Ve středu vyrážejí fotbalisté olomoucké Sigmy do Turecka. Jednak k závěrečné fázi přípravy na jarní část ligy, za teplem a lepšími terény, než teď najdou v Česku. A dost možná i za větším klidem.

Kvůli návratu Václava Pilaře do týmu bylo v posledních dnech kolem mužstva trenéra Radoslava Látala pořádně rušno.

Idylka ale Olomoučany v Antalyi na pobřeží Středozemního moře nečeká. Sigma má pořád před sebou úkolů víc než dost.

Minimálně na některé by měly dát odpověď tři přípravné zápasy s ázerbájdžánským Karabachem, ruským Orenburgem a ukrajinským Dněprem.

„Na začátku jara nás čekají těžcí soupeři. Hrajeme v Teplicích, pak doma se Spartou, MOL Cup s Jabloncem, i s ohledem na tohle jsem soupeře vybírali a myslí si, že nás dobře prověří,“ řekl kouč.

I. KDO NA HROT?

Největší otazník. Martin Nešpor zůstává dál na marodce a zbývajícím útočníkům se nevedlo a nevede. Testovaný Luis Arroyo dal sice Jihlavě a Trnavě dva góly, ale smlouvu nakonec nezískal.

„Chceme hráče, o kterém budeme stoprocentně přesvědčení, že nám okamžitě pomůže. Můžeme se k němu vrátit v létě, ale teď jsme v situaci, kdy bychom si představovali trošku větší kvalitu,“ poznamenal Látal.

Na výběr tak zůstávají mladík Mojmír Chytil, který se v závěru podzimu uvedl v lize vcelku nadějně a Jakub Yunis, jenž si naopak často musel vyslechnout za své výkony kritiku.

Za slabší pohyb jej Látal káral i v přípravě. před Tureckem má navíc drobný zdravotní problém.

„Není to ale nic vážného. Kluci jsou obecně trochu unavení. To jsme ale čekali. Chtěli jsme doma dobře potrénovat,“ uklidnil trenér Látal.

II. BRANKÁŘSKÁ JEDNIČKA

Tohle by nemusela být zase tak složitá úloha. Zdá se, že nejblíž do branky má Aleš Mandous, který dochytal ve velkém stylu závěr podzimu.

Pokud jej nezastaví zranění, je pravděpodobné, že mezi tyčemi bude pokračovat i na jaře. Michal Reichl a Miloš Buchta si budou spíš muset na šanci počkat.

III. HERNÍ POHODA

Zápasy v domácích „československých“ podmínkách nebyly žádnou úžasnou podívanou. Ale to nemůže být berná mince. Potkávají se celky v různých fázích přípravy, v různém zatížení.

„V Trnavě jsme třeba celkem dobře kombinovali, ale stejně to bylo ospalé,“ uvedl Látal.

„Na herní stránku jsme ale opravdu nebrali ohledy. Hlavní bylo kvalitně potrénovat. Kondiční blok byl pro hráče náročný, ale co jsme chtěli, to jsme splnili. Taktické a herní věci přijdou v Turecku,“ konstatoval.

Už na startu přípravy hovořil o tom, že by rád pokračoval v pilování systému se třemi stopery. Ke kapitánovi Benešovi má stále k dispozici Jemelku i Zimu, které se přes zájem jiných klubů povedlo udržet.

IV. DALŠÍ INTEGRACE MLADÍKŮ

Na druhou stranu To, že zatím nedorazila žádná posila, kouči Látalovi velkou radost nedělá.

„Na posily se musíte zeptat jinde. Pracuji s tím, co mám. Uvidíme, jestli ještě někdo přijde, pracujeme na tom,“ prohlásil.

Šance proniknout do kádru se tak otevírá i pro dva sedmnáctileté talenty Kryštofa Daňka a Jáchyma Šípa. Ten mimochodem 17. narozeniny slaví právě dnes.

„Letíme všichni. Nikoho jiného k dispozici nemáme,“ posteskl si tak napůl Látal. Mladým totiž šance dával už na podzim. V mužstvu má dál i Zimu, Zmrzlého či Zlatohlávka s Chytilem z předchozí vlny ročníků 1999 a 2000.

V. A CO TEN PILAŘ?

Papírově i fyzicky Václav Pilař momentálně v týmu je. Jestli v něm ale bude fungovat také na jaře, je stále tak trochu v mlze. Povede se napravit a obnovit zpřetrhané vztahy? To je další otazník pro Turecko.

Program soustředění

22. ledna: odlet

25. ledna: Sigma – Karabach (Ázerbájdžán)

28. ledna: Sigma – Orenburg (Rusko)

1. února: Sigma – Dněpr Dněpropetrovsk (Ukrajina)

2. února: návrat