„Cíl je stanoven od začátku sezony a ten je pořád stejný. Do poslední chvíle chceme bojovat o poháry. Ať už v MOL Cupu, nebo v lize v nadstavbě, což znamená zůstat nejméně ve střední skupině,“ říká kouč, který vede Sigmu od léta a zažil vcelku turbulentní podzim.

Po solidním rozjezdu mužstvo dlouho nemohlo nalézt cestu k vítězství. Kritiku si musel vyslechnout od fanoušků, médií a nakonec i od vlastního svěřence Václava Pilaře. Ten nejdřív zamířil do béčka, ale na konci ledna se do týmu vrátil.

„Už jsme to hodili za hlavu,“ vzkázal Látal. Teď si pochvaluje, že atmosféra před jarem je lepší.

„Výborné bylo soustředění v Turecku. Hráli jsme na kvalitních hřištích, měli jsme všechno, co jsme potřebovali. Parta se tam stmelila a z mužstva teď jde jiný duch než na podzim,“ tvrdí někdejší vynikající reprezentant.

V závěru první části sezony kritizoval své hráče za nedostatek emocí. I to se podle něj přes zimu zlepšilo.

„Z mužstva najednou cítím, že daleko víc mluví, komunikace se zlepšila. Celkově byla příprava kvalitní, kluci to dobře odtrénovali a věřím, že se to na jaře projeví,“ řekl.

„Víme, že musíme udělat 38 nebo 40 bodů. Jestli to bude v Teplicích, doma se Spartou, nebo jinde, to je jedno. Ty body za nás ale nikdo neudělá. Musíme sami vyhrávat a ne pořád jen remizovat,“ podotkl Látal.

V přípravných zápasech mohl být spokojen s defenzivní činností mužstva. V Turecku Sigma porazila ázerbájdžánský Karabach, ruský Orenburg i ukrajinský Dněpropetrovsk, přičemž dostala jednou branku.

Na druhou stranu bezbranková plichta s Karvinou naznačila, že směrem dopředu je co vylepšovat.

„Defenziva byla z naší strany dobrá. Směrem dopředu to trošku drhne,“ připustil Látal.

Góly Jakuba Plška by měl nahradit Lukáš Juliš. Ve hře, na místě podhrotového hráče má Látal více možností.

„Zkoušeli jsme tam dlouho Šimona Faltu. Teď jsou ale varianty dvě. Jedna je Pablo. V Turecku na tom postu odehrál výborně zápasy Mojmír Chytil. Možnosti tedy jsou a rozhodovat se budeme vždy podle aktuální formy a s ohledem na soupeře,“ prozradil kouč, kterému se ale přece jen trochu zúžil manévrovací prostor mezi náhradníky.

Do Opavy odešel záložník Jiří Texl, do pražské Slavie stoper David Zima.

„Kádr je trochu tenčí, ale zase dostanou příležitost mladší hráči. Šíp a Daněk překvapili. Oba zůstanou v týmu a budeme s nimi pracovat. Jestli pak budou hrát za nás, béčko nebo dorost, to se uvidí,“ řekl Látal.