Jen tři body scházejí momentálně desáté Sigmě na elitní skupinu a šesté místo Mladé Boleslavi. Právě v elitní šestici se bude rozhodovat o pohárových místech v nadstavbě.

„Když se na to podívám racionálně, tak v tom boji o šestku jsme. Odstupy nejsou velké, pro diváky to bude obrovsky atraktivní,“ připustil trenér Sigmy Václav Jílek po víkendovém vítězství na hřišti Zlína.

„Slyšel jsem už spekulace, že bude výhodnější skončit sedmý, ale my spekulovat nebudeme. Ze sportovního hlediska čeká i šestý tým pět nádherných zápasů na vyprodaných stadionech. Hráči se mohou v takové konfrontaci zlepšovat,“ dodal Jílek v diskuzním pořadu České televize Dohráno Plus.

„Zůstáváme však pokorní. Po vývoji sezony, který byl pro nás hrůzostrašný, se dívám pořád na odstup od barážových míst. Za cíl jsme si dali desáté místo,“ podotkl.

Právě desátý tým tabulky ještě také může letos v účast v Evropě doufat. Týmy od sedmého do desátého místa si to rozdají v krátkém play-off systémem pohárových dvojzápasů a vítěz pak vyzve buď čtvrtý nebo pátý tým skupiny o titul. To záleží na tom, kdo vyhraje pohár.

A i v něm jsou Hanáci ve hře. Vlastně z MOL Cupu vede na evropská kolbiště kratší cesta. Tedy relativně. Na jednu stranu stačí zvládnout „jen“ tři zápasy, na druhou jakékoliv zaváhání znamená konec.

První krok může Olomouc udělat už dnes. Ve čtvrtfinále narazí na Bohemians. V jejich hájemství ve vršovickém Ďolíčku. O to je výzva těžší.

Na druhou stranu na stejném místě Sigma v únoru nepříliš pohledným, ale důležitým vítězstvím zahájila svůj vzestup tabulkou.

„Pohár je ta nejjednodušší cesta do Evropy, proto ho nikdo nemůže brát na lehkou váhu. Naše šance dostat se tam z ligy není tak velká,“ uvedl olomoucký útočník a bývalý hráč „Klokanů“ Martin Nešpor. Ten se může vrátit do hry po karetním trestu, stejně jako záložník Jakub Plšek.

Nejistý je naopak start stopera Víta Beneše, který ve Zlíně musel kvůli zranění odstoupit už po necelých deseti minutách a v jarních zápasech bezesporu patří ke klíčovým faktorům olomouckého zlepšení.

„S příchodem Víti Beneše je naše defenziva mnohem kompaktnější a funkčnější, Honza Štěrba ale zápas zvládl velmi dobře,“ chválil Jílek.

Jeho tým se popere o semifinále od 18 hodin.

KUDY DO EVROPY

Skupina o titul:

První dva kluby po nadstavbové části si zahrají Ligu mistrů, třetí má jistotu Evropské ligy, pokud jeden z nich vyhraje i pohár, postoupí do Evropské ligy i čtvrtý tým tabulky a pátý se utká o EL s vítězem prostřední skupiny o 7.–10. místo. Pokud MOL CUP vyhraje tým, který si Evropu nezajistí z ligy, vyzve vítěz play-off 7–10 čtvrtý tým tabulky.

Na čtvrtý Jablonec ztrácí momentálně Sigma deset bodů, na pátý Baník už jen pět. V nadstavbě se navíc rozdíly mohou mazat velmi rychle.

Skupina o 7.–10. místo:

Čtyři kluby si to rozdají v rychlém play-off na dva zápasy pohárovým systémem v semifinále a finále. Vítěz skupiny pak v baráži o Evropskou ligu vyzve čtvrtý, nebo pátý tým skupiny o titul (záleží na vítězi poháru). Hrát se bude jen jeden zápas na půdě týmu ze skupiny o titul.

Sigmě patří aktuálně desáté místo se čtyřbodovým náskokem na jedenáctou Opavu. Členy skupiny jsou nyní ještě Zlín, Liberec a Teplice.

Pohár MOL Cup:

Vítěz trofeje si zajistí postup do předkola Evropské ligy, které se za určitých okolností může změnit v přímý postup do skupiny (pokud si vítěz letošní EL zajistí postup do EL i ze své ligy).

V semifinále už jsou Sparta (po postupu přes Teplice) a Slavia (přes Karvinou). Ve středu  se hrají další dvě čtvrtfinále Ostrava – Liberec a Bohemians – Sigma. Semifinále MOL Cupu se bude losovat v pátek.