Hned ke třem červeným kartám pomohlo o víkendu v české FORTUNA:LIZE video. Zatímco o vyloučení sparťana Nicolae Stanciua i baníkovce Milana Baroše se diskuze nevedly, případ olomouckého záložníka Šimona Falty vyvolal hodně halasnou debatu.

Prakticky všechny pohledy na Faltův nešťastný zákrok na Radima Breiteho vyzněly tak, že olomoucký fotbalista si červené potrestání prostě nezasloužil.

„Z pohledu hráče je to absolutní nesmysl. To nemůže být červená karta,“ prohlásil v zábavné talk-show stanice O2 TV Sport TIKI-TAKA obránce pražské Slavie Vladimír Coufal.

„Falta není zákeřný hráč, který by někomu prošlápl schválně kotník. Přebral si balon, uteklo mu to a Brajťák tam byl rychle. Falta mu bohužel došlápl na kotník,“ popsal situaci poměrně přesně.

Straka: Přece nejsme mažoretky

„Žlutá karta je maximum. Takových zákroků je v bundeslize a v Anglii hromada. Přece nejsme mažoretky, doprčic. Žlutá a jedeme dál,“ rozohnil se ve stejném pořadu také trenér a bývalý řízný obránce František Straka.

Přímo po zápase v Liberci se také hodně čertil trenér Sigmy Václav Jílek, který verdikt označil za „faul na fotbal a na video“.

„Když se na to podíváte, je to zcela přirozený běh hráče. Není zvednutá podrážka. Není tam intenzita. Nejsou splněny naprosto základní parametry, aby mohl rozhodčí dát červenou kartu. A on ji stejně dá,“ zlobil se.

A ihned doplnil, že Sigma se pokusí o to, aby Falta nedostal trest a nechyběl tak v sobotním duelu proti Spartě.

„Pokusíme se o to. Znovu opakuji. Nebyla tam žádná nepřiměřená síla, nebyla tam žádná podrážka s cílem hráče zranit. Podle mě jasná žlutá karta a tím to končí,“ uvedl Jílek.

„Byl bych mile potěšen, kdyby to tak disciplinárka udělala. Souhlasím s Vencou Jílkem v plném rozsahu,“ podpořil trenérského kolegu v pořadu České televize Dohráno Plus kouč Dukly Praha Roman Skuhravý.

Červená karta nesprávná

Klíčovým verdiktem pro případné Faltovo omilostnění však nebyly „hlasy lidu“, ale rozhodnutí komise rozhodčích. Ta zasedla v úterý v podvečer a shodla se, že Falta dostal červenou kartu v Liberci nesprávně.

„V 77. min. se rozhodčí Zbyněk Proske dopustil chyby, když nesprávně vyloučil hostujícího hráče za surovou hru. Hráči měla být udělena žlutá karta za bezohledný zákrok,“ stojí v oficiálním komuniké na asociačním webu.

Disciplinární komise tedy ve čtvrtek nemusí k Faltovi přistupovat jako k vyloučenému hráči a teoreticky ho může dokonce i omilostnit. V opačném případě by ho totiž čekal automaticky minimálně jednozápasový trest.

Faltův faul na Breiteho

zápis o utkání:

„Červená karta během zápasu. Surová hra. V 82. minutě udělena ČK za surovou hru, kopnutí soupeře ze strany podrážkou kopačky do oblasti kotníku, za použití nepřiměřené síly v souboji o míč v nepřerušené hře.“

komuniké komise rozhodčích:

„V 77. min. se rozhodčí Zbyněk Proske dopustil chyby, když nesprávně vyloučil hostujícího hráče za surovou hru. Hráči měla být udělena žlutá karta za bezohledný zákrok.“