Jak je tým připravený po zimní přípravě?

Příprava nebyla typická, hned na začátku jsme měli tři ostré zápasy, nebyl tam prostor tolik na tvorbu kondice. Ve finále to ale nebylo špatné. Pro nás je důležité, abychom byli připraveni do prvního zápasu z pohledu zdravotního, což se nám dařilo. Tréninkový záměr se splnil. Mužstvo se vhodně doplnilo ať už hráči z béčka či Singhatehem, který nám může přinést změnu do útočné fáze. Jak jsme na tom, nám ukáží až mistrovské zápasy, ale z mého pohledu je mužstvo nachystané.

Bylo něco, co vás v ní trápilo?

Bylo. Přípravu jsem si pochvaloval z pohledu zdravotního stavu, který tady dlouhodobě nebyl, že by se takhle držel. Chtěli jsme zápasy zvládnout lépe výsledkově, trápila nás finální fáze v produktivitě a vytvoření si finálních příležitostí. Na druhou stranu jsme i inkasovali, byť to bylo ze standardních situací, na které jsme potom ještě měli čas. By jsem zklamaný z výsledku s Kroměříží, měli jsme vyhrát generálku s Vejle, byť to byl dobrý soupeř. Jsou tam rezervy ve hře i výsledcích, ale celkově jsem spokojený s přístupem a z toho, co z mužstva cítím. Věřím, že to prokážeme v Liberci.

TK SK Sigma Olomouc, Ladislav Minář
Ladislav Minář o zájmu investora, spolupráci s Prostějovem či brankářích

Jaký je cíl?

Nemůžeme říct, že nám bude stačit prostřední skupina, musíme se porvat o pohárovou Evropu.

Tématem byli brankáři, máte jasno o jedničce?

Když jsme si to probírali, tak byla jediná možnost - vrátit Mácu (Matúše Macíka) do pozice číslo jedna. Tadeáš Stoppen je mladý gólman, který odchytal během podzimu jen čtyři zápasy. My tam potřebujeme nějakou míru zkušenosti. Na tu jsme vsadili. Máca tady výkony v předešlé době předváděl. Je potřeba, aby důvěru cítil, měl ji a myslím, že to bude správná volba a ukáže to v sezoně.

V přípravě odehrál několik minut i Antonín Růsek, jaká je situace s jeho zády?

Jasně bylo řečeno, že úplný proces uzdravení potřebuje dvanáct měsíců. Dnes je na deseti, pořád má ještě dva měsíce. Jsou to postupné krůčky a každý týden je znát. Brali jsme ho na Maltu, aby byl součástí týmu, abychom mu pomohli i mentálně a cítil, že je na hřišti a je plnohodnotnou součástí. Naskakoval i do zápasů. V Turecku už ne, protože jsme to chtěli směřovat k prvním mistrovským zápasům a nechtěli jsme už příliš zkoušet. Je ve stavu, kdy je na osmdesáti až devadesáti procentech. Faktem je, že určitý limit tam stále je, aby mohl zápas odehrát plnohodnotně. Budou následovat další kroky a věřím, že se plnohodnotně zapojí i do zápasů v co nejbližší době.

Zdroj: Michal Muzikant

Jan Navrátil laboruje s kolenem, jak to vypadá s ním?

Původní diagnóza byla, že tam je porušení vazivového aparátu v koleni. To se nepotvrdilo. Měl tam nějaký týden klidový režim, byla kontrola na magnetické rezonanci, kde se také neukázalo nějaké velké zranění. Je ve fázi, že koleno stoprocentní není. V Turecku měl hodně individuální režim a během týdne, čtrnácti dní si to musíme vyhodnotit, jak se to bude řešit.

Odešel Ondřej Zmrzlý, dokážete ho nahradit?

To ukáží až zápasy, těžko soudit. Odešel hráč, který byl z mého pohledu na své pozici nejlepší v lize. každý je nahraditelný, ale pak je tady otázka, do jaké míry. Dlouhou dobu tady čekal na šanci Jirka Sláma. Teď ji minimálně v úvodu dostává. Je to typologicky jiný hráč, ale má týmu co nabídnout. Nebyl dlouhodobě v zápřahu mistrovských zápasů, takže čekám, že dva, tři zápasy se s tím bude rovnat. Věřím ale, že šanci chytne a díru zacelí.

Z Prostějova přišel Jakub Elbel, začlenil se do týmu?

Velmi dobře. Ale musíme si vzít, s jakou vizí přichází. V Prostějově hrál v týmu, který se pohyboval na spodku druhé ligy, takže jsou tady na něj vyšší nároky. Je komunikativní, pracovitý a velmi dobře nastavený, ale bude potřebovat čas. Nejsem jediný trenér, který říká, že když hráč z druhé ligy není dlouhodobě vyprofilovaný v osobnost soutěže, tak potřebuje čas na adaptaci. Je mladý, musí posbírat informace, zvyknout si na způsob a my ho poznat. Má předpoklady a je potřeba je rozvinout.

V Eskáčku byl také talentovaný levonohý Karel Spáčil. O toho jste zájem neměli?

To jméno tady padalo, ale cílili jsme na hráče, který bude mít větší záběr do strany. Spáčila vnímám spíše jako stopera, Kubu více jako wingbeka.

Petar Aleksijevič
Uničovu dal přednost před Bulharskem. Jsem temperamentní, říká nový kouč

Do Slavie zamířil také váš asistent a vedoucí mužstva Milan Kerbr. Už máte náhradu?

Vyřešené to není a nebude to ani otázka nejbližších dní. Chceme to dobře zvážit, aby byl člověk posilou ve všech ohledech. Odchod Milana je personální. Minus jeden člověk. Zase se to na vás více nabaluje. Práci si ale podělíme. Také je to ztráta ve vazbě na kabinu, kterou Milan měl. Nemá smysl ale něco rychle řešit a pak zjistit že to nefunguje.

Přípravu s vámi absolvovali z béčka Langer, Moses a Fiala. Panuje s nimi spokojenost a klepe někdo na základní sestavu?

Spokojenost panuje. Ukázali přínos i to, že druhá liga dává smysl, že se kluci více adaptují na nároky a fyzický fotbal je lépe prověří. Nejvíc zvládl adaptaci Štěpán Langer, kterému vyšel i turnaj na Maltě. Ale bereme to vždycky s rezervou. Je potřeba vidět, že v zápasech vstupuje zásadní podíl mentální připravenosti, síly, automatismů a podobně. Je to tedy na další práci,. Ani jeden nezklamal. A jestli klepou na sestavu? Řekl bych spíše, že zvýšili konkurenci a tlačí na další hráče, v tom mají přínos. Zároveň dokáží změnit hru, protože každý hráč je jiný. Věděli jsme, že máme problém s hrotovým hráčem, když nám vypadl Juliš, bylo těžké ho nahradit. Dneska tam je Fiala či Singhateh. Nabízí se také Moses, který se ukazoval dobře v útočných pozicích, má ale rezervy v defenzivě. Všichni pracují a jsou na dobré cestě.

Singhateh je pro vás varianta k Julišovi nebo tlačí i na jeho pozici?

Hlavně je jiný typ hráče, není to jen o tom, že musí hrát Juliš i Singhateh. Dává nám to víc možností, je velmi dobře rychlostně vybavený. Umím si představit variantu jen s Julišem, jen se Singhatehem i s oběma. Je to otázka typologie soupeře a od nás zvolené taktiky. I u něj platí, že adaptace trvá, Ibra to ale zvládá i na moje očekávání zatím dobře. Ale pořád je tam otazníček, že musí obhájit základní sestavu a výkonnost se může snížit. Je potřeba udržet jeho nastavení a pracovat s ním. Jsem rád, že se povedlo jeho působení tady, domluvit, může přinést kvalitu.

Martin Pospíšil sám cítil, že to na podzim nebylo ono. Podařilo se ho dostat do formy a najít mu správnou pozici?

To cítil dobře. A nechte toho s tou pozicí. Bavíme se spolu, ukázal v přípravě zápasy, kde byl velmi dobrý i ty, kde byl velmi špatný. Je to o stabilitě. Ve středu hřiště máme konkurenci a budou hrát ti, kteří budou mít aktuálně nejlepší výkonnost. Je to prostě střední halv a on si s tím musí poradit. Víme, že se necítí ve vyšší pozici, ale je to o tom, aby byl stabilní. Nároky zná a jsem rád za prohlášení, které udělal, že bude ten nejlepší Pospíšil a udělá maximum. Ušil si tím ale na sebe bič. Teď to musí ukázat na hřišti a nic jiného ho nezachrání. Já mu věřím, poslední dva zápasy naznačily potenciál a naše očekávání naplnil, ale musí to ukázat v ostrém zápase.

Anketa o nejlepšího trenéra v okresu Olomouc
Volíme nejlepšího fotbalového trenéra kraje. Hlasujte v unikátní anketě

Nejste na něj přísnější než na ostatní?

Ne. Nebo možná, že k sobě máme tak blízko, tak to vypadá, že tady držím Pospíšila pod krkem, ale ono to možná ani jinak nejde. V dorostu i Polsku měl dost volnosti. Musí ale přistoupit na věci, které po něm chceme a které víme, že nás jako tým dovedou k cíli. Není možné, abych po Breiťákovi chtěl věci a on je byl schopný plnit a Pospovi nebo někomu ubíral. Má přidanou hodnotu v ofenzivě, ok, ale řekněme si, kolik má gólů a asistencí. Vždycky je to něco za něco. Juliše byste také kolikrát plácnul po zadku v momentě, kdy vám vypadne z presinku, ale dává vám góly. Takže ten hráč musí mít přínos pro mužstvo. Je to dennodenní práce, video, komunikace a všechno. Když bude hrát, jak si představujeme, tak nebude mít problém.