Neměli jste z utkání obavy, když vám chyběli nejlepší střelci Juliš s Vodhánělem?

Ani ne. Kluci jsou kvalitní, máme široký kádr, lavička je nabitá. Kdokoli může zaskočit. Připravovali jsme se na to celý týden. Jsem rád, že to takhle vyšlo, protože jsme do toho přes týden dali velké úsilí. Vyhráli jsme naprosto zaslouženě, z naší strany to byl velký výkon a od začátku jsme si šli za vítězstvím, což jsme potvrdili dobrým vstupem. I když úvod druhé půle byl od nás vlažnější, tak nás potom dva rychlé góly uklidnily.

Všechny čtyři góly dali obránci, to jste si řekli, že zraněné ofenzivní opory zastoupíte?

Takový zápas jsem ještě nehrál. Máme ale secvičené standardky a náběhy jsou určené podle výšky. Při svém gól jsem měl být na zadní tyči. Potom jsem tam ještě zůstal na druhý balon a přišel krásný centr posazený mně na hlavu a já už měl za úkol jen trefit bránu.

A z rohu jste pak krásně našel i Beneše.

Secvičená věc, ale sranda byla, že jsem rohy kopat neměl. Na tréninku to kope Jan Vodháněl, nebo Jiří Sláma. Já to měl teď zavírat, ale pak se vystřídalo a už jsem tam byl jediný levák a posunulo se to na mě. S Benym jsme si před tím říkali, že to takhle sehrajeme, krásně to vyšlo.

SK Sigma Olomouc - FK Mladá Boleslav, Ondřej Zmrzlý dává gól
Zraněné střelce Sigmy nahradili obránci. Boleslavi dali při výhře čtyři góly

Nehecovali jste Beneše za stavu 3:0, že jako jediný z obránců neskóroval?

Ne, chtěli jsme hlavně udržet nulu, protože poslední dva zápasy jsme dostali tři góly, což není dobrá vizitka pro obranu. Chtěli jsme to zahrát s nulou za každou cenu, to byl hlavní úkol do zbytku utkání. Že se Beny trefil, to je jen třešnička na dortu.

Je Mladá Boleslav váš oblíbený soupeř? Dal jste jí už tři góly a máte proti nim i tři asistence.

Asi je. Říkal jsem si, že předminulý rok jsem tady proti nim měl taky jedna plus jedna. Vzpomínky na tyhle zápasy jsou fajn, snažíte si to pak před zápasem vizualizovat, že by se to mohlo povést znovu. I když to byl diametrálně jiný zápas, hrál jsem na jiném postu. Nakonec jsem však gól a asistenci zopakoval, za to jsem strašně rád.

Trenér Jílek říkal, že mnohem raději hrajete na kraji obrany, než ve stoperské trojici. Je to tak?

Stoprocentně radši hraji z kraje. Nejsem moc šťastný, že musím hrát na stoperovi zleva, protože tam je víc bránění. Ale situace je taková, že mě tam trenér chce využít, chce tam mít levou nohu, tak se nedá nic dělat, musím to zahrát i tam.

Kouč Václav Jílek: Ondra dozrál

„Ondra je nebezpečný, efektivní, sebevědomý, což mu v minulosti chybělo a oporou defenzivní řady. Nehraje na náhodu, ale jsou to chtěné věci. Potřeboval čas a teď patří k pilířům obranné řady. Sám by řekl jasně, že se cítí lépe ze čtverky. My jsme ale tentokrát chtěli vycházet ze tří stoperů a jeho přednost levé nohy do trojky je obrovská. Máme pak větší možnosti a on sám je s tím vnitřně ztotožnění. Už to není jako před rokem, kdy byl takový nepoddajný a roubovali jsme ho tam trošku na sílu. Teď si je vědom, že roli zvládne, což je známka vyzrálosti. Celkově Ondra dozrál.“

Univerzálnost se hodí i do životopisu, ne?

Těžko říct, snad jo. Můj oblíbený post to úplně není, protože jakmile tam naběhne nějaký obrovský hráč, třeba na Bohemce Puškáč, tak jsou pak problémy velké, když je soupeř silný. Hlavičkové souboje nejsou úplně můj denní chleba. Naopak třeba Kušej mi vyhovuje víc. Na menšího rychlostního hráče si věřím víc než na vzdušené souboje.

Máte zatejpovaný kotník. Jak jste na tom?

To je po souboji s Marečkem ve vápně, jak chtěli Boleslaváci penaltu. Byl tam střet, dával jsem nohu před něho a nakopl mě. I kdyby se k tomu rozhodčí vracel, to by to snad penalta nebyla.

SK Sigma Olomouc - FC Viktoria Plzeň, Lukáš Kalvach
Los MOL Cupu: Sigmě hrozí Plzeň, Uničov by jel na Baník

Po dvou porážkách jste jako tým zareagovali velmi dobře.

Je to obrovsky důležité. Ty dvě porážky byly nepříjemné, dostali jsme tři góly. Řekli jsme, co tam bylo za chyby a takovou reakci jsme potřebovali. Trenér ji po nás chtěl, 4:0 je perfektní výsledek.

Osobně máte perfektní celou sezonu, herní vzestup je u vás markantní. Co jste změnil? Trenér Jílek říkal, že jste dozrál a máte sebevědomí.

To asi trošku taky, ale začátek minulé sezony mě zastihl úplně špatně. Vypadl jsem ze základu a bylo to hodně o uvědomění dělat něco na víc. Podnikl jsem nějaké kroky, abych se do základu dostal - začal jsem pracovat s kondičním trenérem, celou přípravu jsem s ním odjel a pokračujeme pořád dál. Jsem strašně rád, že jsem ten krok udělal a uvědomil jsem si, že nestačí dělat jen základ na tréninku, ale je potřeba tomu obětovat víc.

Pomáhají vám i poznatky asistenta Milana Kerbra, někdejšího vynikajícího levého beka?

Jo, Milan radí, je tam s námi pořád. Jako levý bek byl hodně ofenzivní, dával góly. Bere si nás na centry, jeho práce tam určitě vidět je.

Mnohem víc podporujete ofenzivu, hrajete nahoru. To je největší změna?

Zapracovali jsme na fyzické stránce, měl jsem docela problém s rychlými sprinty za sebou, na tom jsme hodně zapracovali. Teď se cítím dobře, nejsem zafoukaný a věřím si na balonu víc. Jsem sebevědomější.

A máte už bilanci tří gólů a tří asistencí. To byste mohl mít rekordní ročník, což?

Doufám. Teď se daří. Musí se to udržet a pokračovat v tom. Jedenáct kol je super, ale zbývá dalších devatenáct do konce základní části. Je toho hodně, snad nám to vydrží, musíme pro to dělat maximum.

Fotbalové střípky David Kobylíka
Střípky Davida Kobylíka: Sigma potřebuje svůj příběh, jak vrátit lidi na stadion

Po deseti kolech se držíte za top trojkou. Pomýšlíte na evropské poháry?

Je to náš cíl. Chceme se pořád posouvat nahoru. Bylo to tak i po minulé sezoně. Chceme se zlepšovat postupnými kroky. Výš už jsou jen poháry a to je náš cíl.

Nedávno jste v Sigmě prodlužoval smlouvu. Zájem o vás byl v druhé nizozemské lize, patříte i do širšího kádru reprezentace. Pomýšlíte ve 24 letech na další krok?

Já se teď hlavně soustředím na to, abych výkony udržel, to je pro mě nejdůležitější. A co bude v zimě, nebo příští rok, záleží jen na mně, jak udržím formu.