Soupeř z Kazachstánu o kolo dřív celkem nečekaně vyřadil nizozemský Alkmaar. Už to signalizovalo, že Sigmu nečeká nic snadného.

„Jejich útočná síla je obrovská. Kvalitu, jakou představují jejich čtyři ofenzivní hráči, v Česku asi nikdo nemá,“ konstatoval trenér Václav Jílek.

„Když jsem se díval na transfermarkt (webová stránka, která srovnává tržní hodnotu hráčů), tak Almaty mají dvojnásobnou hodnotu, než máme my. To je jen pro dokreslení, jak náročné utkání nás čeká,“ doplnil.

Soupisce vévodí jméno Andreje Aršavina. Bývalý ruský reprezentant hrál za Zenit Petrohrad i londýnský Arsenal. V Kajratu je od roku 2016. K vytouženému titulu ale mužstvo zatím nedovedl. Další hrozbu pak představují nejlepší střelec týmu Brazilec Isael či Ukrajinec Aderinsola Eseola.

ČEKÁ SIGMU DOBÝVÁNÍ?

I tak ale Kajrat postoupil přes Alkmaar hlavně díky organizované defenzivě. Ta se dá očekávat i v Olomouci.

„Velkou změnu nečekám, myslím, že vsadí na to samé, s čím byli úspěšní. Navíc ani v utkání v domácí soutěži nebylo vidět, že by měli v krvi nějakou vysokou presinkovou činnost,“ připomněl Jílek, že Kajrat remizoval v lize s Šachterem Karaganda 1:1.

Mírným favoritem na postup je podle bookmakerů kazašský tým.

„Já asi nefavorizuji nikoho,“ tvrdí Jílek.

„Bude strašně záležet na prvním utkání, protože odveta tam bude nesmírně složitá.“

I proto bude klíčové udržet v domácím prostředí kvůli pohárové matematice čisté konto.

„Každý trenér vám řekne, že udržet doma čisté konto je pro úspěch v pohárovém dvojzápasu. I když je to trochu hloupost, výsledek 0:0 je lepší než vítězství 2:1. Psychologie do odvety je pak úplně jiná,“ uvedl olomoucký trenér, kte-rý dost možná poprvé v sezoně udělá změnu v sestavě, aniž by si to vynutil zdravotní stav.

Místo Tomáše Zahradníčka by se mohl poprvé od začátku představit Václav Pilař.

„Uvažujeme o tom,“ připustil Jílek. Snad i proto, že Pilař si na rozdíl od drtivé většiny olomouckého kádru vyzkoušel evropské poháry v dresu Plzně.

„Věřím, že chybějící zkušenosti nahradíme týmovostí a přehnaná nervozita nás svazovat nebude,“ věří Jílek.

„Bude to podobné jako při normálním ligovém zápase. Rozhoduje první balon, když se chytíme, budeme silní,“ doufá i kapitán týmu Michal Vepřek, jenž má na kontě jednu minutu z poslední pohárové účasti Sigmy před devíti lety.

SOUPEŘ SI VĚŘÍ

Kazašský tým do Olomouce přicestoval už v úterý a zůstane tady až do pátku. Teprve pak poletí zpátky domů.

„Je to kvůli rekonvalescenci. Po minulém zápase jsme letěli domů hned a moc se to neosvědčilo, ale znáte to. Když uspějeme, tak nás bude každý chválit. Když ne, tak bude všechno špatně,“ řekl španělský kouč Carlos Alós.
O Sigmě má podle vlastních slov dost informací.

„Bude to těžký soupeř. Má dobré mladé hráče. Líbí se mi záloha, konkrétně levé křídlo Falta. Zálohu považuji za silnou stránku,“ tvrdí Alós.

„Vím, co můžu od našeho týmu čekat. Čeká nás mini-málně 180 minut a uvidíme, kdo vyhraje. Česká liga je silnější než naše. Ale jsme připravení,“ dodal.

PRAVDĚPODOBNÉ SESTAVY: Sigma: Buchta - Sladký, Štěrba, Jemelka, Vepřek - Kalvach - Pilař, Houska, Plšek, Falta - Nešpor.
Kajrat: Plotnikov – Vorogovskij, Politevič, Bateau, Sujumbajev – Kuat – Aršavin, Islamchan, Juan Felipe, Isael – Eseola.

HVĚZDY KAJRATU OČIMA KOUČE JÍLKA ISAEL. „Nejlepší střelec. Vynikající hráč do tahu, technicky vybavený, s výborným řešením finální fáze.“

ADERINSOLA ESEOLA. „Velmi dobrý hrotový útočník, čistě brejkový. Někdy až moc individualis-tický.“

ANDREJ ARŠAVIN. „Není třeba představovat. Tvrdím, že zub času už je na něm vidět. Absolutní rychlost a výbušnost už tam není. Ale je to zkušený hráč, který dokáže rozhodovat.“

BAUYRŽAN ISLAMCHAN. „Podhrotový hráč, který je velmi dobře technicky vybavený. Je to takový motor záložní řady. Dokáže distribuovat finální míče.“