Naposledy si Hanáci zahráli evropskou soutěž v létě 2009. Stejně jako letos to byla Evropská liga. Přes dvě předkola – islandský Fram Reykjavík a skotský Aberdeen – tým okolo Michala Ordoše, Tomáše Janotky, Michala Hubníka či Tomáše Hořavy došel až před bránu základní skupiny a ke dvěma soubojům se slavným liverpoolským Evertonem.

„To byl svátek fotbalu se vším všudy. Zahráli jsme si proti týmu z Premier League, navíc s neskutečnými hráči – reprezentanty svých zemí. Na mě hrál třeba Leighton Baines, v brance byl Američan Howard, vepředu Australan Cahill, Louis Saha, v záloze Fellaini z Belgie nebo Jihoafričan Pienaar. Neskuteční bombarďáci. To byla úžasná zkušenost,“ vzpomínal po letech Janotka, dnes trenér nejstaršího dorostu Sigmy.

Od poslední pohárové účasti toho fotbalový fanoušek prožil mnoho. Aféru s ovlivněným zápasem, odečet bodů. Taky historické vítězství v českém poháru… a vyloučení z Evropy kvůli předchozímu průšvihu. V živé paměti jsou ještě dva sestupy do druhé ligy, ale i pohádkové tažení z minulé sezony, která vrátila Olomouc tam, kde ji fanoušci chtějí vidět – do Evropy.

Vyprodáno nejspíš nebude

Na čtvrteční souboj s Kajratem Almaty jsou fanoušci po letech čekání natěšení, i když soupeř z Kazachstánu není bůhvíjaké terno a vyprodáno nejspíš nebude.

„Co se týče soupeře, tak bych uvítal spíše Alkmaar kvůli cestování i vyšší atraktivitě zápasu. Ale beru situaci takovou, jaká je. Almaty to zvládlo, takže přivítáme kazašský tým,“ říkal po ligovém utkání s Plzní strůjce posledních olomouckých úspěchů, kouč Václav Jílek.

„Oni to také nebudou mít jednoduché. Cestovali do Nizozemí a zpátky a teď poletí zase k nám. Jsem přesvědčený, že pokud se nám podaří zopakovat stejný výkon jako proti Plzni, tak můžeme získat dobrou výchozí pozici do odvety,“ doplnil Jílek.

Pevně v to věří kouč, hráči Sigmy i všichni ostatní. Pondělní los play-off totiž připravil pro vítěze dvojzápasu skutečnou laskominu – duel se španělskou Sevillou. A na tu už by plný dům přišel určitě.