Postup do prostřední skupiny, která si zahraje play-off o Evropskou ligu, ale především také jistotu záchrany v nejvyšší soutěži už si uhráli minulý týden doma s Teplicemi.

„Jsem rád, že kolo před koncem máme jistotu meziskupiny. Asi všichni očekávají, že na Slavii prohrajeme, ale rozhodně tam nepojedeme odevzdaně a splnit povinnost odehrát 30. kolo,“ řekl před utkáním trenér Václav Jílek.

Za jisté konstelace výsledků může ještě Sigma proniknout i do skupiny o titul, tedy nejlepší šestky. V pražském Edenu by však musela zvítězit a Liberec zároveň prohrát na druhém konci republiky v Karviné.

„Pokud bude šance, budeme se o šestku prát. Musíme po hráčích neustále chtít, aby hráli na maximum,“ smetl kouč Jílek ze stolu možné spekulace o výhodnosti sedmé příčky před šestou z hlediska boje o poháry.

Právě o ně by se Hanáci ještě rádi ve zbytku soutěže poprali, byť cíle pro jaro byly po nepodařeném podzimu stanovené skromněji.

„Musíme být pokorní, po podzimu jsme mluvili jen o záchraně, stejně jako po prvním jarním zápase s Jabloncem,“ připomněl brankář Miloš Buchta po nedávné porážce v Opavě.

Trpišovský: Očekávám ofenzivní zápas

Úkol číslo jedna už ale Hanáci mají odškrtnutý a teď mohou přidat bonus v nadstavbě, přesněji řečeno naplnit předpoklady, které byly před startem soutěže – tedy že se Olomouc zase popere o Evropu.

„Musíme si dávat vyšší cíle, takže teď je to buď šestka, nebo play-off o Evropskou ligu. Všichni, kdo jsme si loni evropské poháry zahráli, jsme si to hrozně užili a rádi bychom si to zopakovali. Kvůli takovým zápasům hrajeme fotbal,“ uvedl David Houska, jenž se minulý víkend vrátil na hřiště po zranění a navlékl na ruku kapitánskou pásku.

V Edenu si to možná zopakuje, protože start obránce Michala Vepřeka, který má naražená žebra, je nejistý. Zdravotní problémy měli také útočník Martin Nešpor a Václav Pilař, jenž píše další kapitolu ze seriálu o svých návratech.

Ani Slavia, která vede tabulku o čtyři body před Plzní, nepůjde do souboje se Sigmou kompletní. Potíže měli Coufal, Ševčík i Zmrhal.

V posledním kole Pražané zapsali čtvrtou prohru v sezoně ve Zlíně. Na domácí půdě nevyhráli ani poslední dva zápasy – s Libercem a se Spartou. V týdnu ale v dalším derby, tentokrát pohárovém, ukázali velkou sílu a rivala zničili třemi brankami.

„Ve Zlíně jsme to bohužel nezvládli. Ale v derby jsme vyhráli 3:0 a výkon byl možná jeden z nejlepších v sezoně, ale pořád je na čem pracovat, řadu šancí jsme neproměnili a nedotáhli,“ řekl trenér Jindřich Trpišovský.

„Olomouci trochu nevyšel podzim, ale teď už je to zase tým, který pravidelně sbírá body. Očekávám ofenzivní zápas, s Olomoucí to vždy bývá dost otevřené se spoustou šancí a padá i dost gólů,“ dodal.

Vzájemný souboj na Hané v prvním kole této sezony prohrála Sigma doma jasně 0:3 po gólech Tecla, Stocha a Coufala. Loňský jarní duel v Praze ovládli sešívaní po výsledku 3:1.

Utkání startuje v Edenu v sobotu v 17 hodin.