Staré známé jméno se prohání po letech na pravé straně obrany v dresu olomoucké Sigmy.

Radek Látal junior zaujal v prvním přípravném zápase letošní zimy v Trenčíně a od té chvíle se pere o svou šanci v áčku.

Přitom původně do jeho kádru ani nepatřil.

„Začal jsem v juniorce a když se hrály dva zápasy v Trenčíně, tak mě kouč Jílek vytáhl, protože chtěl doplnit kádr. Zápas se mi docela povedl, a tak si mě vybral do áčka. Já se teď snažím odjezdit každý zápas a každý trénink na maximum. Co bude potom dál, to se uvidí,“ usmíval se po duelu se slovenským Ružomberkem.

Jednadvacetiletý fotbalista už to zkoušel v áčku Sigmy před dvěma lety. Do druholigového olomouckého kádru se ale tenkrát ještě neprosadil.

Rozporuplné Pardubice

Vyrazil hostovat do Pardubic, kde si zranil koleno, dokázal se však dostat zpátky.

„Minulá zima mi celkem vyšla. Možnost jsem dostal ale až v posledních pěti kolech. V létě mi bylo slíbeno, že odehraju víc, ale už během přípravy jsem cítil, že to tak není, takže jsme s manažerem řešili jinou variantu,“ vzpomíná.

Jenže do startu sezony už zbývala krátká doba a jiné druholigové angažmá nesehnal.

„Vyzkoušel jsem Vyškov, protože jsem měl dobré reference, ale vážně nevím, co se mnou bylo. Začátek jsem nechytil a šlo to se mnou z kopce. Moje forma se propadla dolů. Až konec jsem odehrál trochu slušně,“ prohlásil sebekriticky.

„Byl jsem opravdu psychicky dole. I proto jsem se chtěl v zimě vrátit do juniorky a navázat na ty povedené věci,“ vysvětlil Látal junior.

Z MSFL rovnou do ligy

Jenže místo tréninku s juniorkou se rychle přesunul k áčku. Ze třetí ligy tak během pár týdnů vystoupal do nejvyšší soutěže.

„No je to obrovský rozdíl. Zkrátka první liga. Všechno je rychlejší, agresivnější. Ale dá se říct, že se mi podařilo do toho docela rychle naskočit. Přes Vánoce jsem na fyzičce hodně pracoval i s kondičním trenérem. Cítím se dobře. Začal jsem si i víc věřit,“ usmívá se.

„Před zápasem v Trenčíně jsem byl hodně nervózní, ale zase jsem si opakoval, že nemám co ztratit. Dal jsem do toho maximum a je to super, že si mě trenér v týmu nechal. Užívám si každý den v áčku,“ dodává Látal.

Na beka jako otec

Ten si prošel i změnou postu. Zatímco v dorosteneckém věku patřil mezi ofenzivní hráče, nyní hraje pravého obránce. Na stejném místě, kde v dobách aktivní kariéry zářil jeho otec.

„Začalo to vlastně už v Pardubicích. Tam byli pro jeden zápas všichni vykartovaní, tak trenér zkusil mě a docela se mi tam začalo dařit. Dá se říct, že se mi tam hraje i líp. Daří se mi podporovat útok a líbí se mi tam,“ říká Látal junior.

Alternativa na pravý kraj obrany se hodí i kouči Sigmy Václavu Jílkovi. Zvlášť když stálice Martin Sladký se dává dohromady po svalovém zranění.

„Dlouhodobě víme, že na tomto postu máme problémy, a když přichází taková alternativa, ještě z vlastních zdrojů, tak je to vítáno. Jsou to zatím jenom dva přípravné zápasy, ale řekl si o to, abychom se mu věnovali a dali mu příležitost,“ uvedl.

Přeměna z ofenzivního fotbalisty na beka jej asi tolik nepřekvapila.

„Přechod jeden na jednoho nebo krátká kombinace nejsou tak úplně jeho přednosti. Je možné, že to bude další případ jako Martin Hála, Tomáš Přikryl… Ani nevím z kolika dalších záložníků jsem udělal beky,“ usmíval se kouč Sigmy Václav Jílek.

„Podobné to bylo třeba v Plzni s hráči jako Rajtoral a dalšími. Radek je poctivý kluk, je na tom velmi dobře kondičně a rychlostně. Pak je pro něj lepší, když ty situace má před sebou,“ konstatoval olomoucký trenér.

A mimochodem, lepšího mentora pro nový post než otce – vicemistra Evropy z roku 1996, vítěze poháru UEFA se Schalke a mistra ligy s Baníkem Ostrava – si snad talentovaný mladík ani nemůže přát.

„Je dost kritický, ale zase když odehraju dobré utkání, tak mě umí i pochválit,“ směje se Látal mladší.

„Na tom jeho postu ví úplně přesně, co dělám špatně. Od něj se to zkrátka ale musí vzít. Dokázal toho hodně,“ doplnil.

Jestli na něj naváže je zatím ve hvězdách. Ve středu ještě Sigmu čeká v domácím prostředí přípravné utkání s Jihlavou.

Pak zřejmě přijde první zlomový bod – odlet na soustředění v Turecku. „Tam se asi uvidí,“ ví Látal.

I kdyby se do kádru nedostal, plánuje zůstat v juniorce.

„Chci se dostat do herní pohody a zase zpátky nahoru,“ má před sebou jasný cíl pro jaro.