O zájmu Plzně o třiadvacetiletého fotbalistu se hovořilo už po vydařené minulé sezoně, ve které byl Kalvach klíčovým mužem hanáckého tažení do předkol Evropské ligy.

„Je to pro mě nejdůležitější hráč naší sestavy,“ chválil ho trenér Jílek často.

Sám Kalvach však už před rokem netajil, že by si chtěl vyzkoušet další stupínek v kariéře.

„Kdyby mě chtěl nějaký top klub, bral bych to. Byl by to posun výš. V Česku to jsou samozřejmě Sparta, Slavia a Plzeň,“ řekl.

Nejšikovnější byli nakonec Západočeši.

„Před zápasy evropských pohárů (loni) jsme nechtěli, aby byl kádr oslaben,“ uvedl pro klubový web Sigmy manažer sportovního úseku Ladislav Minář.

„Plzeň přesto ve svém zájmu nepolevila a sám Lukáš vyjádřil přání jít za novou výzvou v podobě angažmá u letošního účastníka Ligy mistrů,“ dodal.

Odchovanec Sigmy, který se otrkal na ročním hostování v Táborsku, nakonec odehrál za první tým Sigmy celkem 66 soutěžních zápasů, z toho 59 v lize, další v poháru a čtyři také při loňské účasti v Evropské lize proti Kajratu Almaty a Seville.

Dlouho čekal na svůj premiérový gól. Nakonec se dočkal na jaře na Dukle, kde se trefil hned dvakrát.

V závěru loňského podzimu si vyzkoušel v nouzi také pozici stopera.

„Potvrdil, že kvalitní hráč zahraje dobře na jakémkoliv postu,“ řekl Jílek.

Teď za něj bude muset hledat náhradu.

Ze Sigmy má navíc podle Sportu namířeno pryč také Milan Lalkovič. Slovenský bouřlivák přišel na Hanou v průběhu podzimu. Po dlouhém zranění se rozehrál a několikrát naznačil velký potenciál. Kontrakt měl ale jen do konce sezony. A pro tu novou se údajně dohodl s Baníkem Ostrava.