Nový ligový systém s nadstavbou s sebou přinesl víc zápasů a tím pádem i delší program v zimních měsících.

A tak zatímco loni už fotbalisté touto dobou balili na dovolenou, nebo sháněli vánoční dárky, letos je čekají ještě dvě ligové bitvy.

Olomoucká Sigma se představí naposledy doma v sobotu proti Slovácku.

O týden později přesně deset dní před Štědrým dnem zakončí podzim na půdě ostravského Baníku.

Houskův 23. zápas sezony

Sigma v létě prokládala ligu evropskými poháry, později také ještě dvěma zápasy domácího MOL Cupu.

Záložník David Houska, který vynechal jen jednu ligovou bitvu kvůli čtyřem žlutým kartám tak v sobotu nastoupí už do 23. utkání této sezony. Na takovou porci nebyli dřív hráči v Česku zvyklí.

„Zápasů už je hodně, to je fakt. Je to náročnější než loni, únava je větší. Ale zbývají poslední dva zápasy. Musíme sebrat všechny síly, dát je do toho a uspět,“ má jasno olomoucký středopolař.

To kouč Jílek v počtu duelů potíže nevidí.

„Z pozice hráčů asi žádný problém není. Tuto porci zápasů jsou schopni zvládnout. Na to jsou dost trénovaní,“ říká trenér Olomouce Václav Jílek.

Nejsou terény na přípravu

Nachází ale jiný zádrhel. A to tréninkové podmínky. Jak uhodily mrazy, je příprava rázem náročnější.

„Zásadní problém vidím v terénech. Minulý týden jsme měli hřiště zmrzlé, dnes to bylo podobné. Je to o zranění,“ vykládal po středečním tréninku, kdy sice na fotbalisty prosvítalo skrz mraky slunce, nicméně hřiště, ač připravené s maximální péčí, bylo na první pohled tvrdé a nízká teplota odradila i pár obvyklých fanoušků, kteří na olomoucké tréninky zavítají.

„Všechny tréninky bohužel nemůžeme odehrát na hlavním vyhřívaném hřišti, což jsme třeba dělali minulý týden,“ posteskl si Jílek.

„Co se týká připravenosti infrastruktury na tyto podmínky, tak my absolutně připravení nejsme. Všichni budeme trénovat na umělkách, což je zase jiné. V tom vidím velkou nevýhodu tohoto systému a prodloužení podzimní části,“ doplnil.

Další soužení přijde na řadu v zimě, liga začne už 9. února. To kvůli tomu, aby na konci sezony zůstal čas na atraktivní nadstavbové boje o titul a nervydrásající bitvy o záchranu.

Zřejmě až pak půjde zodpovědně říct, jestli zimní trápení hráčů i fanoušků stálo za to.