Ve středu večer prožili fotbalisté Plzně splněný sen. Nastoupili na Camp Nou před více než 77 tisíci diváky proti slavné Barceloně v čele s kanonýrem Robertem Lewandowskim, který jim zasadil tři údery při porážce 1:5.

„Plzeň je zkušené mužstvo a nemyslím si, že by měla prohra 1:5 s Barcelonou na ní zanechat nějaké stopy. Barcelona se nachází v trochu jiných patrech. Ať už sledovaností, atraktivitou a samozřejmě i kvalitou oproti nám. Myslím, že si toho jsou vědomi i v Plzni,“ řekl trenér Sigmy Václav Jílek.

Po čtvrtečním návratu se tak svěřenci Michala Bílka představí už v sobotu v Olomouci. Sigma neprožila ideální úvod nové sezony FORTUNA:LIGY, ale v minulém kole ukončila čekání na vítězství výhrou v Pardubicích. „Proti Plzni ale čekám diametrálně odlišný zápas,“ sdělil Jílek.

Předseda spolku SK OLOMOUC SIGMA MŽ Jakub Beneš
Beneš: Lidé musí pochopit fungování klubu. Prozradil, kde jsou peníze z přestupů

V minulém ročníku se jeho svěřencům proti Plzni celkem dařilo. Uhráli s ní dvě remízy, naposledy doma v dubnu 1:1. Plzeňské hráče v úvodu sezony zdobí pevná defenziva a dobrá produktivita. Tedy stejný styl, s nímž si došli v minulé sezoně pro mistrovský titul.

„Plzeň je mužstvo, které je schopné velmi kompaktně a účelně bránit a zároveň je velmi produktivní. Z příležitostí, které si vytvoří, dokáže téměř vždycky skórovat a díky tomu je úspěšná. Defenziva bude věc, na kterou budeme apelovat. Nemůžeme hru otevřít a za každou cenu se hnát dopředu za vstřelením gólu, abychom otvírali prostory pro soupeře,“ je si vědom kouč.

Celkově ale v posledních letech není Plzeň oblíbeným sokem Sigmy. Olomoučtí ji totiž porazili naposledy před více než deseti lety. V březnu 2012 vyhráli v Plzni vysoko 4:0 a duel pamatují pouze Jan Navrátil, který se v něm prosadil, a kapitán béčka Michal Vepřek. Od té doby drží Plzeň neporazitelnost se Sigmou 18 zápasů (13 výher, 5 remíz). Čekání na domácí skalp Viktorky je ještě o deset měsíců delší.

Návrat

Poprvé se na olomoucký trávník vrátí v pozici soupeře Václav Jemelka, který v průběhu této sezony na západ Čech odešel. Společně s ním jsou v kádru úřadujícího mistra také další odchovanci Sigmy Lukáš Kalvach a Tomáš Chorý. Ti už ale moc dobře vědí, jaké to je hrát v Olomouci za jiný celek. Je však otázka, jestli se někdo z nich objeví v základní jedenáctce, protože odehráli většinu zápasu ve Španělsku. Kromě nich nastupoval v sigmáckém dresu také Václav Pilař.

„ Venca Jemelka odešel nedávno a některé věci třeba bude s trenéry konzultovat. Myslím, že pro naše kluky může být teoreticky určitá výhoda, že hráče znají v individuálním řešení. Ale asi to nebude mít zásadní dopad na výsledek,“ myslí si Jílek.

SK Sigma Olomouc - Vyškov. Vít Beneš
VIDEO: Turecko či Bundesliga, kam ještě mohl zamířit „olomoucký rumcajs“ Beneš

Kromě středečního zápasu v nohách pak může být pro Sigmu výhodou také to, že hned v úterý čeká Viktorku další duel slavné Champions League, když na svém stadionu přivítá italský Inter Milán. Ale na Plzni se zatím náročný program z léta neprojevuje. Musela projít přes předkola Ligy mistrů, přesto ztratila body pouze v prvním kole nového ročníku v Teplicích (2:2).

„Recept na silné soupeře z top 3 nebo top 4 v naší lize je přirozený. Je to velká dávka energie a motivace hráčů. Myslím, že tyto zápasy celkem umíme a jsme schopní se vybičovat k dobrým výkonům. Každé utkání je ale jedinečné. Mnohdy záleží na maličkostech. Já věřím, že budeme natolik důslední, aby ty maličkosti šly s námi,“ uzavřel Václav Jílek.

Fanzóna

Před duelem bude opět připravena fanzóna, které se stávají v Olomouci tradicí. Tentokrát se budou moci fanoušci potkat s hráči áčka, kteří nebudou moci do utkání naskočit – Matúšem Macíkem, Davidem Vaněčkem či Lukášem Vraštilem a při této příležitosti se s nimi vyfotit, získat podpis či si zasoutěžit o ceny.

Fanzóna startuje v 15 hodin, výkop samotného duelu je na programu v 16 hodin.

Pavel Tököly
Dlouholetý trenér mládeže Sigmy Tököly povede divizní Šumperk