Výsledek do značné míry určí, jak klidné budou na Hané Vánoce a s jakou vkročí Sigma do nového roku.

V případě výhry by se Sigma dostala na kontakt ke středu tabulky, když ne přímo do prostřední skupiny. Při opačném výsledku by ale nastal extrémní stav ohrožení. Remíza, ta nic moc neřeší.

Kdo by to byl na startu sezony řekl, že do prosincového zápasu půjde Baník ze čtvrtého místa a Sigma až ze 14. pozice. Baník těží z povedeného startu sezony.

„Možná, že euforie, která tam zavládla, trochu vyprchala. Každý vidí, že tam není lehkost jako na začátku sezony, ale právem jsou nahoře, sbírají body pravidelně. A teď dvakrát vyhráli. Bude to pro nás náročné,“ řekl kouč Václav Jílek.

V Ostravě se dá čekat bouřlivé prostředí, ale zase žádnou extra nedobytnou tvrzí stadion Baníku není. Paradoxně tam prohrál hned třikrát a venku jen dvakrát. Možná i proto, že charakter mužstva je spíš stavěný pro venkovní zápasy.

Bojovný, s pevnou defenzivou (druhou nejlepší v lize), s rychlým přechodem do útoku.

„Především ten musíme eliminovat,“ tuší Jílek.

Vyrovnat se v agresivitě

A také ví, že se Sigma bude muset minimálně vyrovnat Ostravským v agresivitě a bojovnosti.

„To je základní věc, kterou musíme mít v každém zápase. Máme fotbalové mužstvo, ale herní kvalita vyleze napovrch až ve chvíli, kdy máme stoprocentní nasazení,“ říká.

V tom byl problém v letním domácím zápase, který Sigma prohrála 1:4. Před zápasem se Sevillou Olomoučanům do sta procent dost chybělo a Baník toho využil.

„Bude to úplně jiné utkání než v srpnu v Olomouci. Její mužstvo opravdu má kvalitu. Jen neproměňovali spoustu šancí a to je svazovalo,“ poznamenal asistent ostravského trenéra Bohumila Páníka Jan Somberg.

V posledním ligovém kole proti Slovácku naopak maximální sázka na jednoduchost a nasazení slavila úspěch.

„Můžeme se od toho odrazit, ale některé situace bude chtít dohrát víc fotbalově. V některých chvílích byli kluci obezřetní možná až moc a řešili je až příliš jednoduše na úkor kvality. V tom bychom se měli zlepšit. Momentálně ale platí, že musíme hrát hlavně tak, abychom nebyli nebezpeční vlastní brance,“ upozornil.

Co se týká sestav, měl by se do té olomoucké vrátit Martin Sladký, i když to není úplně jisté. Stejně tak je ve hvězdách, kam by se vlastně zařadil. Před Slováckem se chystal na post stopera, kde pak ale zazářil Lukáš Kalvach. Zároveň Jílek naznačil, že přepínání mezi tříobráncovým a čtyřobráncovým systémem mu není proti srsti.

Ostravě bude chybět vykartovaný záložník Jánoš. Nejistý je start stopera Šindeláře i kultovní postavy Baníku legendárního útočníka Milana Baroše.