Trochu symbolicky proti Příbrami zaznamenal vítězný gól Jakub Plšek. Záložník, který byl v minulé sezoně nejlepším střelcem Sigmy, ale letos v podstatě zosobňuje hanácké trápení.

„Všichni vidí, že on, ale i David Houska, nebo Šimon Falta nejsou v takové formě jako loni,“ přiznává i trenér Václav Jílek.

Celý ročník 1993, kterým se loni Sigma celé lize chlubila není ve své kůži.

„Právě oni by přitom měli převzít zodpovědnost a tým táhnout. Už to nejsou mladí kluci,“ myslí si bývalý trenér olomouckého mužstva Leoš Kalvoda.

Vrchol soužení a neproměněná penalta

V létě se po vydařeném minulém ročníku dlouho spekulovalo o tom, zda Plšek nezamíří za lepším. Nakonec zůstal, prodloužil smlouvu, oženil se, ale dál už prožil podzim jak z hororu.

Tým po solidním vystoupení v pohárech nedokázal sbírat body v lize a propadl se do bojů o záchranu.

Soužení dostoupilo vrcholu v domácím zápase s Mladou Boleslaví. Plšek za stavu 0:1 nedal penaltu, Sigma ještě třikrát inkasovala a odnesla si debakl.

Zdrcený záložník se pak mezi novináři omlouval, že spoluhráčům pokazil zápas.

Podzim nějak dobojoval, zvládl i roli defenzivního záložníka, která mu jinak moc nesedí.

Nechat v sestavě? Trenér měl dilema

V přípravě chtěl všechno zlomit, gól dal ale jenom druholigové Jihlavě. A pak přišlo první jarní kolo a další propadák v duelu s Jabloncem.

"Bylo to velké dilema, jestli ho nechat v sestavě,“ přiznal kouč Jílek. „Upínám se ale k tomu, že to je hráč s velkým potenciálem, který tady v minulosti dlouhodobě prokazoval. Na Bohemians jsme sázel na to, že ve chvíli, kdy na něj naložíme odpovědnost, tak nám to vrátí,“ řekl Jílek, který v Ďolíčku při absenci Kalvacha zase posunul Plška do role štítového záložníka.

„Mohlo nám to taky zlomit vaz, ale zvládl to,“ připomněl Jílek, že zápas s Bohemians mohl být pro něj v případě nezdaru dost možná posledním ve funkci.

Chybí sebevědomí, myslí se na zadní vrátka

Kolo osudu ale zase zvládl otočit a teď to vypadá, že jsou na dohled lepší zítřky. I pro Plška?

„Vypadá to, že se ze srabu dostáváme, ale rychle zase můžeme spadnout na hubu. To, kdyby se nám to na Dukle nepovedlo. Nesmíme to dopustit a i tam bodovat,“ říká sám pětadvacetiletý záložník, který ví, že do loňské pohody má Sigma pořád daleko.

„Chybí nám kvalita, kterou jsme měli dříve. Když jsme vedli 1:0, věřili jsme, že přidáme další gól, teď ale to sebevědomí chybí. Myslíme spíše na zadní vrátka,“ přiznává Plšek.

„Vyplývá to i z toho, že na podzim jsme dostávali spoustu gólů. Proto jsme odpovědnější v defenzívě. Od té se prostě musíme odrazit a pak začít dávat i více gólů,“ doplnil.

Na Bohemce už ukázal jinou kvalitu

On sám se v minulém ročníku prosadil jedenáctkrát, nyní má na kontě tři branky.

„Doufám, že jsem střeleckou smůlu už protrhl,“ řekl Plšek.

Jaký recept jemu, ale i dalším olomouckým oporám, kterým to teď nejde, radí kouč Jílek?

„Jedině tvrdou práci. Třeba Plša s Jabloncem nepracoval dobře, ale už na Bohemians ukázal úplně jinou aktivitu. I proti Příbrami byla vidět velká snaha,“ říká Jílek.

„Pokud ale výkonu dlouhodobě něco vezmete, tak se vám to vrátí. Proto je teď třeba zase tvrdě pracovat a získat zpět klid a sebevědomí. Jiná cesta k tomu nevede,“ pousmál se.

Jakub Plšek: 2017/18 vs. 2018/19

Srovnání statistik Jakuba Plška v posledních dvou ligových sezonách:

Zápasy: 29 vs. 21
Góly: 11 vs. 3
Asistence: 5 vs. 1
Přihrávky do šance: 23 vs. 10
Předfinální přihr.: 24 vs. 10
Úspěšnost přihrávek:
76,9 % vs. 76,3 %
Úspěšnost driblinků: 56,1 % vs. 34,4 %
Hráč utkání: 3 vs. 1.

Pozn.: v sezoně 2018/19 zbývá ještě sehrát 8 zápasů.
zdroj dat: fortunaliga.cz