Čas příprav a zkoušek je pro české fotbalové kluby minulostí. Nastala chvíle ostrého testu. Po rekordně krátké zimní pauze (54 dnů) se rozjíždí nejprve zbývajících 11 kol základní části soutěže a poté premiérově nadstavbová část, která rozřízne ligový peloton na tři části. Skupinu o titul, čtyři kluby, které budou doufat v zázračnou cestu přes play-off až do Evropské ligy, a skupinu o záchranu.

V té po podzimu, bohužel, sídlí i olomoucká Sigma. Devatenáct bodů po devatenácti kolech v roce 100. výročí klubu založeného v roce 1919 sice zní až téměř magicky, ale nic se nemá přehánět.

„Tři body nutně potřebujeme,“ ví trenér Václav Jílek.

Přes zimu dostal do kádru vytouženou posilu – zkušeného stopera Víta Beneše, který by měl zalátat na podzim děravou obranu.

„Ale sám to nezvládne. Obranná fáze je součástí celého mužstva. Nedělejme z Beneše spásu,“ burcoval na předsezonní tiskové konferenci sportovní ředitel Ladislav Minář, který jinak mužstvu věří.

„Podzim se nepovedl, ale jinak máme tým v nadprůměrné ligové kvalitě,“ řekl.

Pro kouče Jílka je zásadní, že hráčům drží zdraví. I proto je sestava víceméně daná. Oproti podzimu bude drobná změna na pravém kraji obrany, kde Tomáš Zahradníček zaskočí za Martina Sladkého. Toho trápily svalové problémy až do soustředění v Turecku a zatím toho moc neodtrénoval.

Karel Brückner z rukou Květy Jeriové převzal na olomoucké radnici cenu Evropského hnutí fair play s podtitulem „Spirit of Fair Play“.
Brückner převzal v Olomouci cenu fair-play. Od Květy Jeriové
Jan David, fotbalista týmu SK Sigma U19.
VIDEO: Titul? Favoritem je Slavia, říká olomoucký mladík Jan David

Jablonec s mnoha změnami

To Jablonec registruje změn daleko víc. Lukáš Masopust odešel v zimě do Slavie, Matěj Hanousek zase do Sparty. A stoper David Lischka, jenž měl namířeno tamtéž, řeší potíže se srdcem, které odhalila zdravotní prohlídka.

Po zranění ještě není zcela fit ani záložník Michal Trávník. To už je slušný řez do kádru. A do toho ještě v před-večer zahájení jarní části ligy vypustí Slavia do světa, že by mohla získat nejlepšího jabloneckého střelce Martina Doležala. Ten však zatím zůstává v zelenobílém a v Olomouci by neměl chybět.

Přivést se povedlo jen Rumuna Bogdana Vatajela ze Sparty a stopera Štěpánka, který se hned zranil.

„Jablonec má kádr znovu kvalitní. Rozdíl v individuální kvalitě je minimální. S turbulencemi v kádru si tam umějí poradit. Měli také výbornou přípravu, což dokázaly výsledky na Atlantic Cupu,“ řekl kouč Jílek. V Portugalsku Jablonec porazil dánský Aarhus a domácí Farense na penalty.

Podzimní duel vyhrál Jablonec doma jasně 3:0. Sigma měla mezi oběma zápasy se Sevillou a moc odporu nekladla. Nyní to musí být jinak.

„Odpíchnutí se do sezony je důležité,“ ví dobře Jílek.

„Když zvládneme první dva, tři zápasy, můžeme se nastartovat a dotáhnout to pak ještě vysoko,“ věří kapitán Michal Vepřek.

„Hlavně věřím, že se co nejrychleji vymotáme ze spodku a budeme hrát minimálně ve středu tabulky,“ dodal.

Stejné přání mají i hanáčtí fanoušci. Začne ho Sigma plnit už v pátek večer?

Kapitán Sigmy Olomouc Michal Vepřek
Vepřek: Věříme, že šance na poháry pořád je. Z ligy i z domácího poháru
Sigma Olomouc. Ilustrační foto
Sigma chce na jaře nahoru. Hlavní je záchrana