„Mám obrovskou chuť do fotbalu, protože jsem toho za poslední rok moc neodehrál,“ prohlásil důrazný fotbalista, který chce poslední dvě zahraniční angažmá v polském Lubinu a albánském Skënderbeu Korça hodit za hlavu.

Co vás na angažmá v Sigmě nejvíc láká?
Přišel jsem kvůli trenérovi, kterého jsem zažil ve Spartě a myslím, že patří k nejlepším koučům v Čechách. To za jeho působení hrála Sparta nejhezčí fotbal. Po posledním roce, během kterého jsem nehrál, jsem myslel, že už končím kariéru. Když se ale naskytla možnost, že bych šel do Olomouce, tak jsem jí využil, protože jsem věděl, že Václav Jílek to do mě znovu dostane.

Nebojíte se, že to bude po herní pauze dost náročné?
Proto jsem sem přišel, já se do toho opravdu musím dostat. Trenér ví, že jsem takové kopyto (usmívá se). Bude ode mě určitě chtít poctivou práci, abych makal a byl stoprocentně koncentrovaný.

Václav Pilař
Pilař věří v podporu fans: Plný stadion je základ úspěchu

Musím Olomouci za tu možnost poděkovat

Překvapil vás zájem Olomouce?
Je mi už 28 let, nejsem úplný mladík, tak jsem nečekal, že to po tom promarněném roce půjde takhle narychlo a bude o mě takový zájem. Opravdu musím poděkovat Olomouci, že mi dala tuhle možnost i po roce, který nebyl nic moc. Je to od Sigmy možná risk, buď to vyjde, nebo to nevyjde.

Díky rychlému jednání jste s novým týmem stihl celé herní soustředění. Jste za to rád?
Ano. V Lubinu jsem měl ještě rok smlouvu a dohodl jsem se s nimi na ukončení, i když to bylo takové harakiri. Sešel jsem se s agentem Jirkou Müllerem, kterému chci poděkovat, protože jeho chování by se mělo učit víc agentů nejen v České republice.

Měl jste i jiné nabídky?
Oslovila mě i Trnava, kam šel trenér Látal, kterého znám moc dobře z Gliwic. Pro mě ale byla přednější Olomouc.

Nelitujete dvou minulých nevydařených angažmá v zahraničí?
Když jsem byl mladý, tak jsem si stále říkal, že musím vyzkoušet zahraniční angažmá. Někdy to vyjde, někdy to ale nevyjde. Každopádně vždy je to pro hráče obrovská životní zkušenost. V Lubinu mi to nesedlo už od začátku. Byl to obrovský rozdíl oproti předchozímu angažmá v Gliwicích, kde to bylo super.

Václav Jílek
Sigma uspěla v tvrdé generálce. Blýskl se Nešpor

V Albánii jsem nevydělal ani korunu

A jaké vzpomínky máte na Albánii?
Já jsem tam nevydělal ani korunu, takže jsem si tam okousal nehty, abych si vůbec dal oběd, večeři (mrknul). Je to životní zkušenost a každý by si to měl zažít, protože člověk si teprve pak uvědomí, jaké máme v České republice možnosti a čeho si máme v životě vážit. Docela mě to změnilo a vzal jsem si z toho zase jenom pozitivum.

Je česká liga lepší soutěž, než jakou jste si vyzkoušel v Polsku?
Herně je česká liga kvalitnější a fotbalovější než polská. Poláci tomu ale udělají tu atmosféru kolem, mají parádní stadiony a fanoušci chodí na zápasy. Na finále poháru na národním stadionu přišlo 52 tisíc lidí.

Dostal jste na Olomouci i nějaké doporučení?
Kamil Vacek mi říkal pozitiva na herní styl. A sám vidím, že tréninky jsou fotbalové, takže se na ně hráč těší. Když jdete do tréninku a máte skoro pořád na noze balon, tak z toho máte radost. Navíc olomoucká parta i realizační tým na mě působí skvěle.

Jste na hřišti pořád ten bijec, který neuhne z žádného souboje?
Já se snažím být pořád stejný, chci týmu dát maximum, jak to má dělat každý hráč. Úspěchy dělá kolektiv a týmový duch. Já se budu snažit, aby mi ta chuť, jakou mám teď, zůstala pořád. Věřím, že se podaří s týmem navázat na minulou sezonu, ve které Sigma předváděla hezký fotbal.

Jak se těšíte na úvod soutěže a na domácí bitvy se Slavií a Plzní?
Start je těžký. Ale na druhou stranu, řekněte mi, který zápas je jednoduchý. V prvním kole se proti Slavii můžeme předvést. Každý tým je hratelný, tady není nikdo, kdo by o tři třídy vyčníval.

MARTIN NEŠPOR Narozen: 5. června 1990 v Praze
Věk: 28
Post: útočník
Výška: 183 cm
Váha: 73 kg
Počet branek v české lize: 23 (105 zápasů).
Počet branek v polské lize: 17 (62 zápasů).
Předchozí kluby: Zaglebie Lubin, Skënderbeu Korça, (Lubin), Sparta Praha, Piast Gliwice, (Sparta), Mladá Boleslav, Bohemians Praha.