Odešel pouze Uroš Radakovič, kterého díky výstupní klauzuli, ale hlavně Srbově touze po změně prostředí, získala pražská Sparta. Další hvězdy minulého ligového ročníku v čele s nejlepším střelcem Jakubem Plškem naopak prodloužily smlouvy v Olomouci.

Jak těžké byla vyjednávání?
Vůbec ne jednoduché. Ti hráči měli dobrou sezonu a všichni se samozřejmě viděli někde jinde. Nakonec se to ale podařilo, i když to trvalo. Já jsem netrpělivý, takže jsem to zase chtěl mít co nejdřív hotové, ale někdy to prostě nejde. Byly dovolené, takže hráči si ještě promýšleli možnosti. Jsem ale moc rád, že se to podařilo. Prodloužili jsme asi s osmi hráči a chystáme se na další. To nám dá klid.

SK Sigma Olomouc - tradiční focení týmu před zahájením ligového ročníku
Sigma vyrazí v neděli do sezony v nových dresech

V jakém smyslu?
V poslední době jsme většinou prodlužovali jen o rok a de facto to pořád tlačili před sebou. Mělo to své důvody, protože po sestupech a postupech nikdo nevěděl, co bude. Teď máme gró těch hráčů prodlouženo až do roku 2021. Tím pádem bychom neměli být každý rok pod takovým tlakem z hlediska odchodů.

Museli jste odmítat hodně nabídek na Housku, Plška, Kalvacha či Jemelku?
Už dopředu jsme avizovali, že nechceme aby někdo odešel a že ani nechceme jednat, i když je to složité. Navykládalo se toho strašně moc. Jednou jsem viděl v plzeňském dresu Housku s Plškem, pak Kalvacha, pak zase Jemelku už málem v zahraničí. Ale realita je taková, že kromě Uroše Radakoviče, který odešel na základě výstupní klauzule, zůstali všichni.

Fotbalisté Sigmy Olomouc. Ilustrační foto
Nový formát ligy? Nemyslím si, že je to šťastné, říká Jílek

O klauzulích už nechci nikdy víc slyšet

Jsou výstupní klauzule i v nových smlouvách?
Já to řeknu ještě jednou a pak už bych o klauzulích nechtěl nikdy nic slyšet a číst.

Proč?
V novinách pak kolem těch hráčů vytváříte tlak a pomalu je nabízíte ve stylu: Je tady Houska, je tady Plšek, klauzule 15 milionů, chcete je? A prezentuje se to tak, že jsme v Olomouci blbci, že je hráčům do smlouvy dáváme. My je nechceme mít u žádného hráče. Ale pokud se po sestupech a postupech dostanete do stavu, že hráč smlouvu neprodlouží bez ní, tak prostě musíte hledat kompromis a bavit se o výši té částky. Kdybychom trvali na tom, že tam klauzule nebude, tak ti hráči už dnes odcházeli možná zadarmo.

Nakonec odešel jen Radakovič do Sparty…
Ano, dal najevo, že chce po třech letech změnu. Prezentoval to tak, že tady odvedl kus práce, což byla pravda. Už před dovolenou nám dal najevo, že bych chtěl odejít. Ostatní hráči to takhle postavené neměli. Věřím, že i proto, že momentálně mají v Sigmě Olomouc takové podmínky, jaké jim jinde s výjimkou Sparty, Slavie a Plzně nikdo nevytvoří. Pokud o ně nebude zájem z těchto tří klubů, tak je může zajímat jedině zahraničí, protože tady jsou dobře zaplacení.

Jaromír Gajda, Václav Jílek a Ladislav Minář
Sigma myslí na první šestku. S posilami panuje spokojenost

Odehrajeme deset kol a uvidíme

Tým se vám především v ofenzivě povedlo zajímavě doplnit o Pilaře a Nešpora. Jak vidíte šance týmu v nové sezoně?
Vidím to podobně jako trenér. Pokud se přiblížíme k výkonům z minulé sezony, tak nám to zajistí dost bodů, abychom mohli přemýšlet o první šestce, nebo o boji o Evropskou ligu z té druhé skupiny. Ale je to těžké a předčasné. Odehrejme deset kol a pak uvidíme.

Nebojíte se, že se bude opakovat jojo efekt, který Sigmu v posledních letech pronásledoval?
Právě, že se toho bojím. Ne, že bych nevěřil týmu nebo trenérům. Ale nenechává mě to klidným. Co jsem tady, tak to jojo létá pořád. Kvalita kádru se posunula, stabilizovali jsme se, ale vnitřně se toho pořád bojím, ty sestupy ve mně pořád jsou. Nejsem splachovací.

Trenér Sigmy Václav Jílek
Nešpor je Chorasovský a živočišný typ, říká trenér Jílek