„Celkově jsme zvládli zápasy týmovým pojetím, zlepšit musíme kvalitu na míči a výstavbu hry. Je také potřeba přenést produktivitu do ligových zápasů,“ pokračoval kouč.

Ovládli jste celý Tipsport Malta Cup bez ztráty bodu, poslední zápas jste s Tirolem vyhráli 3:0. Je něco, co byste hráčům vytkl?

První zápas s Aalborgem i tento třetí byly podobné, soupeř byl v přechodové fázi, v kvalitě na míči a kombinaci lepší než my. My jsme ztráceli míče relativně jednoduše. Nebyli jsme schopni se dostat ze složitějších situací – to jediné bych vyčítal hráčům, že jsme nebyli schopni být kombinačně silnější na balonu a dohrávat akce s vyšší kvalitou.

Opravdu se vám zdál Tirol lepší na míči? Nám to tak z tribuny nepřišlo, navíc soupeř nebyl nebezpečný.

Neřekl jsem, že byl nebezpečnější. Řekl jsem, že byl silnější na míči v takové té jistotě, větší odvaze a kvalitě v některých situacích, které ale pro nás nebyly nebezpečné, protože jsme zápas zvládli týmovým pojetím a hodně aktivním a agresivním stylem. My jsme jim nenechávali moc prostoru, ale pokud složitější situace nastala, tak se z ní Tirol dostával lépe než my. My jsme sázeli spíše na to, že jsme dobírali balony nahoře, hráli jsme dobře aktivně a agresivně po zisku míče, ale že by tam byly souvislé akce, dobrá výstavba ze spodu, silnější držení míče v tom přechodu… V tom máme ještě určitě prostor pro zlepšení.

Fotbalisté Sigmy Olomouc si na galavečeru převzali cenu pro vítěze Tipsport Malta Cupu
FOTO + VIDEO: Sigma převzala trofej v sále, kde tančila královna Alžběta

V utkání se objevil také mladý Filip Uriča, dal gól, jako křídelník si vyzkoušel i post beka. Prokázal, že si zasloužil na Maltě být?

Proti Tirolu trošku složil fotbalovou maturitu. Nejprve byl v pozici křídelního hráče, která je mu bližší, ale měli jsme v plánu jej na druhý poločas přesunou na beka, protože Ondra Zmrzlý byl jediný, kdo do té doby odehrál plnou minutáž, takže jsme ho chtěli pošetřit. Filipa jsme na tuhle variantu připravovali a sám říkal, že už si podobnou pozici vyzkoušel. Za mládežnickou reprezentaci naskočil na halvbeku, kde s tím ale nebyl úplně spokojený. Každopádně to minimálně přístupem zvládl a plnil, co jsme po něm chtěli. Je logické, že nějaké chybičky přišly, ale myslím, že má našlápnuto. Jen je potřeba, aby takových těžších zápasů absolvoval více, aby byl schopen podávat daleko kvalitnější výkony, na které určitě má.

Gól a asistenci zaznamenal také Jakub Matoušek, jak jste viděl jeho výkon?

Čísla to jsou výborná! Pokud dáte gól a přidáte asistenci, tak spokojenost panovat musí. Oproti podzimu přidal v pracovitosti, rychlosti myšlení po ztrátě i po zisku míče, což je základ, na kterém stavíme. Stojí ho to trošku více úsilí i energie, ale myslím, že sám vidí, že se to vyplácí. Navíc je kvalitní v přechodu do útoku, rychlostně vybavený a jeden z nejlépe vybavených hráčů v soubojích jeden na jednoho, to je určitě plus a nadstavba, kterou od něho budeme vyžadovat. Myslím, že si své sebevědomí musel upevnit.

Jak celkově hodnotíte soustředění na Maltě?

Splnilo hlavní cíl dobře odtrénovat, připravit se na soutěž a konfrontovat se s kvalitními celky. Navíc jsme byli produktivní, v každém zápase jsme dali tři branky, což je bonus navíc. Cíl byl vyhrát a je to odměna pro hráče za práci, kterou v utkáních odvedli.

Národní stadion Ta´ Qali.
Podívejte se: Kde trénuje a hraje Sigma? Národní stadion Ta´ Qali

Takže jste s prací svých svěřenců spokojený?

Určitě. Dokumentují to ty zápasy samotné. Práce v tréninkovém procesu byla podobná jako v zápase. Navíc naše nastavení od prvního duelu bylo skvělé. Všemu pomohla výborně organizačně zvládnutá akce a fantastické tréninkové podmínky. Myslím, že jsme se s tak kvalitními terény nesetkali ani v jiných destinacích. I hlavní hřiště, které dostalo velký záhul v podobě šesti zápasů, to zvládlo výborně. Celkově naši kluci zapadli do toho celkového vysokého hodnocení soustředění přístupem i výsledky, které vypovídají, že jsme k tomu přistoupili zodpovědně.

Obránce Ondřej Zmrzlý dal ve třech zápasech gól a na tři nahrál, mně se líbil Lukáš Greššák, je někdo, koho byste vypíchl?

Nebudu tady hodnotit jednotlivce. V každém zápase pro nás byl některý z hráčů více důležitý, ale celkově to zapadlo do týmového pojetí hry, takže bych jasně chválil celý tým.

Nicméně Greššákovi končí v létě smlouva…

Určitě si na to sedneme. Kdo viděl zápasy na Maltě, potvrdí, že vždy, když nastoupil, patřil k našim nejlepším hráčům, takže můj názor bude určitě takový, že má týmu co dát. Má už nějaký věk, ale není úplný veterán – oslavil na soustředění Kristova léta, takže má ještě nějaký rok před sebou. Jeho přínos do kabiny a celkově týmu má dvě roviny. Jedna je ta lidská, má přesah na mladé hráče, na nic si nehraje a je k nim přímý. Je pracovitý, takže je skvělý vzor pro kluky.

Fotbalisté Sigmy (v modrém) proti Tirolu
Sigma uspěla na Maltě i do třetice. Rozhodnuto bylo po půl hodině

A ta druhá?

Ta je na hřišti. Na pozici defenzivního záložníka je to typ hráče, který se nebojí míče, je schopný udělat rozdílovou věc a také najít finální řešení, což dokumentoval gólem v prvním zápase. Jeho předností je dobré načítání hry, v soubojích je včas a na svůj věk má pořád rychlé nohy. Je v zájmu trenéra, když má hráč tyto atributy. Celkově kemp z mého pohledu zvládl výborně. Trošku mi zatrnulo, když jsme ho dávali na plac na posledních třicet minut a byl tam nějaký zdravotní problém. Snad by to měl být ale jen koňar a měl by být v pohodě. Doufám, že mu bude přát zdraví, pokud ano, má týmu pořád co dát.

Spoustu minutáže dostal Václav Jemelka. Bylo to v plánu i vzhledem k jeho výpadku v závěru podzimu?

Kdyby byl na soustředění Roman Hubník, tak by asi tolik minut na hřišti nestrávil a docházelo by k větší rotaci. Také se před posledním zápasem objevily lehké problémy u Víti Beneše a nechtěli jsme riskovat. Víme, že máme týden do generálky a nějakých deset dní do ostrého zápasu. Takže to spíše vyplynulo ze situace, ale myslím, že to Vencovi prospělo, protože během podzimu měl opravdu zdravotní výpadky a nebyl kontinuálně v zápasovém rytmu.

Když to shrneme, jste dobře naladěni na ligu?

Ještě nás čeká v sobotu generálka s Brnem, ale cítím z kluků velkou chuť zlepšit postavení v tabulce. Věřím, že jsme připraveni a je potřeba přenést produktivitu z přípravných utkání i do těch ligových.