Po klasických třiceti kolech přijde nadstavbová část. Přinést má vedle vyššího počtu zápasů, který byl dosud v Česku oproti srovnatelným soutěžím v Evropě výrazně nižší, hlavně větší atraktivitu a napínavost v závěru soutěže. K vidění by mělo být více přímých soubojů ať už o přední příčky, nebo o záchranu v lize, tedy tzv. těžké zápasy, ve kterých jde o hodně a diváci je mají rádi.

Po třiceti zápasech se tabulka rozdělí na tři skupiny. První šestice bude hrát o mistrovský titul, poslední zase o záchranu. Prostřední čtyřka (od 7. do 10. místa) si zahraje play-off o postup do baráže o Evropskou ligu.

V mistrovské a záchranářské skupině se tedy bude hrát pět zápasů navíc. První tři týmy ve skupině budou zvýhodněny jedním domácím zápasem navíc. Body dosažené v základní části zůstávají v platnosti v obou skupinách.

Trenér Sigmy Václav Jílek
Nešpor je Chorasovský a živočišný typ, říká trenér Jílek

Čtyři týmy z prostřední skupiny čeká play-off o postup do baráže o Evropskou ligu. Hraje se pohárovým způsobem doma a venku. Vítěz play-off se pak střetne v baráži se čtvrtým (nebo pátým, do podle toho, kdo vyhraje MOL Cup) týmem mistrovské skupiny o místo v kvalifikaci Evropské ligy.

Právě na toto místo míří kritika. I tým, který skončí po základní části na desátém místě, se bude moct přes tři kola prodrat do evropského poháru.

Ve skupině o záchranu pak bude platit stejné rozlosování jako ve skupině o mistrovský titul a poháry. Tři lépe postavené kluby po základní části odehrají o jeden zápas víc doma. Oproti dosavadním zvyklostem sestoupí přímo pouze poslední tým tabulky. Čtrnáctý a patnáctý tým čeká barážové dvojutkání proti druhému a třetímu týmu Fotbalové národní ligy.

Martin Nešpor
Nešpor: Myslel jsem, že končím. Teď mám ale obrovskou chuť

HRÁT SE BUDE AŽ DO VÁNOC

Celkem dva kluby tak v sezóně čeká porce 37 zápasů proti dosavadním třiceti (kluby ze skupiny o záchranu, které budou ligu hájit v baráži). Nejméně pak odehrají dva první vyřazení z play-off v prostřední skupině – „jen“ 32 zápasů. Hlavně se ale liga roztáhne daleko víc do zimních měsíců. Podzimní část skončí až těsně před Vánoci okolo 15. prosince. Jaro začne ještě hluboko v kalendářní zimě 9. února.

„Z pohledu hráčů to podle mě nebude problém. Ti to zvládnou. Ale myslím, že bude obrovský problém s terény a s diváckou návštěvností,“ míní olomoucký trenér Václav Jílek.

„Nevím, kde budeme trénovat v prosinci, když tady bude všechno zmrzlé. Asi na umělkách,“ posteskl si. „Nemyslím si zkrátka, že jsme na to v Česku připravení. Těžko se můžeme srovnávat s Německem nebo Holandskem. Jsou tam vyhřívané trávy, úplně jiné podmínky pro přípravu,“ uvedl Jílek.

„A druhá věc je, kdo na na to bude chodit. Pět set nebo tisíc lidí? Nemyslím si, že je to šťastné, ale třeba se můžu mýlit. Starý systém byl pro mě ale funkční a minulá sezona to prokázala,“ doplnil.

Příliš se změna nezamlouvá ani hráčům a nejen proto, že budou mít kratší dovolenou. „Vzpomínám si na zápas v Brně, kde byla obrovská zima a skoro nikdo tam nepřišel. Nemyslím si, že hrát v zimě dává velký smysl,“ pokrčil rameny kapitán Sigmy Michal Vepřek.

JAK SE BUDE HRÁT O TITUL?Nadstavba má pět kol. První tři týmy dlouhodobé tabulky budou hrát doma tři zápasy a venku jen dva. Body zůstávají v platnosti v plném počtu.
Jízdní řád:
1. kolo: 3-5, 2-4, 6-1
2. kolo: 4-5, 3-6, 1-2
3. kolo: 5-6, 1-4, 2-3
4. kolo: 5-1, 6-2, 3-4
5. kolo: 2-5, 1-3, 4-6

JAK SE BUDE HRÁT O BARÁŽ O EVROPSKOU LIGUSystémem dvou dvojzápasů (semifinále a finále) se určí z mužstev na 7. – 10. místě vítěz play-off, který si to rozdá o postup do Evropské ligy s týmem na poslední pohárové příčce (buď na 4. nebo na 5. místě) z první skupiny. Hrát se bude jeden zápas a to na půdě mužstva ze skupiny o titul. Do Evropy se i tak může dostat i 10. tým po základní části.

JAK SE BUDE HRÁT O ZÁCHRANUPodle stejného řádu jako skupina o titul. Tři lépe postavené týmy budou mít výhodu jednoho domácího zápasu navíc. Poslední tým sestoupí přímo do FNL jako dosud. Týmy na 15. a 14. místě tabulky čeká barážový dvojzápas se třetím, respektive druhým týmem druhé ligy. Sestoupit tak mohou až 3 týmy naráz.