„Je to pro mě docela překvapující informace. Ale z toho, co jsem četl, šlo hlavně o to, aby hráči začali plnit, co po nich chtěl trenér Kalvoda. A mám takový pocit, že už se to začíná dařit," myslí si bývalý kouč i hráč Sigmy Vlastimil Palička.

Pro Sigmu to každopádně bylo dlouhatánské čekání. Od září loňského roku, kdy tým Martina Kotůlka díky dvěma brankám vyloupil vršovický Ďolíček.

První gól vstřelil Bohemians jejich bývalý hráč Michal Ordoš s přispěním teče pro změnu exolomouckého Josefa Jindřiška. Druhou trefu obstaral Adam Varadi.

Ordoš s Varadim se podepsali povedenou kombinací i pod rozhodující branku v Třinci. Až gól na 3:1 pro Sigmu v nastaveném čase definitivně zlomil odpor domácích.

Mezitím si olomoučtí fanoušci i hráči užili trýznivé období, kdy ze hřiště soupeře odjížděli zklamaní, nebo v horším případě naštvaní.

Plný pytel gólů

Třináct zápasů, z toho deset porážek. Jen tři remízy, vítězství žádné.

Plný pytel inkasovaných gólů, celkem 33, na druhé straně ani ne třetina vstřelených.

„Ale nemyslím si, že by to hráči nějak zvlášť vnímali. Ze svojí zkušenosti vím, že se v kabině řeší jiné věci. Toto je spíš záležitost novinářů," pousmál se Palička.

Martin Kotůlek jako kouč přidal už jen remízu na Baníku, po ní ho u kormidla vystřídal Zdeněk Psotka, do té doby generální manažer.

Právě za ním jde největší část nelichotivé série. V šesti venkovních zápasech pod ním Sigma nebodovala. V Teplicích utrpěla čtyřbrankový a v Jihlavě dokonce pětibrankový debakl.

Porážkou 0:5 na půdě mistrovské Sparty začal tři kola před koncem svou nakonec neúspěšnou záchranářskou misi Ladislav Minář.

V posledním zápase minulé sezony sice jeho mužstvo v Liberci vydolovalo jediný jarní bod ze hřiště soupeře, sestup to však neodvrátilo.

Druhé lize nevěřili, museli se přesvědčit

V nové sezoně, už ve druhé lize, převzal štafetu Leoš Kalvoda. Po nezdarech na Žižkově a v Sokolově, přišla první vlaštovka v Opavě a pak konečně konec série v Třinci.

„Hráči podle mého podcenili druhou ligu, i když jsem zaznamenal, že trenér na to hodně upozorňoval. Někdy ale zkrátka fotbalisté potřebují přesvědčit se na vlastní kůži," krčil rameny Palička.

„Na druhou stranu je také objektivní říct, že měli hlavně venku týmy, které řadím vysoko," dodal kouč.

Za celou dobu působení v samostatné české lize zaznamenala Sigma jen jedinou delší sérii než tu čerstvě ukončenou.

Hanáci nevyhráli venku celou sezonu 2006/07 (v té mimochodem ve čtyřech úvodních zápasech vedl tým právě Vlastimil Palička), kdy se jen tak tak v první lize zachránili.

Nakonec se šňůra tehdy natáhla od konce dubna 2006 až do září následujícího roku – tedy na 17 měsíců.

Doma to nemusí být výhoda

Podle Paličky už takové série budou k vidění spíš řidčeji. Výhoda domácího prostředí už nehraje takovou roli jako v minulosti.

„Je jasné, že je v tom započítané nepovedené jaro v první lize, ale i tak je to dlouho. Výhoda domácího prostředí se totiž v současném fotbalu čím dál víc stírá," míní Palička.

„I fotbalově průměrní soupeři jsou dnes už velmi dobře takticky připravení. Doma ale pod tlakem diváků často předvádějí aktivní pojetí, což je voda na mlýn soupeři, který hraje takzvaně z bloku," vysvětlil Palička.

„Když se sejdou dva vyrovnaní soupeři, tak domácí prostředí zase nemusí být takovou výhodou," dodal.

A přidal ještě jeden postřeh.

„Oproti době, kdy jsem ještě působil jako hráč, se změnily i výkony rozhodčích. Když jsme hráli někde daleko na Slovensku a v televizi se pak objevil dvacetivteřinový šot, tak se kolikrát děly věci. Dnes je mnohem větší kontrola, sudí sice dělají chyby pořád, ale spíš je to proto, jak se fotbal zrychlil," uvedl současný šéftrenér mládeže v HFK Olomouc.

Od Ďolíčku k Rudolfu Labajovi

Venkovní zápasy Sigmy za poslední rok:

22. 9. 2013: Bohemians – Sigma 0:2

19. 10. 2013: Příbram – Sigma 3:2

3. 11. 2013: Baník – Sigma 1:1

24. 11. 2013: Znojmo – Sigma 2:1

2. 3. 2014: Teplice – Sigma 4:0

16. 3. 2014: Jablonec – Sigma 2:1

28. 3. 2014: Jihlava – Sigma 5:0

14. 4. 2014: Brno – Sigma 2:0

26. 4. 2014: Slovácko – Sigma 3:1

11. 5. 2014: Sparta – Sigma 5:0

31. 5. 2014: Liberec – Sigma 1:1

3. 8. 2014: Žižkov – Sigma 2:1

16. 8. 2014: Sokolov – Sigma 3:2

30. 8. 2014: Opava – Sigma 0:0

20. 9. 2014: Třinec – Sigma 1:3

Poslední dvě olomoucká vítězství venku dělilo 363 dní, nebo také 13 zápasů. Bilance v nich? Žádné vítězství, 3 remízy, 10 porážek, skóre 10:33.

Jen jednou od rozdělení federace zažili Hanáci delší čekání na výhru venku. od 23. 4. 2006 (výhra 2:0 v Blšanech) do 23. 9. 2007 (výhra 1:0 v Ostravě) – celkem 17 měsíců.

Pozn.: do bilance nejsou započítány pohárové zápasy se soupeři z nižších soutěží.