Není to bilance, ze které by se hodilo skákat tři metry do vzduchu radostí. Na druhou stranu v žádném případě propadák.

Fotbalová Sigma zakončila první ligový blok v neděli večer remízou 3:3 na Letné se Spartou.

Soutěž nyní čeká reprezentační přestávka, je čas na dílčí hodnocení.

Hanáci mohou být spokojení. Jedenáct bodů po osmi kolech je solidní vysvědčení. Dokonce se dá říct, že velmi solidní.

Sigma hrála z osmi duelů pětkrát venku – Plzeň, Slavia, Liberec, Sparta, k tomu nepříjemná bojovná Bohemka – všechno adresy, odkud se jen tak běžné body nevozí.

Hanáci dovezli čtyři – za výhru pod Ještědem a letenskou plichtu. Pravda, import mohl být bohatší.

Kdyby se udrželi na uzdě zdivočelí Klokani a dvougólový náskok v Ďolíčku, nebo záložník David Houska proměnila penaltu v pražském Edenu. Jenže na to se nehraje.

„To je kdyby. Vracet se k tomu nemůžeme. Bodů mohlo být určitě víc, ale taky míň,“ řekl právě Houska.

Ze tří domácích vystoupení pak Sigma přidala bodů sedm. Hodně mrzí inkasovaný gól v závěru zápasu s Karvinou. Výhry nad Zlínem i Teplicemi byly vydřené.

HERNÍ PROJEV DRHNE

Jestliže s body panuje zcela jistě spokojenost, s herním projevem je to horší. Jako by zatím úplně nedošlo k symbióze mezi mužstvem, které až na odchod Lukáše Kalvacha zůstalo vesměs pohromadě, a novým koučem Radoslavem Látalem.

Ten chce po hráčích jednodušší, přímočařejší a daleko agresivnější styl hry než jeho předchůdce Václav Jílek.

Výsledek je ale spíš rozpačitý. Divákům zvyklým z posledních let na přízemní technickou kombinační hru se zatím na Sigmu nedívá dobře. Tady je rozhodně velký prostor pro zlepšení.

Dobrá zpráva je, že si to trenérský štáb uvědomuje.

„Víme, že jsme nehráli dobře,“ řekl Látal po domácí výhře nad Teplicemi, kde s týmem také zkoušel rozestavení se dvěma útočníky a třemi obránci.

„Chceme mít v repertoáru oba systémy. Zatím mají hráči samozřejmě víc pod kůží hru na čtyři vzadu. Ale pracujeme na tom. Bude to ještě chvilku trvat, ale budeme se k tomu určitě vracet. Je to důležitá věc, na kterou pak soupeři musí reagovat,“ dodal kouč.

Na obranu Látalova souboru je také potřeba zmínit, že se musel vypořádávat s velmi širokou marodkou. Zdravotní problémy už měli nebo stále mají obě letní posily Greššák a Kerbr, levý bek Vepřek, pravý bek Sladký, křídelník Zahradníček, další středopolař Texl, brankářská jednička Buchta. Hála naskočil po dlouhém zranění až do posledních dvou utkání. To není málo.

Ocenění si zaslouží i snaha zapojovat do týmu mladé hráče. Nejvíc minut zatím sbírá záložník Ondřej Zmrzlý, v sestavě se objevil i Radek Látal, či Tomáš Zlatohlávek. „Chceme s nimi pracovat a chystat si je pro budoucnost,“ říká často Látal.

HVĚZDA PLŠEK

Střeleckou pohodu zase našel Jakub Plšek, se šesti góly momentálně nejlepší střelec nejen týmu, ale celé ligy. Na konci přestupního období mohl odejít do Maďarska za lukrativní nabídkou, ale nakonec námluvy ztroskotaly.

„Nijak mě to už neovlivňuje. Přestupní termín skončil, tím to pro mě zhaslo. Soustředím se jen na Sigmu,“ prohlásil pětadvacetiletý Plšek po utkání na Spartě. „Snad mi to tam bude padat i po reprezentační přestávce,“ zadoufal.

Další výraznou postavou týmu je brankář Michal Reichl. Šanci po zranění Miloše Buchty v závěrečné části přípravy chytil za pačesy a tým několikrát podržel. „Teď ho nemůžu ze sestavy jen tak vyndat. Miloš to musí pochopit a na svou šanci si zase počkat,“ říkal Látal.

Vysoký standard si drží tradičně oba stopeři Vít Beneš a Václav Jemelka, v některých zápasech také Šimon Falta.

Když se přidají i další, může z toho být pěkný výsledek. Tabulka je i po čtvrtině základní části vyrovnaná.

Zápasy Sigmy v této sezoně:

Tučně utkání, kde bodovala

Plzeň – Sigma 3:1 (40. Kayamba, 72. Kovařík, 90.+4 Kopic – 34. Plšek z pen.)

Sigma – Zlín 1:0 (61. Nešpor)

Slavia – Sigma 1:0 (6. Coufal)

Liberec – Sigma 0:1 (40. Plšek)

Sigma – Karviná 1:1 (37. Jemelka – 84. Petráň)

Bohemians – Sigma 3:2 (62. Podaný, 72. Hůlka, 90.+4 Bartek – 39. Fryšták vl., 58. Plšek z pen.)

Sigma – Teplice 2:0 (2. Plšek, 48. Hála)

Sparta – Sigma 3:3 (20. Kozák, 52. Hložek, 57. Kanga – 28. Hála, 36. a 74. Plšek)

Produktivita:

Střelci: 6– Plšek, 2– Hála, 1– Jemelka, Nešpor, vlastní

Přihrávky: 3– Falta, 1– Kerbr, Pilař, Zmrzlý