Směle se dá přitom říct, že skóre mohlo být i vyšší.

Už začátek zápasu naznačil, že Olomoučané jsou odhodlaní se svou trudnou situací něco udělat. Houska pálil po narážečce a brankář Nita musel vyrážet na roh.

Pak měli Hanáci trochu štěstí, když po závaru nejdřív střílel Frýdek a pak ještě Kanga, ale modrou hradbu v čele s Buchtou nepropálili.

Pro Spartu to byla jediná šance v prvním poločase, na trávníku pak kralovali domácí. Sigma předváděla „letní výkon“, kterým jasně přehrála Kajrat Almaty a potrápila Sevillu.

Modří byli všude, doslova vygumovali ze hřiště Kangu a nikdo jiný nebyl schopný tvořit sparťanskou hru. Olomoučtí získávali uprostřed hřiště míče a s nimi se hnali rychle do zakončení.

Sparťanskou branku Hanáci zasypali střelami. Několikrát to zkoušel vynikající Houska, pálil i obránce Vepřek.

Vyšlo to ve 35. minutě, kdy napřáhl znovu Houska a Nešpor jeho pokus tečoval nechytatelně pro Nitu – 1:0.

Otřesená Sparta byla až do konce první půle zralá na další góly.

Tvrdě z dálky to zkoušel Kalvach, pak Falta servíroval do šance Plškovi a sražený míč mohl uklidit z malého vápna do sítě Nešpor, Letenští však na poslední chvíli tečovali na roh.

Těsně před půlí pak Houskovu ránu vyškrábl na roh Nita.

Do druhé půle poslal trenér Sparty Ščasný místo neviditelného Sáčka rumunského záložníka Vatajela a hosté přece jen trochu přidali.

Do gólové šance ji ale Sigma nepouštěla. Snad jen hlavička Radakoviče, která ale skončila vedle, vypadala nebezpečně. Buchta pak rychlým vyběhnutím překazil Kangovu přihrávku na Tetteha. A poradil si i s Kangovým pokusem z dálky.

I ve druhém poločase měla větší šance nakonec Sigma. Když se Kaya srazil s dezorientovaným Costou zůstal před Nitou sám Plšek, ale napálil jen sparťanského brankáře.

Kalvachova tečovaná střela zpoza vápna se pak obloukem snesla jen na horní síť.

V úplném závěru Sparta Sigmu přitlačila. Publikum jen zahučelo, když se za obranou zjevil Mebrahtu, Buchta byl ale z branky včas a pokus o přehození chytil.

Sigma si tak zaslouženě došla pro důležité tři body.

Z Olomouckých stříkaly emoce

"Jsem hrdý na to, jak se dnes mužstvo prezentovalo," chválil trenér Václav Jílek, byť na výkonu svých svěřenců našel rezervy.

"Nemáme růžové brýle. Víme, že tam byly chyby. Kdyby ale hráči nechybovali, tak asi nehrají tady, ale jinde. Dneska z hráčů ale stříkaly emoce a bylo vidět, že chceme vyhrát za každou cenu. To mnohdy rozhoduje víc než vlastní kvalita hráče," pochvaloval si odhodlán týmu.

"V prvním poločase jsme mohli vedení ještě pojistit, až jsem si říkal, jestli nás to nebude mrzet. Ve druhém nás Sparta zatlačila, ale my jsme jí to poctivým výkonem znesnadnili a vyložené brankové příležitosti si nevypracovala. Hráči zaslouží respekt, jak to zvládli," dodal Jílek.

Jeho protějšek viděl problém především ve výkonu svého mužstva.

"Nechci nijak snižovat výkon Olomouce, ale zápas byl především o nás. Byl to špatný výkon. Od dvacáté minuty do poločasu možná nejhorší za dobu, co jsem zpět ve Spartě. Byli jsme také po zásluze potrestáni," řekl po utkání trenér Sparty Zdeněk Ščasný.

"Po přestávce jsme se možná zlepšili, ale už to nestačilo. To, že jsme prohráli dvakrát za sebou je nemilé. Musíme se dát do pořádku, pokud chceme hrát o špici a tam my samozřejmě musíme zůstat, tak musíme po pauze nastoupit v jiném rozpoložení," připomněl Ščasný, že Sparta po porážce v Plzni vyšla naprázdno podruhé za sebou.

SK Sigma Olomouc – AC Sparta Praha 1:0 (1:0)

Branky: 35. Nešpor. Rozhodčí: Franěk – Paták, Vlasjuk. ŽK: Houska, Zahradníček – Costa, Šural, Kanga. Diváků: 7259.
Sigma: Buchta – Sladký, Štěrba, Jemelka, Vepřek – Kalvach – Zahradníček (73. Pilař), Houska, Plšek (88. Polom), Falta – Nešpor (68. Yunis). Trenér: Václav Jílek
Sparta: Nita – Radakovič, Kaya, Costa – Chipciu, Sáček (46. Vatajelu), Frýdek, Kanga, Plavšič (76. Mebrahtu) – Šural, Tetteh (59. Pulkrab). Trenér: Zdeněk Ščasný.