Navazovat bude na Václava Jílka, který odešel do pražské Sparty.

„Táhlo mě to domů. Sigma je pro mě výzva. Mám velkou motivaci tady něco dokázat,“ uvedl devětačtyřicetiletý Látal.

Na přelomu let 2001 a 2002 jste byl z klubu jako hráč v podstatě vyhozen. Cítíte satisfakci z návratu?
K tomu se už nevracejme. To je za námi… Co bylo, to bylo. Teď jsem tady jako trenér. Vracím se do známého prostředí, které mám rád. Mám velkou motivaci tady uspět.

Váhal jste nad tím, jestli nabídku Sigmy přijmout?
Vůbec jsem neváhal. Měl jsem i jiné nabídky, ale věděl jsem, že do Sigmy chci. Věděl jsem, že si chci zase vyzkoušet českou ligu. Pohyboval jsem se v posledních letech po zahraničí a táhlo mě to zkrátka domů. Byl jsem za nabídku velmi rád.

Už máte jasno o realizačním týmu?
Na některých věcech už jsme domluvení, ale ještě se to dotahuje. Nějaké změny budou, ale nic převratného. Vše by mělo být jasné během příštího týdne.

Jako hráč jste byl houževnatý, nepříjemný bojovník. Jsou právě tyto atributy tím, co Sigma momentálně potřebuje?
I jako trenér mám rád nasazení, agresivitu, dynamičnost. Mám rád i takové ty trochu problémové hráče, kteří se v těchto věcech vyžívají.

Co si představit pod pojmem problémový hráč?
Když to řeknu trochu sprostě, tak až takoví magoři, kteří ale na hřišti nechají úplně všechno. V některém směru možná jsou problémoví, ale zároveň dokáží být pro mužstvo platní. Raději pracuji s nimi, než s nějakými spícími pannami.

Jaké by měly být hlavní prvky hry, které budete chtít Sigmě vtisknout?
Sigmu jsem viděl mnohokrát v zápasech, takže mám představu. Ale chci teď samozřejmě poznat hráče blíž. Hlavní prvek je pro mě týmovost. Aby kabina držela pohromadě, to je důležitá věc, která pro mě byla vždycky prvořadá.

Na kom budete chtít stavět?
Nějaká osa tady je. Mužstvo má kvalitu. Víme, kde nás bota tlačí, kde máme problémy. Odešel nám Kalvach, to je jasné, takže chceme doplnit střed zálohy. Kraje máme jedny z nejlepších v lize, tam máme velkou konkurenci. Trošku nás trápí útočník. Tam jsou věci, na kterých pracujeme. Představu máme jasnou. Máme vytipované hráče, je to v jednání. Je ale teprve začátek přestupního termínu. Zároveň budeme chtít určitě zapracovat i mladé hráče.

Juniorku Sigmy máte dobře nasledovanou. Vidíte nové Jemelky a Kalvachy, kteří mohou naskočit do ligy?
To je předčasné. Máme nějakou vizi. Chceme, aby propojení áčka s béčkem bylo velmi úzké. O tom jsme se bavili. Jestli pak ale někdo vyskočí, nebo ne, to už je přímo na těch klucích.

V širším kádru Sigmy figuruje i váš syn. Jak se těšíte na práci s ním?
O to hůř pro něj, že jsem přišel (směje se). Byl jsem na něj vždycky hodně kritický. Možná někdy až moc. Teď ale zapomeňme na to, že je to můj syn. Budu se k němu chovat stejně jako ke každému jinému hráči. Buď výkonnost mít bude, nebo nebude. Je jeden z mých hráčů a každý má stejnou startovní čáru. Musí se ukázat, tak jako všichni ostatní.

Prošel jste si jako trenér Slovenskem, Polskem, Běloruskem. Co vám zahraničí dalo?
Člověk se naučí pracovat pod tlakem. Hlavně angažmá v Bělorusku mi dalo strašně moc. Na psychiku to bylo hodně náročné, ale člověk se pak dokáže vžít do situací, které zažívají v těchto zemích třeba naši hokejoví trenéři. V Brestu byl majitel, který když jsme vyhráli 1:0, tak mu to bylo málo a chtěl 5:0 nebo 6:0. Zažil jsem opravdový stres. Když to ale zvládnete, tak to člověka hodně posílí.

Kam v tomto ohledu řadíte Sigmu? Je to vaše největší angažmá?
Vracím se domů, do prostředí, které znám. V Česku jsem trénoval jenom velice krátce v Baníku Ostrava. Neříkám, že česká liga pro mě teď byla zásadní, ale chtěl jsem se sem vrátit. Sigma je pro mě hlavně velká výzva. Chtěl bych tady s tím mužstvem něco dokázat.

Pocházíte z Němčic nad Hanou. Budete tam teď jezdit častěji?
Já už tam tolik nejezdím. Spíš maminka jezdí za mnou. Ale když jsem byl v Trnavě, tak jsem to brával přes Němčice. Uvidíme.

Očima sportovního ředitele Ladislava Mináře:
„Každý trenér je jiný. Očekávám, že Radek přinese nový impuls a že přijde motivace pro hráče, kteří nedostávali takovou příležitost. Trenér Radoslav Látal a sportovní manažer Sigmy Ladisalav MinářVždycky máte několik kandidátů. Nemůžete se upnout na jednoho člověka, protože nevíte, jaké má plány. Jedna z věcí, která pro něj rozhodla, byla, že má dokonalý přehled o hráčích v naší juniorce, protože tam má syna. Čas na přípravu je velmi krátký a díky tomu má nespornou výhodu. Kdokoliv jiný by musel tyto věci poznávat. Jako pro bývalého hráče Sigmy s úžasnou kariérou je to tady pro něj domácí prostředí. Co se týká trenérské dráhy, tak nikde nezažil propadák, spíš naopak. Dobře také ví, co si můžeme dovolit z hlediska posil, tedy že budeme hledat hlavně hráče, kterým končí smlouvy, aby to pro klub bylo co nejvýhodnější. Přeji mu, aby byl tak úspěšný jako Václav Jílek.“