Středeční dohrávka v Teplicích (0:2) Sigmě vůbec nevyšla. Stejně jako předchozí dva jarní zápasy. V roce 2024 získala jediný bod a ještě se gólově neprosadila. Teď k tomu bude mít možnost, jelikož České Budějovice disponují společně se Zlínem nejhorší obranou v soutěži. Inkasovaly 46 branek a nasbíraly pouze 14 bodů, dvanáct z nich pak na domácí půdě. Společně s Karvinou mají druhý nejhorší útok s dvaceti vstřelenými góly. Nejlepší střelcem je třígólový Alli.

„Jsme zklamaní, že nám výsledkově ani herně vstup do jara nevyšel. Dál se soustředíme na práci, hru i zlepšení. Vyhlásili jsme cíle a určitě jsme fotbal hrát nezapomněli. Prostě se stane, že se zápasy nepovedou a my se z toho musíme vyhrabat,“ hlásí asistent trenéra Sigmy Jiří Saňák.

„Musíme se držet našeho plánu a vrátit se k principům, které nás zdobily a přivedly k úspěšným výsledkům a postavení v tabulce během podzimu. Nemá cenu se utápět. Každý musíme začít sám u sebe, pracovat a bojovat,“ dodal.

SK Sigma Olomouc - 1. SK Prostějov, Adam Bednár
Bednár: Nikdy jsem nebyl v áčku, v Sigmě bylo daleko, Prostějov je výzva

Přesto nejen vzhledem k formě olomouckých hráčů nepůjde o nic jednoduchého. Budějovice v úvodním jarním kole porazily na vlastním hřišti Baník Ostrava vysoko 3:0, poté však v Jablonci padly 2:5. „V Budějovicích určitě nepodlehli tomu, že už je každý odepisoval. Pravda je na hřišti a tam je potřeba ukázat výkon v ten konkrétní moment. Nic jiného se nepočítá,“ varuje Saňák.

V přípravě ale ani jednou neprohrály, remizovaly s Jihlavou a Kovalivkou. Vyhrály nad Buducností, Koronou a Amstettenem.

Oproti podzimnímu utkání, které Sigma otočila z 0:1 na 2:1 zásluhou branek Juliše a Navrátila však vede Dynamo místo Marka Nikla s Tomášem Zápotočným Jiří Lerch.

V zimní přestávce opustili jeho tým Jakub Hora, Quadri Adediran, Vojtěch Hora a Pavel Osmančík. Naopak přišli Jakob Tranziska a Pavel Brander. V posledním týdnu Dynamo opravdu posilovalo. Na jih Čech dorazili hned tři hráči Matej Madleňák a na poslední chvíli tým přivedl také bývalého stopera Sigmy Florenta Poulola a ještě pravého beka Uroše Laziče.

„Přišli na poslední chvíli a jsou tam jiní trenéři, takže to bude jiné mužstvo než na podzim. Na druhou stranu při dnešních možnostech všichni v lize víme, co od sebe čekat. Budějovice se dlouho snaží hrát kombinačně, mají své osobnosti, ale sází na týmové pojetí,“ řekl Saňák.

SK Sigma Olomouc - FC Hradec Králové 0:0, Václav Jílek
Analýza: Sigmě to drhne pohybově i kvalitou. Jílek: Problém je hlubší

Jisté je, že olomouckému kouči Václavu Jílkovi bude v utkání chybět stoper Vít Beneš, který viděl v Teplicích červenou kartu. Určitě nenastoupí Jan Navrátil, který je po operaci a nepravděpodobný je start Antonína Růska. Otazník pak visí nad Janem Fialou, Lukášem Vraštilem a Matúšem Macíkem.

„Víme, že nám bude chybět Víťa Beneš. Zdravotní problém měl Moses Amasi, tak uvidíme, jestli bude do neděle v pořádku. Stejně tak se teprve budeme rozhodovat u dalších hráčů, kteří chyběli v minulých zápasech,“ přiblížil Saňák. Na druhé straně by měli chybět Zajíc, Skalák, Hubínek či Havel.

Poslední tři vzájemné souboje vyhrála Sigma. Tři body by potřebovala také nyní, aby uhájila šesté místo, na které se už tlačí také deváté Teplice. Nedělní souboj startuje v 15 hodin.