Ostrý start je za dveřmi. Už v pátek od 18 hodin nastoupí olomoucká Sigma proti Jablonci k prvnímu utkání v jarní části fotbalové FORTUNA:LIGY.

Cíle? Ty byly jasné dávno dopředu.

„Věřím, že se vymotáme co nejrychleji ze spodních pater a posuneme se do středu tabulky, kde bychom minimálně měli hrát,“ shrnul je stručně a jasně kapitán Michal Vepřek.

V novém systému ligy s nadstavbou a play-off se skrývá pořád i šance na evropské poháry. Koneckonců i brankář Miloš Buchta už na podzim neskrýval touhu napodobit spanilou jízdu Jablonce z loňského jara, která ho vynesla až na bronzový stupínek.

„Šanci máme. Ze střední skupiny i domácího poháru,“ řekl Vepřek. Kouč Václav Jílek ale ujišťuje, že tým určitě neztrácí pokoru.

„Miloš rozhodně nechtěl nějak šokovat. Spíš to jeho prohlášení znamená, že mužstvu věří. A podle mě mu věří oprávněně,“ řekl Jílek, který byl spokojen s průběhem přípravy i posílením mužstva.

„Ukázat to ale musíme až v mistrovských zápasech na hřišti,“ zopakoval během tiskové konference několikrát jako mantru. Dobře ví proč. Týmů, které byly po přípravě maximálně spokojené, ale v soutěži pak vyhořely, zná historie víc než dost.

Rondel u olomouckého Globusu - křižovatka D35
Kdy poleví kolony u Globusu? Dokončení obchvatu má termín, ale načekáme se

Co čeká od svého mužstva?

„Budeme chtít navázat na druhou polovinu podzimu, kdy jsme získali 13 bodů a v samostatné tabulce bychom byli pátí nebo šestí,“ řekl Jílek. Na hřišti pak chce vidět větší tah na branku a přímočarost. „Zaměřili jsme se na to a byl vidět znatelný posun,“ dodal.

Beneš není spása, upozorňuje Minář

Jediným novicem v kádru pro jaro je obránce Vít Beneš. Zkušený stoper, kterého si Jílek přál a také ho dostal.

„Prověří ho až sezona, ale zatím můžu mluvit jen v superlativech. Nevím, na co to zaklepat. Adaptace proběhla opravdu rychle a přinesl okamžitě kvalitu i řízení obrany. Jednoznačně splňuje všechno, co jsme si od jeho příchodu slibovali,“ lebedil si Jílek.

„Zase to ale nestavme tak, že přišel Beneš, jako jediná spása. Mám trochu pocit, že je v poslední době přebenešováno. Obranná fáze je záležitostí celého mužstva. Chtěli jsme zkušeného hráče, jsme rádi, že přišel, ale nevystavujme jej zbytečně tlaku,“ ohradil se lehce sportovní ředitel Ladislav Minář.

Další posily? Není to vyloučeno

Ten nevyloučil ani příchod dalších posil. Přestupové okno v Česku na rozdíl od většiny západní Evropy je otevřené až do 22. února.

„S příchodem Beneše hotovo nemáme, ale neříkám taky, že určitě někdo přijde. Netajíme se, že bychom chtěli zvýšit konkurenci ve středu hřiště. Není to ale jednoduché,“ prohlásil.

V posledních týdnech se v této souvislosti spekulovalo zejména o návratu Kamila Vacka, který dal ale nakonec přednost Bohemians.

„Zase tak velká aktivita od nás ale kolem něj nebyla. Dostali jsme tip, něco jsme vysondovali, ale když pak byly kolem nějaké komentáře, tak jsme to i rychle ukončili,“ řekl Minář.

Ladislav Minář, sportovní ředitel olomoucké Sigmy
Spása Sigmy? Je nějak přebenešováno, netlačme na něj, říká Minář

„Já jako další posilu pro jaro vidím ještě Václava Pilaře. Na podzim tady odehrál minimum zápasů. U něj se všechno odvíjí od zdravotního stavu. Teď drží, a když ho vidíte na hřišti proti soupeřům typu Lubinu nebo Šonanu, tak kvalita je neoddiskutovatelná,“ řekl trenér Jílek, což s Minářem unisono doprovodili zaklepáním na stůl, za nímž seděli, aby zahnali smůlu. Snad to Pilařovi pomůže!

Na pravého beka Zahradníšek

Zdravotní stav vůbec Jílek akcentoval jako klíčový faktor přípravy i následující soutěže. „Většina hráčů mohla absolvovat trénink bez větších úlev, což je potěšující,“ řekl.

Jedinou výjimkou snad byl obránce Martin Sladký, jenž od konce podzimu laboroval se svalovým zraněním a pořádně o tréninku naskočil až na soustředění v Turecku. I proto jeho pozici minimálně dočasně obsadil původně záložník Tomáš Zahradníček.

„Musím ho jen chválit, ale pořadí kdo je jednička, bych dělat nechtěl. Pořád ho vidím spíš jako křídelního hráče, ale jsem rád, že na pravého obránce máme další alternaci,“ doplnil Jílek.

Podle mínění mnohých má nyní Sigma na papíře jedno z nejsilnějších mužstev za dlouhou dobu.

„Ale je to ošidné. Vždycky je to o tom, jak se vám daří, takže pro mě byl nejlepší ten v minulé sezoně, kdy jsme i hráli nejlepší fotbal. Kádr je skoro stejný, doplnili jsme to hráči, které jsme si mohli dovolit a stejně se nám to na podzim sesypalo,“ řekl sportovní ředitel Minář.

„Nechci tím ale současné mužstvo nijak znehodnotit tím, že se nám podzim nepovedl. Mužstvo je kvalitní, potřebujeme však, aby bylo zdravé. Pak máme mužstvo ve velmi dobré ligové kvalitě,“ pokračoval.

„Je vyzrálé, máme v něm hráče v nejlepším věku a pod smlouvami, takže je stabilizované. Ale jestli je nejlepší, to se uvidí,“ dodal.

Jarní program Sigmy
8. 2., 18.00: Jablonec (d)
16. 2., 15.00: Bohemians (v)
23. 2., 15.00: Příbram (d)
2. 3.: Dukla (v)
9. 3.: Liberec (d)
16. 3.: Sparta (v)
30. 3.: Zlín (v)
6. 4.: Karviná (d)
13. 4.: Opava (v)
20. 4.: Teplice (d)
27. 4.: Slavia (v)

Další zápasy přijdou v nadstavbě. Jejich počet i termíny budou záviset na umístění Sigmy po 30 kolech základní části.

Výsledky v zimní přípravě
Trenčín – Sigma 0:3
Trenčín – Sigma 5:2
Slovan Bratislava – Sigma 2:3
Sigma – Ružomberok 1:1
Sigma – Jihlava 5:0
Sigma – Zaglebie Lubin 2:1
Sigma – Hobro IK 1:1
Sigma – Šonan Bellmare 0:1

8 zápasů – 4 výhry, 2 remízy, 2 porážky, skóre 17:11

Střelci v přípravě:
5 – Jakub Yunis
3- Tomáš Zahradníček
2 – Milan Lalkovič
1 – Pavel Dvořák, Šimon Falta, Václav Jemelka, Lukáš Kalvach, Martin Nešpor, Jakub Plšek, Radek Látal.