V mnoha ohledech se zlínští fotbalisté tuzemským zvyklostem přímo vymykají. Letos na jaře Sigma vyhrála na zlínské Letné 4:1 a udělala důležitý krok za postupem do evropských pohárů.

Hanáci působili jako dobře namazaná mašina, zato Zlín připomínal ligové mužstvo jen v záblescích, jinak působil rozháraným dojmem.

Stejně jako jeho tehdejší trenér Vlastimil Petržela, který tenkrát v tílku na tiskové konferenci se slzami na krajíčku hodnotil zápas a spíš doufal, než věřil, že se mu nakonec podaří Zlín zachránit v lize.

Zleva Jakub Plšek, Václav Pilař, Šimon Falta a Michal Vepřek v zápase Sigmy s Kajratem Almaty
Další strach o Pilaře? Bude v pořádku, ujišťuje kouč

SKVĚLÝ BÍLKŮV NÁSTUP

Teď je situace výrazně odlišná. Zlín už vede bývalý reprezentační trenér Michal Bílek, ordinuje mu v Česku stále trochu nezvyklé rozestavení 3-5-2 a mužstvu z města bot patří skvělé páté místo.

„Nezlobil bych se, kdyby to dopadlo stejně jako na jaře, ale bude to úplně jiný zápas,“ usmál se trenér Olomouce Václav Jílek.

Zlín podle něj těžil z nezvyklého způsobu hry hlavně v úvodu sezony.

„I když i tady jsou týmy, které 3-5-2 používají, Zlín je asi první, který na to najel hned od začátku soutěže,“ všiml si olomoucký kormidelník.

Čtyři výhry na přelomu srpna a září (nad Teplicemi, Slováckem, Příbramí a Bohemians) se skóre 9:0 vynesly Ševce až do špičky.

„Je to nepříjemný způsob hry, ale věřím, že se na to nachystáme. Když se člověk podívá na ty zápasy, tak vidí, kde ty prostory jsou. Pak je ale jedna věc se na to teoreticky připravit a druhá věc je přenést ty myšlenky na hřiště, což není vždy jednoduché,“ věří Jílek.

Tým v úvodu těžil také ze skvělých výkonů Ibrahima Traorého, který už však kope nyní za Slavii.

„Ve středové řadě jim určitě chybí. Nejen v útočné fázi, ale i do defenzivy pracoval velmi dobře,“ řekl Jílek.

Momentálně Zlín třikrát za sebou nevyhrál. Prohrál doma s Baníkem i Libercem, remizoval na Dukle. Hanáci budou chtít jeho čekání prodloužit.

Šimon Falta (u míče)
Stopka za vyloučení platí. Olomoucký záložník Falta si nezahraje proti Zlínu

NEJVYŠŠÍ ÚTOČNÁ DVOJICE NA SVĚTĚ

Klíčové bude pokrýt dvě věže v útoku. Francouz Jean David Beauguel měří 192 centimetrů, Tomáš Poznar ještě o dva centimetry víc.

„Beauguel s Poznarem jsou možná nejvyšší útočnou dvojicí na světě. Nevím, jestli dva takoví hráči v hrotové pozici hrají vedle sebe,“ pousmál se olomoucký kouč.

„Nejsou to ale hráči, kteří by byli jen klasičtí hlavičkáři. Dokáží to rozběhnout, pokrýt míč, zakombinovat. Je potřeba se na ně připravit celkově, nejen z pohledu dlouhých míčů,“ doplnil Jílek další důležitý aspekt.

Sigma každopádně bodovat potřebuje. Vítězstvím proti Spartě se nadechla, ale aby mohla začít stoupat tabulkou, musí výsledky potvrzovat.

Po Zlínu ji čekají soupeři z druhé poloviny tabulky jako Karviná, Opava a Teplice. Naladit se vítězně proti Ševcům by bylo ideální.

Ladislav Minář.
Sportovní ředitel Sigmy Minář: Na Jílkovi byla shoda. Má v klubu plnou důvěru

ZLÍN V TÉTO SEZONĚ FORTUNA:LIGY
5. místo
6 vítězství
2 remízy
3 porážky
skóre 17:9

nejlepší střelec: Jean David Beauguel, 6 gólů
nejlepší nahrávač: Róbert Matejov, 2 asistence
nejvíc odebraných míčů: Petr Buchta, 10 získaných míčů
nejvíce vyhraných soubojů: Petr Buchta 124 (66,94 %)