Na evropské scéně Hanáci sklízejí komplimenty za výsledky i herní projev, jenže v české lize to nešlape.

Rozhodují body a ty nemáme. Dostáváme se do situace, kde jsme být nechtěli, ale věřím, že tohle mužstvo má sílu a že se z toho dostaneme,“ uvedl trenér Václav Jílek.

Čím to, že Sigma se v lize takhle trápí? O fyzické náročnosti či potížích s přepínáním mentálního nastavení na poháry a ligu už bylo napsáno mnoho.

„Nemyslím si, že by to bylo o kondici. Je to pořád dokola. Dostáváme laciné góly,“ konstatoval stoper Václav Jemelka.

„První byl můj, vůbec jsem nepomohl týmu. Bohužel, dokud to bude takhle pokračovat, tak vyhrávat nebudeme,“ řekl Jemelka k situaci z 57. minuty, kdy po centru Trávníka ze standardky neuhlídal Martina Doležala a ten hlavou vstřelil první gól utkání.

Byl to rozhodující moment, ale Sigma, se čtyřmi změnami v sestavě oproti čtvrtečnímu zápasu se Sevillou, tahala za kratší konec od samého začátku.

Jen vynikající zákroky brankáře Miloše Buchty především proti Janu Chramostovi držely Hanáky téměř hodinu ve hře.

„Už jsem se pomalu bál, že nás vychytá tak jako na jaře. Byl vážně skvělý,“ řekl kouč Jablonce Petr Rada, jemuž hráči k nedávným šedesátým narozeninám nadělili další dvě branky.

Na 2:0 zvyšoval znovu Doležal. Chramosta si naběhl za záda Vepřeka na levou stranu a naservíroval míč přízemním centrem do vápna, kde exolomoucký útočník předskočil stopera Štěrbu a vstřelil svou čtvrtou branku v sezoně.

Sigma proti Jablonci. Ilustrační foto
Sigma musí přeladit na ligu. Body z Jablonce by se hodily

Kalich hořkosti až do samého dna přinutil Hanáky vypít Michal Trávník, který technickou střelou s pomocí pravé tyče Buchtovy brány upravil na konečných 3:0.

„Vítězství Jablonce bylo zasloužené. První poločas jsme ještě přestáli. Chtěli jsme hrát trochu níže a čekat na brejkové situace. Bohužel jsme je ale nedohrávali dobře. Rozdílovým faktorem bylo, že Jablonec se choval v šestnáctce lépe a důrazněji. My jsme tam měli pět šest situací, ale vždycky to jen proletělo malým vápnem,“ řekl olomoucký trenér Jílek.

Ten nechal nezvykle jen mezi náhradníky Plška, Faltu, Nešpora a Sladkého, místo kterých se na trávník dostali Texl, Manzia, Dvořák či debutující slovenský obránce Juraj Chvátal.

„Máme tady dvacet hráčů a ti tady nejsou proto, aby celý rok seděli na lavičce. Plšek, Falta, Hála i Nešpor měli zdravotní problémy. Chtěli jsme je pošetřit, abychom neriskovali zranění. Místo toho se nám zranili další dva,“ dodal Jílek.

Chvátal totiž musel z trávníku už na konci prvního poločasu, když si při skluzu nešťastně vykloubil rameno. Nedlouho po druhé brance střídal i stoper Václav Jemelka.

„Tahá mě tříslo, už nešlo hrát dál,“ prozradil klíčový muž olomoucké defenzivy.

„Už do druhého poločasu šel se sebezapřením. Dál by to bylo hazardování s jeho zdravím. Je to pro nás důležitý hráč, tak doufám, že se dá rychle do kupy. Nedokážu odhadnout jestli bude ve čtvrtek na Sevillu, ale když ne, tak snad bude na neděli,“ doplnil Jílek.

FK Jablonec - Sigma Olomouc 3:0 (0:0)


Branky: 57. a 62. Doležal, 89. Trávník. Rozhodčí: Jílek - Hrabovský, Kotalík. ŽK: Dvořák, Vepřek (oba O.). Diváci: 3306.

Jablonec: Hrubý - Holeš, Hovorka, Lischka, Hanousek - Masopust, Trávník (90. Acosta), Hübschman, Jovovič (66. Kubista) - Doležal, Chramosta (82. Považanec). Trenér: Petr Rada.

Sigma: Buchta - Chvátal (45. Sladký), Štěrba, Jemelka (74. Polom), Vepřek - Kalvach - Zahradníček, Houska, Texl, Manzia (63. Plšek) - Dvořák. Trenér: Václav Jílek.