S Jihočechy ale fanoušky vystrašil spíš předvedený výkon. Prohrát se totiž ve sportu může podařit i těm nejlepším, ale důležitý je způsob.

„Bylo to od nás jalové, špatné,“ přiznal i trenér Radoslav Látal. „Domácí výkony nejsou podle mých představ.“

Kapitán týmu Vít Beneš byl ještě ostřejší.

„Každý si musí sáhnout do svědomí, co udělal pro to, abychom byli úspěšní. Na hřišti jsem neviděl, že bychom bojovali jako tým. Byli jsme od začátku nemastní neslaní. Jako kdybychom si mysleli, že se nemůže nic stát,“ pálil ostře do vlastních řad.

Emoce chyběly v olomouckém výkonu i Látalovi.

„Já jsem to tak cítil, ale do hráčů nevidím. Snažím se mužstvo nachystat co nejlépe, co pak ale na hřišti předvedou, je jiná věc. Pokud ale chybí zápal, tak je to špatně. Mohli jsme se dostat nahoru a pro to bychom asi měli udělat něco víc,“ prohlásil trenér Sigmy.

„Nehrajeme zkrátka doma dobře, i když jsme některé zápasy zvládli. Není to prostě ono. Skřípe to. Venku se prezentujeme lépe. Budeme do toho asi muset sáhnout a něco změnit,“ dodal.

Vrátí se Buchta?

Co může Látal změnit? Pár možností má.

Většina hráčů z kádru je nyní zdravá, snad s výjimkou útočníka Nešpora, který laboruje s kyčlí a ve zbytku podzimu si zahraje jen v případě nejoptimističtějšího odhadu průběhu rekonvalescence.

V pořádku už je třeba brankář Miloš Buchta, který vynechal úvod sezony kvůli zranění prstu z přípravy a pak jej ještě trápila záda. Dokud byl na marodce, jeho nástupce Michal Reichl byl spolehlivý. Dalo by se dokonce říct, že v některých zápasech zazářil.

S Buchtovým uzdravení ale jako by znejistěl. Už v minulých zápasech předvedl pár zaváhání. V sobotu srazil mužstvo fatální hrubkou před druhým gólem.

„Byla to velká chyba, ale já sám jsem v minulosti několik chyb udělal, takže to Reichymu nebudu vyčítat. Vím, jak se cítí. Pořád jsme měli k dispozici půl hodiny do konce. Pořád šlo s výsledkem něco udělat,“ postavil se Beneš za spoluhráče. I jeho ale počty inkasovaných gólů v posledních kolech trápí.

Dostáváme moc gólů

Změnit přístup k defenzivě, to je další úkol pro Sigmu.

„Statistiky vypovídají o tom, že jsme v defenzivě ležérní. Nejsme tak důslední jako v minulosti, kdy jsme to zvládali a pak jsme vyhrávali s nulou vzadu nebo s jedním gólem,“ mínil Beneš.

„Momentálně dostáváme moc gólů. V Příbrami jsme sice udrželi nulu, ale předtím jsme dostávali dva nebo tři. Pro mě jako pro obránce je to smutná statistika, ale není to jen o obráncích, je to o bránění celého týmu,“ doplnil.

Další možnosti změn? Třeba větší příležitost pro Jiřího Texla. Také on na začátku sezony laboroval se zraněním. Kreativní záložník by mohl přinést do hry Sigmy svěží vítr.

V posledních duelech toho Hanáci směrem dopředu moc nevymysleli a Texl umí vymyslet neotřelé řešení. Byť mu je občas vytýkáno, že je to sem tam na úkor bezpečnosti vlastní branky.

Šance pro mladé?

Nabízí se i opětovné zařazení mladších hráčů, kteří se ukázali v úvodu sezony a i přes poslední porážku si vedou velmi dobře v MSFL. Když v prvních ligových měsících sem tam naskočili Zmrzlý a spol., museli i obvyklí členové základu zpozornět, že v klubu roste zajímavá konkurence.

„S mladými chceme pracovat a postupně je zapojovat. Šanci určitě dostanou,“ říkal Látal v reprezentační přestávce.

Jistým problémem je, že si kouč větší příležitost pro talenty chtěl schovat na dobu, kdy přibudou na konto Sigmy body, třeba právě ty s Budějovicemi.

Přece jen nejbližší dva zápasy na Baníku a doma s Mladou Boleslaví se nejeví jako úplně ideální pro experimenty.

Uvidíme, co se podaří kouči Látalovi vymyslet.

Domácí zápasy Sigmy v sezoně:

2. kolo: Zlín 1:0
5. kolo: Karviná 1:1
7. kolo: Teplice 2:0
9. kolo: Opava 2:0
11. kolo: Slovácko 2:2
13. kolo: Č. Budějovice 1:3

Zápasy Sigmy v sezoně podle inkasovaných gólů:

0 – Zlín (v), Liberec (v), Teplice (v), Opava (v), Příbram (r)
1 – Slavia (p), Karviná (r)
2 – Jablonec (r), Slovácko (r)
3 – Plzeň (p), Bohemians (p),Sparta (r), Č. Budějovice (p)

pozn.: v závorce výsledek zápasu (v-výhry, r-remíza, p-prohra)