Jaké pocity z nového působiště jste získal na herním soustředění v Polsku?
Jen hezké. Máme kvalitní kádr, na soustředění jsme měli vše k dispozici. Splnilo to účel, i když to bylo trochu náročné. Ale myslím, že to každý potřebuje a v zápasech se to pak projeví.

Jak jste na tom po zdravotní stránce? Šlo to v přípravných zápasech dle vašich představ?
Ano. Jsem rád, že jsem odtrénoval celé soustředění a dvoufázové tréninky. Koleno je zatím perfektní (zaťukal do stolu). Hodně se tomu věnuji a jsem rád, že mi v klubu lidi vyjdou vstříc. Když mám koleno unavené, tak se podle toho chováme.

Václav Jílek
Sigma uspěla v tvrdé generálce. Blýskl se Nešpor

Líbí se mi styl Sigmy

Proč jste se rozhodl udělat další etapu vaší bohaté kariéry právě v Olomouci?
Čekal jsem na nabídku ze zahraničí, ale to nějak nedopadlo. Nebyl jsem dlouho zdravý a kluby nechtěly jít do rizika. Ujistily mě, že by potřebovaly, abych nějakou dobu hrál a pak by se mi k nim cesta nejspíš otevřela. Zavolali mi ale z Olomouce a pro mě to byla lákavá nabídka.

Co bylo rozhodujícím faktorem, že jste na ni kývl?
Styl hry Sigmy. Zápasy hodně sleduji a viděl jsem, že tady je to hodně fotbalové. Počítám, že Olomouc bude hrát nahoře.

Znovu jste se sešel s bývalým parťákem Pavlem Dvořákem. Máte radost?
My jsme spolu bydleli pár let v Hradci Králové na bytě. Pavel je super kluk, jsem rád, že ho tady mám a že jsme si zavzpomínali na staré časy. Dřív jsme se viděli třeba jednou za rok a teď jsme se viděli týden v kuse (usmívá se). I naše manželky se znají, takže jsem rád, že tady mám takového kámoše. Ale jinak se zdá, že všichni kluci jsou tady super.

Tréninky pod Václavem Jílkem se vám zamlouvají?
Zatím jsem viděl jen pozitivní věci, které měly hlavu a patu. Doufám, že se to pak projeví v zápasech, protože v přípravě můžete hrát, jak chcete, ale nic zásadního to pro sezonu neznamená. Důležité bude až získávání bodů v novém ročníku.

Jak se vám proti Olomouci hrávalo jako soupeři?
Bylo vidět, že se Sigma strašně moc zlepšila. Udělali velký progres, protože před dvěma lety postupovali do ligy. Chci být součástí týmu a budu se snažit, aby to zůstalo takhle dobré, jak je to nyní nastavené.

V minulé sezoně jste vstřelil jediný gól za Plzeň právě do sítě Sigmy. Nepředhazovali vám to kluci?
Už mi to někdo říkal (usmívá se). To je fotbal a takhle to vyšlo.

Josef Mucha
Kouč juniorky Sigmy Mucha: Není to tak stresující, práce je to ale stejná

Koleno tréninky zvládá

Proč se vám nepovedlo v celé sezoně nasázet víc branek?
Dopadlo to bohužel tak-hle. Po zranění kolena, návratu a rok a půl dlouhé pauze přišla jiná, například svalová zranění. S tím se asi dalo trošku počítat. Teď jsem rád, že jsem zdravý. Po operacích kolena jsem rád, že jsem se dostal zpátky do fotbalu. Koleno dvoufázové tréninky zvládá.

Jakou roli v návratu do pohody hrálo jarní hostování v Liberci?
Problém byl ten, že jsem tam přišel zraněný. V Plzni mi řekli jinou diagnózu, než jaká měla být. Já jsem začal trénovat a po čtrnácti dnech se mi to vrátilo. Měl jsem problém s kotníkem a odehrál až posledních šest kol. Mrzelo mě to spíš vůči Liberci, že jsem jim nepomohl dřív.

V závěru sezony jste se už dostal do herní praxe. Zamrzelo vás, že už pak Plzeň ztratila zájem?
Tam to bylo trošku složitější. Ale nechci se o tom ani moc bavit, nechci řešit negativní věci.

Neberete přestup z Plzně do Olomouce jako krok zpět?
Rozhodně ne. Jsem opravdu rád, že hraji fotbal a pořád mám nejvyšší cíle. Chci se prosadit tady a mám velké ambice.

Vyberte gól kola
Vyberte GÓL JARA! Třináct střelců krajského přeboru bojuje o titul

Budu vzpomínat na plzeňské fanoušky

Když se ohlédnete zpět, co vám přineslo plzeňské angažmá?
Zažil jsem tam to nejlepší. Přišel jsem tam z Hradce, získali jsme tři tituly a Ligy mistrů byla nezapomenutelná. Pak jsem se dostal do bundesligy, což pro mě bylo taky krásné. V Plzni jsem měl strašně rád fanoušky, měli jsme s nimi kontakt, že když jsme šli po městě, nebo vyrazili si sednout na jedno pivko, tak všichni byli velice přátelští. Samozřejmě se vyhrávalo, takže v takovém případě je český divák většinou přátelský (směje se). Vážně tam byli dobří lidé. Zažil jsem v Plzni to nejhezčí a mám to tam rád.

Budou vám chybět fanoušci Viktorie?
V Plzni chodívalo pravidelně deset tisíc diváků a stadion byl narvaný, což si myslím, že je taky základ úspěchu. V Plzni se soupeřům hraje těžko, lidi domácí tým vybičují k lepšímu výkonu. Mám zprávy, že se olomoucký stadion vyprodá třeba na tři nejlepší zápasy sezony. Takže bych chtěl fanoušky pozvat, aby chodili na stadion ve větším počtu (usmívá se). Když je Sigma nahoře a bude hrát kvalifikaci o Evropskou ligu, tak by nám to všem pomohlo. Když je pro koho hrát, tak je ten výkon lepší.

V Plzni byla obrovská konkurence, v Sigmě je ale řada mladých dravců, kteří klepou na dveře reprezentace.
Konkurence je všude. V Plzni jsem nebyl zdravý a nebyl jsem k dispozici, z toho vyplynulo to, že jsem nemohl předvést, co umím. Je ale strašně důležité konkurenci mít, ať budu hrát od začátku, nebo budu chodit na hřiště na třicet minut. Dneska je stejně důležitý také hráč, který chodí na hřiště na poslední půlhodinu zápas oživit nebo rozhodnout a mančaft si takového hráče cení taky. Konkurence je potřeba, aby hráč na svém postu makal co nejvíc.

Jak byste bral roli žolíka?
Já chci samozřejmě hrát od začátku, ale nejsem ten typ, že kdybych tam šel na třicet minut, tak bych byl nas*aný. Takový nejsem.

Snímek z nového kalendáře českých vzpěraček na rok 2019 foceného na plumlovském zámku
Krásné vzpěračky se opět svlékly pro kalendář

Kluky rád povzbudím

Nikdo z hráčů Sigmy nemá kariéru jako vy. Jste připraven zaujmout pozici lídra?
Budu kluky povzbuzovat, ale spíš jsem typ člověka, který pomůže, než že by na něho řval a dostával jej pod tlak. Od toho jsou trenéři, aby si všechno vyhodnotili. Nechci to nějak řídit, jsem spíš ten typ, který ty mladé hráče pochválí, plácne si s nimi.

S Plzní jste dokázal postoupit přes předkola do Ligy mistrů. Teď vás se Sigmou čeká podobně těžký úkol v Evropské lize. Budete kluky povzbuzovat ve smyslu, že nic není nemožné?
Teď jsem tady teprve týden, na nic si nehraju, jsem skromný kluk. Ale kluky rád povzbudím a budeme spolu bojovat jako tým. V Plzni jsem to zažil, tehdy měl kabinu na starosti Pavel Horváth, pod ním to klapalo a celý tým držel pospolu. Náš postup do Ligy mistrů podle mého nebyla žádná náhoda a bylo to zasloužené.

Zmínil jste, že ambice máte pořád vysoké. To znamená, že myslíte třeba i na základní skupinu Evropské ligy?
Je to tak, i když asi všichni víme, že to bude těžké, protože Sigma nebude nasazená. Kluby, na které narazíme, asi budou mít větší rozpočet, ale my to budeme chtít zvládnout srdíčkem a touhou, že Olomouc by se do Evropské ligy chtěla dostat.

Je vaší ambicí i návrat do národního týmu?
To je krásný sen. Jednou se mi už podařilo vrátit se tam po zranění kolena. Snad se mi to podaří znovu, pořád se nevzdávám, i když překážky v životě přijdou. Mám čtyřikrát operované koleno, ale pořád vidím, že to jde.

VÁCLAV PILAŘ Narozen: 13. října 1988 v Chlumci nad Cidlinou
Věk: 29
Post: záložník
Výška: 171 cm
Váha: 71 kg
Předchozí kluby: Liberec (hostování), Plzeň, Freiburg (hostování), Wolfsburg, (Plzeň), Hradec Králové