Ne nadarmo mluvil po facce od Mladé Boleslavi (0:4) v minulém kole trenér Hanáků Václav Jílek o „zkoušce charakterů“.

Sigmu ještě do zimní přestávky čekají tři zápasy – po plzeňské výzvě přijde veledůležitý mač se Slováckem a jako vždy pikantní derby v Ostravě s Baníkem. Pro klidnou zimu by toho času čtrnáctá Olomouc potřebovala čtyři, ale spíše šest nebo i víc bodů.

„Naše postavení je takové, že i do Plzně musíme jet s vírou ve vítězství,“ připouští Jílek, který si je ale dobře vědom síly soupeře.

„V lize se v danou chvíli možná nenachází v optimálním rozpoložení, ale výhra v Lize mistrů v Moskvě jí musela obrovsky pomoct. Opakovaně potvrdila, že v těžkých zápasech se dokáže zmobilizovat a hrát na vysoké úrovni,“ uvedl.

„Do posledních zápasů v lize je obrovská výhoda, když mužstvo dostane takový impulz,“ doplnil ho plzeňský Pavel Vrba.

Přijde pohárový syndrom?

Právě těžký mač v Lize mistrů by ale mohl hrát Sigmě v neděli do karet. Po poháru Viktoria v lize nijak nezáří. Prohrála v Jablonci, horkotěžko udolala doma Teplice a Slovácko a naposledy dokonce po Realu Madrid remizovala doma s Příbramí.

Po výhře v Moskvě, která jí dává šanci na jarní pokračování v Evropě, jí navíc bude scházet střelec vítězné branky – stoper Lukáš Hejda. Za vyloučení v Liberci dostal trest na 3 zápasy a v lize si zahraje až v příštím roce. Kouč Sigmy naopak doufá, že velký duel v Plzni zmobilizuje jeho svěřence.

„Věřím, že nás jejich kvalita bude motivovat k lepšímu výkonu,“ řekl Jílek.

„Všechna utkání, která jsme hráli s týmy z vrchu, jsme odehráli ve slušné kvalitě. Ani utkání s Boleslaví nebylo z herního pohledu 70 minut špatné. Ale naprosto jsme selhali v chování ve vápnech. V obranném i útočném. Pokud to vylepšíme, tak máme šanci i proti Plzni,“ burcuje.

Do sestavy se vrátí po karetním trestu záložník Houska i kapitán Michal Vepřek, který by měl znovu vyztužit chatrnou defenzivu.

Vzor? Šestl let starý Uličného zázrak

V prvním zápase této sezony měl právě on proti Plzni za stavu 0:0 na noze vítězný gól. Jenže nedal a těsně před koncem nakonec rozhodl o triumfu Viktorie 1:0 v podobné situaci Roman Procházka.

„Olomouc je momentálně ve složité situaci, ale vždy hrála dobře kombinačně a organizovaně. Je to zajímavé mužstvo. Zažil jsem tu i zápas, kdy jsme s nimi prohráli 0:4,“ připomněl duel z jara 2012.

I tehdy se Sigma po bodovém odpočtu nacházela v tabulce dole a bála se sestupu. Přesto u mistra tým Petra Uličného vysoko vyhrál po gólech Navrátila, Schulmeistera, Varadiho a Podaného.

Na plzeňské straně to pamatují poslední mohykáni Petržela a Limberský, jehož start v neděli je kvůli zranění takřka vyloučen.

Ze současného kádru Olomouce před šesti lety hrál již zmiňovaný Michal Vepřek a také záložník Václav Pilař, ovšem tehdy ještě za Plzeň. Kvůli dohodě při letním přestupu mezi oběma kluby však tentokrát nastoupit nesmí.