„Předpoklady pro velký fotbal Šimon měl vždycky,“ myslí si Pivarník. I proto mu dal kdysi v Olomouci první šance. „Byly to začátky ročníku 1993, když z dorostu začali ti hráči naskakovat do dospělého fotbalu. Šimon byl levák, rychlostní typ hráče, s dobrým centrem, s dobrou střelou, i dobrý do kombinace. To jsou jeho přednosti dodneška,“ vykládá Pivarník.

„Vzpomínám si, že jsem ho v Tipsport lize zkoušel stavět i na pozici levého obránce. Hrál tam poměrně slušně, i když to samozřejmě nebyly mistrovské zápasy,“ připomněl, že v jisté fázi Faltovy kariéry nebylo jasné, zda by spíš než v záloze nebyl platnější jako ofenzivní bek.

To nakonec nedopadlo. „Možná se mu do toho moc nechtělo,“ přemítá Pivarník.

„Chci po hráčích, aby se neustále snažili zlepšovat, aby přijímali nové výzvy, pracovali na svých nedostatcích. Naučit se taktické věci jako mít dobré postavení a dobře bránit, to se všechno dá. A je to daleko snazší, než dohánět nějaké technické věci nebo fotbalové myšlení,“ tvrdí.

Zkouška pro fotbalový charakter

Falta nakonec každopádně zakotvil v záloze a v nejvyšší soutěži se neztratil. Postupně se stal jedním z tahounů Sigmy.

Parádně mu sedlo období pod Václavem Jílkem, které nakonec skončilo až účastí v předkolech Evropské ligy.

Kdo viděl Faltu v utkáních proti Seville, mohl si ukroutit hlavu. Jak je možné, že tenhle chlapík dávno nekope někde v cizině, v elitní lize?

„U já jsem popravdě očekával, že nejen Šimon, ale i další hráči toho talentovaného ročníku 1993, budou dál,“ přiznává Pivarník.

„Že začnou pravidelně hrát v Olomouci, což se také stalo, ale že to bude pro ně jen vstupní stanice do toho opravdu velkého fotbalu. Na druhou stranu je to vždy otázka nabídek a tam samozřejmě nevím, jestli nějaké byly,“ doplnil.

Ani v sedmadvaceti ale není pozdě na to, prodat svůj potenciál naplno. Tím správným impulsem může být pro Faltu klidně přestup do Plzně.

„Uvidí se, jak zvládne přechod mezi dobrým ligovým klubem a tím opravdu špičkovým. Má výhodu v tom, že už má hodně za sebou. Jak jsem říkal, fotbalové dovednosti určitě má, ale bude to zkouška pro jeho fotbalový charakter,“ myslí si Pivarník.

„Bude se muset poprat s konkurencí v mužstvu, ale také s tlakem, který je na celý klub a na jeho výsledky. Protože ten je v Plzni jiný než v Olomouci,“ upozorňuje.

Plzeň nemá válečníky

„V těch chvílích se ukazuje, jestli na to ti hráči doopravdy mají, nebo nemají. Fotbalové dovednosti a fyzické dispozice jako rychlost a podobně, jsou pouze předpoklady, aby to zvládli. Hlava je druhá věc,“ podotkl Pivarník.

Mimochodem právě v těchto atributech vidí důvody podzimního trápení Viktorie, která do jara půjde až z devátého místa.

„Myslím si, že právě s tím má Plzeň v této sezoně obrovské problémy. Nemá válečníky a hráče do nepohody. V tom to nebude mít Šimon jednoduché,“ uzavřel Pivarník.