihlásit. Uzávěrka přihlášek je v pátek 17. června, potom tedy budeme vědět a budeme podle počtu také řešit systém soutěže a podobně,“ řekl Deníku sekretář OFS Jeseník Josef Kalina.