Vstup do jarní části nejvyšší soutěže fotbalistům Sigmy Olomouc vůbec nevyšel. Po špatném výkonu prohráli v Liberci 0:2. Také votroci byli po úvodním utkání zklamaní, protože v závěru ztratili dvoubrankové vedení s Bohemians a brali jen bod.

„Oproti Liberci musíme zlepšit v podstatě všechno. Vyhodnotili jsme si to, pevně věříme, že už je ten zápas za námi a že to bude facka, která nám pomůže. Naším cílem je zaměřit se především na vlastní výkon. Víme, že se musíme zlepšit, být dynamičtější a celkově se vyladit mnohem lépe,“ je si vědom asistent trenéra Sigmy Jiří Saňák.“

Oba týmy tak budou chtít první duel napravit ve vzájemném souboji. Potkaly se již v přípravě na Tipsport Malta Cupu, kde se rozešly smírně 1:1.

Winter Run Olomouc 11.2.2023
Kam za sportem? Spousta fotbalových přáteláků nebo Winter Run

„V přípravném zápase na Maltě, který jsme s Hradcem proti sobě sehráli, nastoupily dost odlišné sestavy než v prvních ligových zápasech. Na druhou stranu z každého zápasu pod určitým trenérem se dá vyčíst rukopis. Nemyslím si ale, že bychom z toho mohli nějak zásadně vycházet,“ komentoval Saňák.

Tým Václava Kotala měl poměrně povedenou přípravu. Kromě této remízy na Maltě porazil Trnavu a remizoval s Austrií Vídeň. Dále vyzrál na ukrajinský Obolom a v generálce na Šachtar Doněck. Remízu zapsal ještě s makedonským Gostivarem.

Pohyb v kádru Hradce byl v zimě minimální. Opustil jej pouze Ondřej Ševčík, který odešel do Prostějova, opačným směrem zamířil Karel Spáčil. Ze Sparty dorazil ještě Daniel Kaštánek a do branky Milan Knobloch, jelikož skončil Pavol Bajza.

Na podzim překazili Hanáci Hradeckým oslavy při otevírání nové Malšovické arény, kde otočili zápas a vyhráli 3:1. Za domácí se trefil Krejčí, za Sigmu pak Zmrzlý, Vodháněl a Juliš. Poslední dva duely na Andrově stadionu skončily shodně 2:2.

Pátou Sigmu, která prohrála dva poslední zápasy v řadě a vyhrála jen jednou z posledních osmi duelů, dělí od dvanáctého Hradce Králové sedm bodů. Před domácími fanoušky pak Olomouc nevyhrála již čtyřikrát v řadě a nutně potřebuje zabrat, protože sedmý Liberec má shodně bodů (28) jako ona. Hradečtí pak na venkovních hřištích získali jen šest bodů.

Anketa o nejlepšího trenéra v okresu Olomouc
Volíme nejlepšího fotbalového trenéra kraje. Hlasujte v unikátní anketě

Ve střetnutí může také dojít na bratrský souboj bratrů Julišů. Olomouckému Lukášovi úvodní jarní duel příliš nevyšel, Petr za Hradec nenaskočil ani na minutu. Hradeckému kouči Václavu Kotalovi pak bude kvůli čtyřem žlutým kartám chybět Lukáš Čmelík, k dispozici nebude ani dlouhodobě zraněný David Heidenreich.

„Jejich největší síla je v organizaci hry, v soubojovosti a v agresivitě. Mají tam samozřejmě osobnosti jako Pilař, Krejčí nebo Vašulín, to každý ví. Nechci ale vyjmenovávat jednotlivce. Prezentují se především týmovým pojetím,“ řekl k soupeři Saňák.

Na druhé straně budou chybět Jan Navrátil, Antonín Růsek a nejistý je start také Filipa Nováka s Jurajem Chvátalem, kteří absentovali již v minulém utkání.

Zápas 21. kola FORTUNA:LIGY startuje v sobotu v 15 hodin.