Už devětašedesátý vzájemný souboj v rámci české a československé ligy spolu svedou ostravský Baník a olomoucká Sigma. Moravsko-slezské derby se tentokrát bude hrát na vítkovickém stadionu.

Naposledy se na stejném místě oba soupeři potkali v prosinci minulého roku a fanoušky nezahřál jediný gól. Stejně jako před necelým rokem i tentokrát jsou na tom v tabulce lépe Slezané, patří jim čtvrté místo, což je při zásadní výkonnostní výsledkové nerovnováze mezi zápasy doma a venku až překvapivé.

Celkem už jeho mustr – doma výhra, venku prohra – trvá devět kol. Baník to potvrdil i v minulém kole, kdy prohrál Plzni hladce 0:3. Ale před vlastními fanoušky, jako by se měnil v jiné mužstvo. Naposledy Zlínu dal čtyři góly, předtím Slovácku tři. A ani jednou při tom neinkasoval. Celkem si drží z posledních pěti zápasů před svým publikem bilanci pěti výher a skóre 16:3…

„Věřím, že si doma budeme zase víc věřit, budeme odvážní a bude to pěkné utkání,“ řekl trenér Baníku Bohumil Páník.

„Víra ve vlastní síly a celkové nastavení hlavy je velmi důležité. Dokázala to třeba Slavia v Lize mistrů. Hráči se pak mohou přiblížit k maximu svých schopností, nebo často podávat i výkony, které ani sami nečekali,“ pokračoval Páník.

„Styl hry Sigmy je pořád stejný a je jedno, jací jsou tam hráči. Pod novým trenérem se snaží hrát přímočařejší fotbal, ale pořád je to technické, herní mužstvo. Doma mají problémy, protože proti nim všichni hrají v bloku, ale venku jsou hodně nebezpeční, protože se dokáží velmi rychle dostat k brance soupeře,“ dodal kouč, který v minulosti seděl i na olomoucké lavičce.

Tohle by nestačilo

Zkušenosti z opačné tábora má ale i současné hanácké trenérské duo Radoslav Látal a Jiří Neček.

„Na Baník vzpomínám v dobrém, protože se nám tam podařily velké věci, ať už to bylo společně s Pavlem Hapalem nebo Radkem Látalem. S Pavlem jsme Baník vytáhli zespodu tabulky a hráli jsme s ním dokonce finále poháru se Spartou. A s Radkem se nám podařila neskutečná věc, kdy jsme ze Sokolova, který hrál o sestup, odešli do Baníku, který také hrál o přežití, ale podařilo se nám ho zachránit,“ ohlédl se zpět Neček.

Teď ovšem bude chtít pochopitelně Baník porazit. Sigma sice není ponořena po pás v bahně sestupových starostí jako loni, ovšem po nečekané, avšak zasloužené porážce s Českými Budějovicemi 1:3 v domácím prostředí, nepanuje před derby na Andrově stadionu ideální nálada.

„Po Budějovicích jsme si toho hodně řekli. Chtěli jsme utkání zvládnout a dotáhnout se na vrchní část tabulky, ale bohužel se to nepodařilo. Všichni vnímáme, že náš výkon nebyl optimální. Myslím, že v tuto chvíli nastala fáze, kdy je potřeba něco změnit a vyjet ze zaběhlých stereotypů,“ naznačil Neček, že se možná Hanáci pokusí zaskočit Baník a přijdou taktické i personální šachy.

„Na Baníku každopádně musíme podat úplně jiný výkon než s Budějovicemi. Tohle by určitě nestačilo,“ říkal už bezprostředně po posledním ligovém duelu kapitán Sigmy Vít Beneš.

„Mezi silné stránky Baníku patří jeho obrana. A také výborní gólmani. Sílu mají ale i v útočné fázi, ať už například v podobě Smoly nebo Kuzmanoviče. A samozřejmě musíme brát v potaz i Milana Baroše, který, i když je momentálně zraněný, je v šatně pro ostatní hráče jistě velkou pomocí,“ doplnil Neček.

Rodinná záležitost

Jako vždy se v Ostravě očekává peprná atmosféra.

„Když jsem působil u jiných moravských týmů, byly zápasy s Baníkem pro mě vždycky svátek. Byla to krásná moravsko-slezská kulisa,“ prohlásil Páník.

„Fanoušci byli vždy dvanáctým hráčem Baníku. Jejich kotel je fantastický. Naši kluci ale hráli i před větším publikem, například v Seville, takže by si s tím měli poradit,“ míní Neček, pro kterého bude mít duel ještě jednu speciální příchuť.

Obránce Baníku Martin Šindelář, který je olomouckým odchovancem, je totiž jeho synovec. „Bude to rodinná záležitost,“ pousmál se Neček.

Sigmě bude v utkání scházet pouze zraněný útočník Martin Nešpor. Baník se bude muset obejít bez Milana Baroše, Adama Jánoše a nejspíš i Brazilce De Azeveda, který teprve v týdnu začal trénovat.

Duel začíná v sobotu ve 14.30.