Hanáci sice v evropském poháru dvakrát porazili Kajrat Almaty a už spřádají plány na Sevillu, ale zapomínat nesmějí na domácí soutěž. Tam po dvou domácích nezdarech se Slavií i Plzní a poslední porážce na Slovácku uvízli na třech bodech. Další ztráta je silně nežádoucí.

„Věřím, že zafunguje povolený doping v podobě vítězství v poháru a dostane nás do pohody,“ říkal po triumfu v dalekém Kazachstánu olomoucký kouč Václav Jílek.


Tisíce fans, zástupy policistů
Derby mezi Sigmou a Baníkem je tradičně obrovským tahákem pro příznivce obou celků. Hanáckou metropoli čeká v pondělí vpodvečer opět záplava ostravských fans, kteří dokáží v ochozech vytvořit parádní fotbalovou atmosféru, ale také zaměstnají početné šiky policistů.

"Utkání je vyhodnoceno jako rizikové, a proto bude mít opatření k zajištění klidu a veřejného pořádku krajský charakter. Do opatření jsou zařazeni policisté pořádkové služby, včetně pořádkových jednotek, dále policisté služby kriminální a dopravní policie a rovněž policisté z antikonfliktního týmu," přiblížil mluvčí olomoucké policie Libor Hejtman.

Nejpočetnější část fanoušků Ostravy vyrazí do Olomouce speciálním vlakem z nádraží ve Svinově ve 14.24 hodin. Po zápase pak "baníkovský" spoj odjížd  z hanácké metropole ve 20.46 hodin.

Místní policisty v ulicích Olomouce posílí také kolegové ze sousedního Moravskoslezského a Jihomoravského kraje. O pořádek se budou starat samozřejmě i strážníci městské policie. 

"Předpokládáme účast kolem 9 000 fanoušků obou celků. Policisté budou monitorovat jejich příjezd do Olomouce i pohyb po městě, a to před zahájením i po skončení zápasu. Jsme v úzkém kontaktu s oběma fotbalovými kluby a pořadatelskou službou na stadionu," sdělil mluvčí policie. (kof)

Náročné, ale ne nezvládnutelné

Právě dlouhé cestování ale může hrát v neprospěch Sigmy.

„Uvidíme, jak se vyrovnáme s časovým posunem a tím, že jsme cestovali přes noc, takže jsme velmi špatně spali. Nějaká dílčí únava by se případně mohla dostavit. Sezona je však na začátku, takže pohárové zápasy by neměly mít nějaký výraznější dopad,“ řekl Jílek.

„Je to zatím náročné, ale není to nezvládnutelné. Po po postupu je hlava nastavená dobře a i tělo regeneruje úplně jinak,“ doplnil ho záložník Jakub Plšek.

„Jsem však rád, že se hraje v pondělí a ne v neděli, to by bylo problematické. Takhle máme víc času dát se dohromady,“ připustil kouč.

Nastoupí Baroš?

Pokud to jen trochu půjde, nasadí tedy nejspíš Jílek do hry to nejsilnější, co bude mít k dispozici. Do sestavy by se měl vrátit kapitán Michal Vepřek, který v Kazachstánu nehrál kvůli vyloučení, a snad i Václav Pilař, kterého na pohár nepustil drobný svalový problém.

Baníkovci se zase modlí k fotbalovým bohům za zdraví Milana Baroše. Legendární útočník už se v minulém týdnu připravoval individuálně a alespoň na část zápasu by mohl být připraven.

Baník ale v minulém kole na Bohemians, kde Baroš nedohrál, ukázal, že umí vítězit i bez své ikony.

„Když mají ze čtyř zápasů devět bodů, tak to o něčem svědčí. A to ještě přišli nešťastně o bod na Slovácku. Na druhou stranu si nemyslím, že by byli v zápasech výrazně dominantní. Zápasy jim vyšly, jsou produktivní a jsou schopní udržet nulu vzadu. Rozhoduje se v šestnáctkách a tam Baník hraje dobře,“ řekl Jílek. Přesto však věří ve vítězství. „V naší bodové situaci by nám tři body strašně pomohly,“ dodal.