Na Andrův stadion v neděli v podvečer dorazilo přes devět a půl tisíce diváků. Vzhledem k obavám z údajně nevhodného prázdninového termínu velmi slušná návštěva. Celý sektor pro hostující fanoušky, asi 550 míst, zaplnili příznivci Slavie, další pak seděli i na ostatních tribunách.

Kulisu po zápase pochválil i olomoucký kouč Václav Jílek.

„Byla výborná. Prognózy nebyly takové, ale počet přes devět tisíc je na první kolo vynikající, klobouk dolů. Doufám, že výsledek fanoušky neodradí a budou nás podporovat i nadále“ přál si Jílek po porážce 0:3.

SK Sigma vs. Mladá Boleslav
Hanáci jedou na reparát. Sigma dnes hraje v Boleslavi

Pomalé občerstvení

Málem víc než nepříznivý výsledek ale fanoušci řešili po zápase nedostatky v pořadatelské službě. Vadily jim například dlouhé fronty u pokladen, u stánků s občerstvením či toalet.

„Co se týká vstupu, tak ten byl v našem případě bezproblémový. Šel jsem s kamarádem a jeho synem, kteří sedí vedle mě,“ prozradil Deníku jeden z fanoušků, který zápas sledoval na východní tribuně.

„Malému se chtělo ještě před zápasem na záchod, tak jsem si stoupl do nejkratší fronty na pivo a limču, to bylo v 17:42. Na řadu jsem se dostal 3 minuty před utkáním (výkop v 18.00). Rychle jsem hodil dvě limonády, protože potom, co jsem viděl, jak slečna bere polonatočené pivo a rozlévá to do ostatních, mě přešla chuť. Ještě jsem šel na záchod, kde svítilo světlo jen v přední části, v té druhé vůbec,“ popsal situaci těsně před výkopem příznivec Sigmy.

„O poločase to vypadalo podobně. Když jsem stál ve frontě tak nespokojenost vyjadřovalo více lidí. Hodně nadávali na to, že se zdražilo vstupné, ale servis neodpovídá,“ doplnil fanoušek, jehož jméno redakce zná.

Další stížnosti se pak objevily na sociálních sítích. Zejména diváci ze severní tribuny byli nespokojení s čistotou sedaček. Schodiště dokonce měl někdo znečistit exkrementy.

SK Sigma - Slavia Praha - Martin Nešpor
Svět nekončí, byl to jen jeden zápas, nevěší hlavu Nešpor

Omluva v prohlášení

Olomoucký klub se stížnostmi návštěvníků nedělního utkání zabýval a ve čtvrtek vydal na klubovém webu sigmafotbal.cz obsáhlé prohlášení, v němž se za nedostatky omluvil.

„Mrzí nás, pokud se někteří z vás na našem stadionu necítili komfortně, protože se vždy snažíme pro diváky zajistit odpovídající servis. Jsme si vědomi toho, že i přes provedenou kontrolu nebyly některé sedačky v nejlepším stavu a rovněž občerstvení nefungovalo podle potřeb diváků a našich představ. Návštěvníkům Androva stadionu se omlouváme za nedostatky při nedělním utkání. Byla přijata opatření, aby pro příště pokud možno k podobným situacím nedošlo,“ vzkázal klub fanouškům.

Zaspala i ochranka? Podle Sigmy ne

Zvláštní kapitolou pak bylo podle olomouckých fans konání bezpečnostní agentury, která má zajišťovat pořádek na stadionu.

Příznivcům Slavie se do sektoru podařilo propašovat značné množství zakázané pyrotechniky. Jedna petarda přilétla přímo na hřiště pod nohy Slováka Miroslava Stocha a autora druhé branky pražského celku pořádně vylekala. Směrem k fanouškům svého týmu pak rozzlobeně gestikuloval.

Hasiči zasahovali mezi ultras z obou táborů, to když se rozhodli pálit ukradené předměty se symboly soupeře, což bohužel patří ke koloritu na většině ligových stadionů.

Olomoučtí příznivci si stěžovali hlavně na to, že ze slávistického sektoru létaly petardy i na tribunu mezi domácí diváky.

SK Sigma - Slavia Praha. Lukáš Kalvach , Stanislav Tecl
Evropská liga: Sigmu čeká v předkole buď Kazachstán, nebo Nizozemsko

Ochranka však přistoupila namísto zásahu v sektoru hostů k vyklizení přilehlého domácího sektoru.

„Pořadatelská služba v sektoru hostů postupovala podle předem dohodnutého postupu, který byl koordinován s přítomnými složkami Policie ČR. Po zkušenostech z minulé sezony, kdy byl náš klub za utkání se Slavií šetřen disciplinární komisí, jsme se snažili postupovat tak, aby nedošlo k vyvolání nějakého konfliktu, který by vedl k přerušení zápasu, což se samo o sobě automatický rovná finančnímu postihu,“ vysvětluje Sigma.

„Ačkoliv se mohlo zdát, že pořadatelská služba nezasahovala, nebylo tomu tak. Řešila mnoho situací a problémů v útrobách a zázemí sektoru pro hosty. Pro příští riziková utkání zvolíme jiný postup při oddělení sektoru hostů, nemůže ovšem zabránit tomu, když si divák obsadí sedačku v sektoru P, která nebyla v prodeji. V co nejkratší době zajistíme a upravíme vstupy na ochozy tak, aby se orientace na stadionu zlepšila,“ slíbila Sigma.

Vysoké návštěvy se totiž na Andrově stadionu dají čekat i ve zbytku léta. Už za týden bude hrát v Olomouci mistrovská Plzeň, v týdnu přijde první zápas předkola Evropské ligy buď s Kairatem Almaty, nebo nizozemským AZ Alkmaar. Ve druhé polovině srpna pak přijde na řadu další ligový šlágr s Baníkem Ostrava.