Jaro Hanáci odstartují 8. února zápasem proti Jablonci (18.00). Do té doby ještě sehrají tři přípravné duely s polským Lubinem (neděle), dánským Hobro (pondělí) a japonským Shonanem Bellmare (pátek).

Trenér Václav Jílek pak bude v hotelu Royal Seginus dumat nad ideální jedenáctkou pro první ostrý duel.

„Rozložíme zátěž tak, že v prvním zápase upřednostníme první sestavu a ve druhém dostanou příležitost další hráči,“ říkal Jílek po středeční přípravě s Jihlavou.

„Máme deset dní. Doufáme, že terény a klima budou přijatelnější než tady a že se budeme moct věnovat taktickým věcem, abychom byli na první zápas připravení,“ dodal.

V Turecku budou Hanáci pilovat také rozestavení se třemi obránci, dvěma křídelními beky a dvěma útočníky.

Číslem jedna by ale měla být „klasika“ – čtyřčlenná obrana, tři středopolaři, dvě křídla a hrotový útočník.

Které otazníky by tedy Turecko mělo vyřešit?

BRANKÁŘI

Tady je jasno. Sezonu by měl dokončit jako jednička nejlepší brankář minulého ročníku Miloš Buchta. Odchytal duel se Slovanem, kde mužstvo podržel.

Mandous s Reichlem jsou sice připraveni, ale ještě budou muset počkat.

OBRANA

Snad jedině zdravotní problémy by mohly narušit kvarteto Martin Sladký – Vít Beneš – Václav Jemelka – Michal Vepřek.

Sladký sice neodehrál zatím v přípravě ani minutu, protože doléčoval svalové zranění z konce podzimu. Proti Jihlavě už ale byl připraven a do Turecka jede fit.

Zřejmě největší nejistota je kolem Juraje Chvátala. Na podzim nepřesvědčil, v přípravě zatím také řešil zdravotní problémy a doháněl kondici. V Turecku a na jaře musí ukázat, že do něj Sigma vkládala naděje oprávněně.

Stoperská dvojice s příchodem Víta Beneše zpevnila. V obou zápasech, do kterých nastoupila, vypadala posila z Maďarska velmi dobře.

„Nechci ho přechválit, přijdou těžší chvíle a těžší soupeři, ale pokud bude hrát takhle, tak každý musí uznat, že bude velkou posilou,“ řekl Jílek.

Jen případní náhradníci Jan Kotouč s Romanem Polomem by pro jeho klid mohli být přesvědčivější. Další stoper Jan Štěrba nastupoval v zimě téměř výhradně napravo. Do středu s ním trenér nepočítá a měl by nejspíš odejít na hostování.

Nalevo je pak konkurence dlouhodobě nižší. Mladík Jiří Sláma na pozici kapitána Michala Vepřeka nijak velký tlak nevyvinul.

ZÁLOHA

Olomouckou „svatou trojici“ ze středu pole ve složení Lukáš Kalvach – David Houska – Jakub Plšek také jen těžko něco rozbije.

Jedině snad zázračná forma Jiřího Texla, který vypadal dobře naposledy proti Jihlavě.

Nebo příchod Kamila Vacka, o kterého Sigma usiluje.

Mladý Mojmír Chytil bude v Turecku hlavně sbírat zkušenosti. Do základu má zatím daleko.

KŘÍDLA

Na dvě místa jsou minimálně čtyři adepti. Václav Pilař nehrál z pochopitelných preventivních důvodů zápasy na umělé trávě a v Turecku bude chtít ukázat, že patří do základní sestavy.

Jeden z jeho konkurentů Tomáš Zahradníček se chytil střelecky. Trefil se v Bratislavě proti Slovanu a dvakrát doma s Jihlavou.

Ve větší herní prostor doufá Milan Lalkovič, který se po dlouhém herním výpadku cítí čím dál tím líp.

"Musím makat a dávat góly, aby trenér neměl žádné výmluvy, proč mě do sestavy nedát,“ říkal usměvavý Slovák.

A pak je tu levák Šimon Falta, který má pozici asi nejpevnější. Hlavně na křídlech se dá čekat největší boj.

ÚTOK

Na podzim byl jedničkou Martin Nešpor. Ovšem i přes několik šancí je zatím v zimě gólově na nule.

To mladý Jakub Yunis se trefil pětkrát. Trenčínu dal dokonce hattrick.

„Musíme si přiznat, že šlape Martinovi na paty,“ uznal Jílek. „Konkurence tu je a má to tak být. Na každém postu bude hrát ten, kdo bude nejlepší. V našem případě ten, komu to tam bude víc padat a kdo bude mít pro tým větší přínos,“ uvědomuje si Nešpor.

Neznámou je forma Pavla Dvořáka. Ukázal se na úvod přípravy v Trenčíně, kde proměnil penaltu, pak laboroval se zraněním. Také on se tedy bude chtít v Turecku pořádně předvést.

Kádr Sigmy pro soustředění:

Brankáři:
Miloš Buchta, Michal Reichl, Aleš Mandous.

Obránci:
Martin Sladký, Radek Látal, Juraj Chvátal, Vít Beneš, Václav Jemelka, Jan Kotouč, Roman Polom, Jan Štěrba, Michal Vepřek, Jiří Sláma.

Záložníci:
David Houska, Jakub Plšek, Lukáš Kalvach, Jiří Texl, Mojmír Chytil, Václav Pilař, Milan Lalkovič, Tomáš Zahradníček, Šimon Falta.

Útočníci:
Martin Nešpor, Pavel Dvořák, Jakub Yunis.

Zápasový program Sigmy v Turecku:

neděle 27. ledna:
Sigma – Zaglebie Lubin (Pol.)
pondělí 28. ledna:
Sigma – Hobro IK (Dán.)
pátek 1. února:
Sigma – Shonan Belmare (Jap.)

Pozn.: časy zápasů budou upřesněny