„Hrálo se atraktivní utkání, padlo pět branek. Odevzdali jsme zodpovědný výkon a byli jsme efektivní, což nás v průběhu podzimu příliš nezdobilo,“ hodnotil trenér Sigmy Václav Jílek.

Ten vyslal na hřišti Zbrojovky do boje naprosto stejnou základní jedenáctku jako proti Jablonci. V posledním podzimním kole F:L měla Sigma Brnu co vracet. V této sezoně s ním totiž prohrála v srpnu na Andrově stadionu 0:2. Nyní si chtěla z venku přivést tři body a udržet se v top šestce. A začala dobře.

V deváté minutě dostal spoustu prostoru na pravé straně k centru Juraj Chvátal, našel Antonína Růska, kterého ještě skvěle vychytal Berkovec, ale hlavou následně dorážel čerstvý reprezentant Ondřej Zmrzlý a poslal Sigmu do vedení.

Olomouc byla v úvodu lepším týmem a chvíli po Zmrzlého brance táhl nadějné přečíslení Breite, který nakonec z hranice vápna střílel, ale těsně minul.

Brno poprvé mírně zahrozilo po dvaceti minutách hry, Alli pronikl po levé straně a dostal se až k centru, který ale z nebezpečného prostoru hostující defenziva odvrátila.

Větší příležitost přišla ve 25. minutě. Alli dělal Hanákům problémy, našel na vápně Ševčíka, který si míč nachystal a nebezpečně vypálil. Naštěstí pro hosty dobře mířící střelu zablokoval stoper Beneš.

Zbrojovka převzala iniciativu a dokázala po půl hodině srovnat. Míč dostal na levou stranu Granečný, kterého nedostoupil Zifčák, následně poslal do vápna přízemní centr. Míč si mezi stopery Vraštilem a Benešem našel nejlepší střelec této sezony Jakub Řezníček a dal jedenáctý gól v ročníku.

„Byť jsme jej dobře eliminovali v mezihře, tak nám dal gól. To bylo trestuhodné,“ říkal olomoucký kouč.

„Neměli jsme po našem prvním gólu mezihru a nebyli jsme herní, což byl důvod, proč jsme se dostali pod tlak a neuhrávali jsme balony,“ dodal.

Šest minut před přestávkou posílal nebezpečný oblouček na zadní tyč Alli, ale Trefil jeho pokus vyškrábl na roh.

Sigma si mohla vzít zpět vedení ve 43. minutě. Po centru Spáčila šel do souboje se Součkem Růsek. Byl to nakonec domácí hráč, který hlavou ohrozil vlastní bránu, ale Berkovec reflexivně vyrazil na roh.

A v poslední minutě úvodní půle se to Sigmě přece jenom podařilo. Antonín Růsek prošel po levé straně přes dva hráče, na vápně našel kapitána Radima Breiteho, který se zasekávačkou zbavil svého strážce Granečného, vystřelil a s přispěním Štěrby, který se snažil pokus zablokovat, zapadl míč za Berkovce. Díky gólu do šatny tak Olomouc vedla 2:1.

Do druhé půle ale vstoupili lépe domácí. Sedm minut po změně stran měl velkou šanci na vyrovnání Ševčík. Po centru Hrabiny ale hlavičkoval jen do břevna. Chvíli nato šel z úhlu sám na Trefila Řezníček, ale olomouckého brankáře neprostřelil.

A Brno hrozilo i nadále. Opět Alli krásně prošel na levé straně přes Vraštila do vápna, předložil Přichystalovi, tomu ale míč v malém vápně před prázdnou bránou projel pod nohami.

Neujala se ani další střela Řezníčka ze závaru po standardní situaci. V 65. minutě ale už domácí slavili. Centr z pravé strany nedokázal dostatečně odvrátit Sedlák, míč se odrazil k Pachlopníkovi a ten dělovkou pod víko na přední tyč srovnal na 2:2

Dvacet minut před závěrečným hvizdem se po dalším z Alliho centrů pokoušel o akrobatické zakončení Ševčík, ale bránu Trefila minul.

Hrál se opravdu otevřený fotbal. Oba týmy chtěly vyhrát a potřetí do vedení se dostala Sigma v 78. minutě. Filip Zorvan, který přišel na hřiště čtyři minuty předtím, poslal krásný centr do kapsy na Jana Navrátila, který míč umístil za záda Berkovce. Později se ukázalo, že šlo o vítěznou trefu.

Přesto mohlo být opět srovnáno v 86. minutě, ale Endl hlavičkoval vedle. Na druhé straně mohl pečetit výhru Matoušek, který se dostal do úniku, ale přestřelil.

Pořádně oddechnout si museli hosté ve třetí nastavené minutě, kdy se prodíral k zakončení ve vápně Musa Alli, v souboji s Vraštilem spadl, ale sudí Černý penaltu nepískal, což rozlítilo domácí hráče i fanoušky. Jenže ani rozhodčí u videa nedovolený zákrok hostujícího stopera nenašli, a tak Sigma mohla slavit vítězství 3:2.

„Vždy, když šlo Brno nahoru vyrovnávacím gólem, tak jsme dokázali reagovat, čehož si cením nejvíc. Mužstvo pracovalo do konce a udělalo pro vítězství maximum. Velká spokojenost. Klíčem ke zvládnutí byla velmi dobrá hra stoperů. Hlavně Víťa Beneš předvedl dobrý výkon. Bylo to vítězství ochoty a pracovitosti než nějaké extra fotbalové kvality,“ chválil Jílek.

Díky třem bodům a porážkám Hradce Králové a Bohemians se Sigma Olomouc posunula se čtyřiadvaceti body na čtvrté místo tabulky, kde také přezimuje.

„Vzhledem k pauze je výhra o to důležitější. Čtvrtá příčka nás těší, ale bude zavazující. Budeme ji chtít obhájit,“ uzavřel Václav Jílek.

FC Zbrojovka Brno - SK Sigma Olomouc 2:3 (1:2)

Branky: 34. Řezníček, 65. Pachlopník - 9. Zmrzlý, 45. Breite, 78. Navrátil.

Rozhodčí: Černý - Paták, Horák. ŽK: Souček, Alli - Chvátal, Breite, Spáčil. Diváci: 4618.

Brno: Berkovec - Hrabina (86. Rogožan), Endl, Štěrba, Granečný (82. Falta) - Souček (46. Pachlopník), Texl - Alli, Ševčík, Přichystal (82. Hladík) - Řezníček. Trenér: Richard Dostálek.

Sigma: Trefil - Chvátal (87. Sláma), Vraštil, Beneš, Zmrzlý - Spáčil (61. Sedlák), Breite - Zifčák (74. Matoušek), Růsek (74. Zorvan), Navrátil (87. Pokorný) - Chytil. Trenér: Václav Jílek.